'21. yüzyılda Avrupa'nın rüyası. Hollandalı tarihçi Geert Mak'tan Krizdeki bir kıtaya yolculuk

acidizing

New member
“Bir de 21. yüzyılın ilk yirmi yılı var; tarihin fabrikası tam kapasiteyle çalışmaya geri dönüyor ve barış ve dürüst refahtan oluşan düzenli Avrupa dünyamız alt üst oluyor gibi görünüyor. Tekrar”. Avrupa'nın kırılgan rüyası gerçekten kabusa dönüşme tehlikesiyle karşı karşıya mı? Hollandalı tarihçi Geert Mak, yolculuğunun yirminci yüzyılın sonunda sona erdiği “Avrupa'da”nın başarısından sonra, kıtamızdaki olaylara damgasını vuran gerçekler arasındaki büyüleyici yolculuğuna, “anıtsal” bir röportajla devam ediyor. yeni milenyumun ilk yirmi yılı.

Fazi Editore tarafından kısa süre önce yayımlanan “21. Yüzyılda Avrupa Rüyası. Krizdeki Bir Kıtaya Yolculuk”, Avrupa rüyasının nasıl dönüştüğünü bize sorguluyor ve sorguluyor: Kıtanın kaderi ne olacak? Bu arada, günümüzün bu kroniği, Haziran ayında yapılacak seçimleri de göz önünde bulundurarak uluslararası politika konusunu işleyen önemli bir kitap olan Mak'tan geliyor.

Aslında Mak, Avrupalıların yaşamlarına damgasını vuran 'sismik' olayların ve önemli sorunların izini sürüyor: Euro'nun tartışmalı tanıtımı, 11 Eylül sonrasında terörizmin etkisi, 2008'deki mali kriz, 'Doğu Avrupa'sında yaşam'. ve komünizmin çöküşü, Kuzey ve Güney Avrupa arasındaki çatışma, Brexit, büyük göç akışları ve mülteci trajedisinin ardından Rusya. Norveç'ten Lampedusa kıyılarına, Kopenhag'ın Müslüman banliyölerinden Putin'in Moskova'sına kadar uzanan geniş bir genel bakış.

Kitap, Avrupa'nın arzularından geriye kalanları (barış, refah, demokrasi, birlik) günümüzün kabuslarıyla (savaş, ekonomik-politik kriz, iklim acil durumu) karşılaştırarak inceliyor.

Avrupalılar olarak bizi birleştiren ve bizi ayıran şeyler: Karşılaşacağımız zorluklar


Yazar, hem yeni yüzyılın başlangıcına damgasını vuran ana olayları hem de bunların sonuçlarına katlanan vatandaşların hayatlarını anlatmak için tarih ve kültürü, seyahatleri sırasında tanıştığı insanların hikayeleriyle harmanlayarak anlatım ustalığıyla gerçekleştiriyor. sonuçlar. Avrupalılar olarak bizi birleştiren şeylerin yanı sıra bizi ayıran şeylerin de altını çiziyor, Avrupa'nın rolünü ve birlikte yeni zorluklarla yüzleşmenin nasıl mümkün olduğunu vurguluyor.

1946 doğumlu Mak, uluslararası üne sahip bir gazeteci ve tarihçidir. Hollanda'nın en popüler yazarları arasında Leipziger Buchpreis zur Europäischen Verständigung ve Prins Bernhard Cultuurfonds Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Kitapları yirmiden fazla dile çevrildi. Fazi Editore daha önce “Avrupa'da. 20. Yüzyılda Yolculuk” (2006) kitabını yayımladı.