Fizik, Infn ve Ggi, Zvi Bern, Lance Dixon ve David Kosower’a ‘Galileo Galilei 2023 Madalyası’ verdi

acidizing

New member
Fizikçiler Zvi B ödüllendirildiErn, Lance Dixon ve David Kosower
Galileo Galilei Madalyası 2023bu ödül tarafından iki yılda bir verilen‘Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü (Infn), Galileo Galilei Enstitüsü (Ggi), Floransa Üniversitesi ile ortaklaşa Ulusal Teorik Fizik Merkezi ile, araştırmaların ilerlemesine istisnai bir katkı yapan erkek ve kadın araştırmacılara. teorik fizik. Bugün 15 Şubat’ta, büyük bilim adamı Galileo Galilei’nin doğum gününün yıldönümünde açıklanan Ödül, Los Angeles California Üniversitesi’nin ‘Mani L. Bhaumik’ Teorik Fizik Enstitüsü profesörü ve yöneticisi Zvi Bern’e verildi – Lance Dixon – Stanford Üniversitesi Slac Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi’nde teorik fizik profesörü ve ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi – ve David Kosower – Saclay, Fransa’daki Institut de Physique Théorique del Cea’da araştırmacı. Ödül, “kuantum alan teorisinde yüksek dereceli pertürbasyon hesaplaması için güçlü yöntemler geliştirdikleri için” üç fizikçiye verildi. Lance Dixon, “1990’ların başında bir sorun vardı: Cern’deki LHC gibi yapım aşamasında olan parçacık çarpıştırıcılarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışmak” olduğunu hatırlıyor. “Bir çarpıştırıcı – bilim adamını açıklıyor – doğanın sırlarını öğrenmeye çalışmak için yapılmış çok karmaşık bir makinedir: kuarklardan ve gluonlardan oluşan ve birbirleriyle parçacık teorisyenlerinin kullandığı güçlü kuvvet adı verilen bir kuvvet aracılığıyla etkileşime giren protonları çarpıştırır. Qcd, Kuantum Kromodinamiği olarak adlandırın, burada krom, çarpışmalarda değiş tokuş edilen kuarkların ve gluonların renklerine karşılık gelir”. “Ve biz – altını çiziyor – üniterlik olarak bilinen bir Qcd özelliğini, hem LHC süreçleri hem de daha basit olanlar için daha kesin hesaplamalar yapmak için kullanışlı bir araca dönüştürebildik.”

“Başlangıçta,” diye ekliyor David Kosower, “Amacımız, parçacık fiziğinde deneysel fizikçilerin kullanımına sunulan teorik araçları iyileştirmek ve geliştirmekti. Daha sonra, teorik hesaplamalar yapmak için yeni ve daha verimli yöntemler geliştirdik. Bu yöntemler, çok daha fazla hesaplama yapmamızı ve çok daha fazlasını yapmamızı sağladı.” daha önce mümkün olandan çok daha yüksek hassasiyet”. Kosower, “bu gelişmeler, yeni nesil araştırmacıların Lhc için yeni teknikler ve yeni hesaplamalar geliştirmeye devam etmesine ve aynı zamanda fiziğin diğer birçok dalı ile bağlantılar kurmasına izin verdi: kuantum kromodinamiği gibi teoriler arasında çok ilginç yeni bağlantılar ortaya çıktı. yer çekimi”. Ödül hakkında yorum yapan Zvi Bern, “David Kosower, Lance Dixon ve ben sözde saçılma genlikleri hakkında düşünmeye başladığımızda, çoğu kişiye tüm önemli fikirler çoktan geliştirilmiş gibi geldi. 1950’lerde ve 1960’larda, l The konu pek ilgimi çekmedi ama üçümüzün farklı bir bakış açısı vardı.” Fizikçi şöyle devam ediyor: “Toplumu genliklerin saçılmasında derin ve ilginç bir şey olduğuna ikna etmenin yolu kolay değildi: Başladığımızda konuyla ilgilenen tüm insanlar küçük bir dolaba sığabiliyordu. Şimdi, bunun yerine sorun, dersler ve atölye çalışmaları için yeterince geniş odalar bulmaktır. Bu konuyu çalışmaktan zevk alan tek kişinin artık biz olmadığımıza her zaman şaşırıyorum.”

ggi direktörü Stefania De Curtis, “Galileo Galilei Madalyası 2023’ü kazananları, aynı zamanda ggi’nin çok iyi dostları olan ve çeşitli araştırma programlarına ve konferanslara katılımlarıyla enstitünün faaliyetlerine büyük katkıda bulunanları içtenlikle tebrik ediyorum” diyor. “Bern, Dixon ve Kosower’ın çalışmaları, parçacık çarpıştırıcılarındaki teori ve deneyleri karşılaştırma yeteneğimizi geliştirmede ve aynı zamanda yerçekimi dalgası gözlemevlerinden bilgi çıkarmada merkezi bir rol oynadı”. Son olarak De Curtis, “fizikçiler genellikle yeni ilkelerden doğan yeni teorilerden elde edilen istisnai sonuçları dikkate alma eğilimindedir. Bununla birlikte, bunlar bazen zaten bilinen ilkelerin dikkatli bir şekilde yeniden yorumlanmasından kaynaklanır. Bu, Bern tarafından elde edilen istisnai sonuçların durumudur. , Dixon ve Kosower: Parçacık çarpışmalarında yer alan süreçlere ilişkin anlayışımızda, altta yatan fiziksel fenomeni ortaya çıkarma yeteneğimizi büyük ölçüde geliştiren bir devrim”.

(Andreana d’Aquino tarafından)