Foça Depremzedelere Yardım İçin Kenetlendi

accur

New member
Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde saat 04.17’de 7,7, Elbistan İlçesi’nde saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde yaşanan zelzelelerin akabinde Gaziantep’te meydana gelen 6,4 ve 6,5 şiddetinde ki sarsıntılar, etkilenen etraf vilayet ve ilçelerden gelen acı haberler İzmir’in Foça İlçesi’nde de büyük hüzün yarattı. Vatandaşlar bir yandan bölgede bulunan yakınlarına ulaşmaya çalışırken öbür yandan organize olarak yardım kampanyası başlattılar.

Acı haberin duyulmasının çabucak akabinde Foça Belediyesi, Foça Mahalle Afet Gönüllüleri üyeleri ile istekli vatandaşlar harekete geçti. Foça İlçe Merkezinde Belediye Toplumsal Tesisi ve Reha Midilli Kültür Merkezi’nde , Yenifoça ,Bağarası ve Gerenköy’de Çok Gayeli Salon’larda yardım toplama noktaları oluşturuldu.

Resmi kaynaklardan alınan birinci listelere bakılırsa belirlenen ihtiyaçlar için anonslar yapıldı. Toplumsal medya hesaplarından davetlerle vatandaşlar yardım noktalarına yönlendirildi. Kırsal yerleşim ünitelerinde kimi gönüllüler kahvehaneler ve başka yerlerden vatandaşlarca yapılan yardımları resmi yardım noktalarına ulaştırmaya çalışıyor. bakılırsavliler ve Mahalle Afet Gönüllüleri ortasında bayanların büyük çoğunlukta olduğu dikkat çekiyor.

Foça Kaymakamlığı’da nakdi yardımlar için Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nda iki hesap açtırıken , birebir yardımların Kaymakamlık Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla toplanacağını ilan etti.

Yardım toplama noktalarında nazaranvliler ve gönüllüler organize olarak; gelen yardımları kaydediyor, gruplandırıyor ve kolilere koyarak bir an evvel gereksinim sahiplerine ulaştırılması için çabalıyor.

Foça Mahalle Afet Gönüllülerinden Nazmi Kalay organize olmanın afet yaralarını sarmada büyük kıymet taşıdığını söylemiş oldu. Nazmi Kalay;” Daha dün öğlenden daha sonraki dersimizde organize olmanın ehemmiyetini hocamız fazlaca hoş izah etti. Onun kararında bu sabahki afetten daha sonra süratli organize olmamızı bu derse borçluyuz diyebilirim. Afet vaktinde organize olmak kaosu ortadan kaldırır. Gereksinimi olan şahıslara daha çabuk ulaşmayı sağlar. Vatandaşlarımızın, muhtaçlık gereçlerini kesinlikle belirlenen noktalara getirerek kayda geçirmelerini , yardım ettikleri gerecin yerine ulaşmasını takip etmelerini tavsiye ederim. Biz kaosu önlemek için muhakkak bir sistem ortasında çalışıyoruz. Yardımlarınızı mahalle afet gönüllülerine yaparak yardımların muhtaçlık sahiplerine gitmesini sağlamış olursunuz” Dedi.

Dilek Aydın da günün birlik birliktelik günü olduğuna vurgu yaparak ; Bütün hayırseverler yardım ediyor. Bilhassa çocuk giysisine epey gereksinim var. İçlik , çorap, bere , eldiven. Yardım edin. Elele verelim” dedi.

Foça Mahalle Afet Gönüllüleri Koordinatörü Metin Yılmaz’da haberi alır almaz süratli biçimde toplandıklarını söylemiş oldu. Metin Yılmaz;” televizyonlardan bu acı haberi aldığımız anda çabucak tertibi kurduk. En süratli biçimde gerekli yerlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Lütfen afet gelmeden afet eğitimlerini alalım. Bu herkes için değerli. Bir can bir can’dır. “ dedi.

Bir kısmı bugün 16.30’da yola çıkarılan yardımların AFAD, Kızılay ve İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığı ve araçlarıyla bölgeye ulaştırılacağı bildirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı