Accademia della Crusca’nın yeni başkanı Paolo D’Achille oldu

acidizing

New member
Claudio Marazzini, Statü’nün öngördüğü üç görev süresinin sonunda, 2014 yılından bu yana yürüttüğü Accademia della Crusca başkanlığından ayrılarak onursal başkan olarak atandı. Paolo D’Achille, Akademi’nin yeni başkanı olarak seçildi ve şimdiye kadar başkan yardımcısı oldu ve aynı zamanda İtalyan dilinin ‘hazinesini’ korumakla yükümlü laik Floransa kurumunun tepesinde bu rolü üstlenen ilk Romalı oldu. Dante, Francesca Petrarca ve Giovanni Boccaccio. Akademi’nin yeni Yönetim Kurulu artık şu şekilde oluşuyor: Paolo D’Achille (başkan), Rita Librandi (buz başkanı), Annalisa Nesi (akademik sekreter), Federigo Bambi ve Rosario Coluccia (danışmanlar).

Paolo D’Achille (Roma 1955) – 2011’den beri Crusca üyesi, Eylül 2013’ten beri tam akademik, Mayıs 2017’den beri Yönetim Konseyi üyesi ve Haziran 2022’den beri başkan yardımcısı – Roma Tre Üniversitesi’nde İtalyan Dilbilimi profesörüdür. Uluslararası İtalyan Dilbilimi ve Filolojisi Derneği’nin (Silfi) başkanı, İtalyan Dili Tarihi Derneği’nin (ASLI) sekreteriydi ve daha sonra Okul Bölümünü koordine etti, Derneğin Yürütme Kurulu üyesiydi. Dilbilim ( sli). Çok sayıda bilimsel derginin yönetim kurulu üyesidir.

İtalyan dili tarihçisi D’Achille, konuşma ve yazı arasındaki ilişkiyi, yarı kültürlü üretimi, melodramın dilini, ortaya çıkan senaryoları, çeşitli morfoloji, sözdizimi ve sözlük sorunlarını ele aldı. Ayrıca, neolojizmler, İtalyanca’nın bölgesel çeşitleri, gençlik dili, onomastik, Pasolini’nin dilbilimsel fikirleri ile uğraşarak çağdaş İtalyancanın çeşitli yönlerini inceledi. Ayrıca Orta Çağ’dan modern çağa Roma ve Lazio dil durumu ve 19. yüzyıldan günümüze Roma lehçesi üzerine araştırmalar yaptı. 2015 yılından bu yana Akademi’nin dil danışmanlığı hizmetinden sorumlu ve “La Crusca per voi” dergisinin direktörlüğünü yapmaktadır.

Yeni başkan Paolo D’Achille, “Meslektaşlarıma bana gösterilen saygı ve güven için teşekkür ediyorum – ve özellikle Crusca’nın faaliyetini hedeflere doğru yönlendiren fahri başkanlar Claudio Marazzini, Nicoletta Maraschio ve Francesco Sabatini’ye teşekkür ediyorum. değişen zamanlar ve ulusal dil duyarlılığının evrimi ile birlikte, genel kamuoyuna ve okullar dünyasına da bilinir hale getirmek”.

“Umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde Accademia della Crusca – D’Achille’i ekledi – aynı yolda devam edecek: halihazırda devam etmekte olan birçok faaliyeti sürdürmek; dünün ve bugünün İtalyanlarına adanmış yeni araştırma projeleri ve yeni girişimler başlatmak ( ayrıca diğer ulusal ve uluslararası kurumlar ve araştırma merkezleri ile işbirliği içinde); kesinlikle kolay olmayan bir tarihsel anda, İtalyan dilini ilgilendiren şeyler için temel bir referans noktası olma rolünü güçlendirmek; dil alanında yüksek öğrenimi artırmak, İtalyan dilinin hem İtalya’da hem de yurtdışında tanıtımı ve yayılması; okullardan, kurumlardan ve toplumdan gelen taleplere cevap vermek”.

(Paolo Martini tarafından)