Agrigentini doc Guardì-Jannuzzo-Bartolo: “Kültürel sermaye için sevinç”

acidizing

New member
“Ne sevinç! Gerçekten gurur duyuyorum.” AdnKronos’un ilanı için görüştüğü şahsiyetler Agrigento MIC’nin genel merkezi olan Collegio Romano’da kültür bakanı tarafından duyurulan 2025 İtalya kültür başkenti olarak, Gennaro Sangiuliano. Televizyon yönetmeninden Michele Guardì aktöre Gianfranco JannuzzoLampedusa’nın tarihi doktoruna ve şimdi MEP’e Peter Bartolomutluluk oybirliğiyle.

“Bu seçimden haklı olarak gurur duyuyorum – diye haykırıyor Michele Guardì – Agrigento’da yaşayanlar güzelliğini pek fark etmez. Ama dışarıdan, ‘yabancı’ olarak bakıldığında durum değişiyor. Amerikalı arkadaşlarımı ağırladığımda etraflarına bakındıklarında çok mutlu oluyorlar: ABD’de tapınaklarımızın tek bir sütununun burayı çok ziyaret edilen bir arkeolojik alana dönüştürmek için yeterli olacağını ve bunun yerine küçük bir yerde bile sahip olduğumuzu söylüyorlar. uzay, tüm dünyanın hayalini kurduğu bir dizi sanatsal ve arkeolojik anıt”, altını çiziyor.

Ve sonra, “anıtların yanı sıra, ünlü karakterler var. Antik çağ veya bize daha yakın olan için sadece Empedokles’ten bahsetmek yeterli olacaktır. Louis Pirandello dünya edebiyat tarihini değiştiren ve ardından Leonard Sciascia değin Andrea Camilleri yakın zamanda kayboldu. Agrigento her zaman harika bir şehir olmuştur ve tarihsel olarak her zaman misafirperver bir yer olmuştur ve hala da öyledir. Caesars’ın Roması reklamı sırasında ortaya çıkan Gellia’nın karakterini hatırlıyorum. Akragas Agrigento o zamanki adıyla, şehre gelen ve kendisine gelen herkesi karşıladı, yedirdi ve giydirdi. Lampedusa adasının da dosyada yer alması tesadüf değil” dedi.

Guardì şöyle devam ediyor: “Bu zafer, Agrigento’nun önceki adaylığında yer alan Camilleri’ye de adanmalı. Çok para harcadı ve kazanamayınca çok hayal kırıklığına uğradı: bugün, bu da onun zaferinin bir parçası ve büyük bir Agrigento’nun anısına saygı duruşunda bulundum ve canlı yayında ilkler arasında duyurmanın gururunu yaşadım. ‘Senin işin’ Rai2’de ve ben zaten sordum Rai Giovanna Flora ile gelecek sezon Tapınaklar Vadisi’nden en büyük sanatçıların yer aldığı, şehrin tarihini, anıtlarını ve karakterlerini hatırlatan bir prime-time yayın organize edebilmek”.

Onu yankılıyor Gianfranco Jannuzzo. “Olağanüstü bir haber! Şehrin eşsiz bir güzelliği var. Tapınaklar Vadisi tarihi merkeze. Ve sonra, adaya da girdikten sonra Lampedusa büyük bir medeniyetin sinyalini göndererek ona daha da güçlü bir değer verir”.

“Haklı olarak, aynı zamanda bir doktor olan Agrigento belediye başkanı, Lampedusa’lıların göçmenlere yardım etmek için yaptıklarından artık büyük bir gurur duymadığı bir dönemde, tüm eyaleti ve özellikle Lampedusa’yı dosyaya dahil etti. Jannuzzo, İtalyanlara, kesinlikle DNA’mızda olmayan bir başkalarına karşı korku aşıladı. Aziz Calogero kara bir aziz olan, ‘nìuru’ dediğimiz gibi… ırkçı bir duygunun veya dışlayıcı bir tavrın bizden ne kadar uzak olabileceğini bırakın!”.

Jannuzzo için, “Bu zafer bir gurur noktasını temsil ediyor ve Agrigento’ya, Lampedusa’ya, tüm Agrigento eyaletine ait olma duygusunu pekiştiriyor. Bir aktör olarak, Pirandello’muzun adını taşıyan güzel tiyatroyu hatırlıyorum. Ve Agrigento’ya, başlıklı bir gösterinin tamamını adadım. ‘Girgenti aşkım’ tam da bir duygu olan bu şehre aidiyet duygusunun altını çizmek için. Kültür başkenti ilan edilmesinin, Agrigento için turizm açısından da itici bir güç olacağını umuyorum. Palermo, Taormina veya Sirakuza, coğrafi olarak cezalandırılır. Kısacası – Jannuzzo’yu bitiriyor – bu zafer gerçekten harika bir haber”.

Ayrıca Peter Bartolo “gurur duyuyorum” diyor Agrigento İtalya’nın kültür başkenti ve projenin aynı zamanda benim Lampedusa adamı da kapsadığı gerçeği için”, Lampedusa’dan ‘tarihi’ doktorun ve şimdi Sosyalist ve Demokrat grubun MEP’sinin altını çiziyor.

“Tapınaklar Vadisi’nin ötesine geçen şehir için sevindirici. LampedusaTüm bu yıllar boyunca misafirperverlik ve limanların ve limanların açılması açısından yapabildiği her şey için bu zafere katkıda bulunan; Bartolo’yu hatırlıyor Bartolo Kapı by Mimmo Palladino Avrupa’nın son şeridinde yer alan ve milliyet, renk ve din ayrımı yapılmaksızın girilen ve çıkışı olmayan bir kapıyı temsil eden bir anıt olarak. Bu zafer aynı zamanda turizm sektörünün yeniden canlanması ve canlanması için bir fırsat olacaktır” dedi.

Pietro Bartolo şöyle haykırır: “Nihayet! Büyük tarih, büyük edebiyat, Agrigento büyük karşılama ile birlikte tanınır. Ne de olsa deniz kenarında yaşıyoruz, bir balıkçı halkıyız: ve balıkçılar için denizden gelen her şey kutsanmıştır! burada çünkü Lampedusa karşılamadan, karşılaşma ve diyalog yeri olmaktan ve bu denizimizin ölüm değil, yaşam denizi olmasını istemekten asla yorulmaz.”

(İle ilgili Enzo Bonaiuto)