Catania’dan Ingv jeofizikçisi Mario Mattia’dan ‘Yazın son gölgesi’

acidizing

New member
Piemme tarafından yayınlanan ‘Yazın Son Gölgesi’, Katanya’daki Ingv Etna Gözlemevinde jeofizikçi olan Mario Mattia’nın ilk romanı. Kahraman genç Marco’nun kişisel öyküsünün geçen yüzyılın 70’lerinde Sicilya’nın bir kesitiyle iç içe geçtiği alışılmadık bir gerilim filmi; Yazar, AdnKronos ile yaptığı bir röportajda, önümüzdeki 28 Mart’ta kitapçılarda ve çevrimiçi sitelerde lansmanından birkaç gün sonra, volkanlar ve depremlerle ilgili çalışmalardan bir gizem yazmaya nasıl ‘geçileceğine’ ilişkin belirli bir soruya şu yanıtı veriyor: ” Göründüğü kadar bu kadar fark yok. Bilimsel araştırmada olduğu gibi yazarken de iyi dozda yaratıcılığa ve bazı genel kurallara saygıya ihtiyacınız var. Ve her iki durumda da çok fazla sabra ve iyi gözlem becerisine ihtiyacınız var! ”

“Romanımda – kitabının olay örgüsünden bahseden yazar” diye yanıtlıyor – Licata şehri ve sahilleri gibi doğal bir sahne var ve gençlik öfkesi ve tutkusundan oluşan bir hikaye anlatan bazı kilit karakterler var. Belli bir dönemde Sicilya burjuvazisi, kentsel sömürüden elde edilen kolay kazançlardan ve zaman zaman kişisel tercihlerin çevremizdekileri dramatik bir sarmalın içine çekmesinden etkilenmişti. Zaman içinde hatalarımızı düzeltmek için herkese verilen olasılık”. Her zamanki Sicilya sarısı gibi görünmüyor. “Bilmiyorum – diye yanıtlıyor Mario Mattia- Kendime sorunu sormadım. Hikaye, küçük bir toprak sahibinin öldürülmesi ve bu cinayetin sorumluluğunun yoksul ve cahil bir işçinin üzerine atılması etrafında dönüyor. Bu bölüm – yazar hatırlıyor – genç Marco, yalnızca benim ‘siyasi’ olarak tanımlayacağım, bunun bir suistimal olduğu kesinliğine ve çok kırılgan unsurlara dayanarak özel bir soruşturma başlatacak.

“Bu soruşturma – devam ediyor Mattia – ancak kontrolünden çıkacak ve onu dramatik seçimler yapmaya yönlendirecek bir olaylar domino taşını serbest bırakacak. Bu anlamda aynı zamanda bir bildungsroman, sadece bir gizem değil”. ‘Volkanolog-yazar’ın yazısı için bir referans model belirtmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda Mattia, “modeller hakkında konuşmak, bir şekilde kendimizi onlarla karşılaştırıyormuşuz gibi görünebilir. Romanımda Leonardo Sciascia’nın “Herkese Kendine” adlı eserinden kapsamlı alıntılar var. O ve onun Sicilya gerçekliğine akılcı yaklaşımı -sonucuna varıyor- benim için bir rehber oldu ve sadece edebiyat alanında değil”.

(Francesco Bianco tarafından)