François Morlupi, 'komşu polisler' Monteverde 5 ile kitapçıya geri dönüyor

acidizing

New member
Şehirlerin sokaklarında buluşan sıradan polisler. “Normal vatandaşların niteliklerine ve kusurlarına sahip kapı komşusunun” ajanları. Bunlar, Monteverde Five serisine hayat veren İtalyan-Fransız yazar Francois Morlupi'nin anlattığı yetkililerdir. Monteverde'nin Roma mahallesinde geçen Noir romanları, yayımlanmasıyla dördüncü bölümüne ulaştı. 'Zıtlıkların oyunu' Öncekiler gibi Salani tarafından yayınlandı.

Tanıtılacak kitap 20 Haziran Perşembe, Roma'da, Via Fabiola'daki Belediye Meclis Salonu'nda saat 17.30'daBelediye Başkanı Elio Tomassetti, yazar ve yerel polis karakolu başkanı Fabio Germani'nin huzurunda.

Morlupi'nin yazdığı romanların merkezinde “birçok niteliğe ve birçok kusura sahip sıradan insanlar var. Komiserim Ansaldi, -yazar AdnKronos'a diyor ki- anksiyete hastası, 120 kilo ağırlığında, hastalık hastası. Meslektaşları gibi o da kırılgan. “. Aslında Morlupi yazmaya başladığında “birçok yönü olan ortak, sıradan karakterler yaratma ilkesinden başlamak istiyordu. Okuyucunun kolayca özdeşleşebileceği, nüansları olan polisler. Bunu açıkça başardı çünkü tüm okuyucular bana hangisini söylediğini söyledi.” Komiser Ansaldi'de çokça görülebilir”, diye itiraf ediyor Morlupi.

Bu nedenle suç hikayeleri, Morlupi'nin “birkaç yıldır” yaşadığı bir mahalle olan Monteverde'de geçiyor.. Burası bana büyük şans getiren bir mahalle çünkü dizi çok iyi gidiyor.” Kitaplar “İtalya'da en çok satan polisiye romanlar arasında yer alıyor, birçok ödül kazandılar ve gelecek yıl İspanya'ya çevrilecek”. Ayrıca yazar şöyle diyor: “70 binin üzerinde okuyucumuz var. Monteverde beş polisim için ideal bir mahalle. Karakas'mış gibi anlatıyorum, her soruşturmada cinayetler çok oluyor. Ama gerçekte mahalle hiç de öyle değil. Tarih açısından zengin, zarif bir bölgedir. Mameli, Villa Pamphilj'de öldü, Cornelis Escher (Poerio ed. aracılığıyla yaşayan Hollandalı gravürcü ve grafik tasarımcısı) ve Pierpaolo Pasolini orada yaşadı. Ne zaman romanlarıma değerli şeyler katsam, örneğin Caproni ve Rodari'nin bize öğrettiklerini hatırlıyorum. Tarih ve anekdotlar açısından zengin bir mahalle.”

“Roma, diye ekliyor Morlupi, romanlarımın altıncı kahramanı. Ben şehri klasik kalıplarla değil, her mahallede muhteşem tarihi güzelliklerin olduğu gerçeğini anlatmak istiyorum. Ayrıca Roma'nın da bu şehirlerden biri olduğunun altını çizmek istiyorum. vatandaşların sadece rakamlardan ibaret olmadığı birkaç başkent. Şehirde mahallenizi bir köy gibi yaşarsınız. Bana göre Monteverde bir köy gibi görünüyor”. “Pek çok özelliğe sahip bu beş karakteri oyuna sokmak” için uygun bir yer.

'Zıtlıklar Oyunu', “yayın sırasına göre dördüncü kitap olmasına rağmen aslında kronolojik sıraya göre ikinci kitaptır. Aslında Monteverde Beşlisi'nin ilk araştırması olan 'Ölümcül Formüller'in devamı niteliğindedir. Bu nedenle bu Ekibin ikinci araştırması ve Bulgaristan ile Roma'nın ortasında geçen bu iki farklı dünya arasındaki zıtlıkların oyununu seviyorum.” Yazar, bu anlamda, “Biraz daha uluslararası bir soruşturma için Ansaldi'min Bulgar ikinci kişiliğiyle işbirliği yapmasını sağladım” diye bitiriyor yazar.

Yerel bir polis karakolunda yaşanan gerçeklikten Morlupi'nin sayfalarındaki hayal gücüne: yetkililer beğeniyor İki yıldır Roma'daki Monteverde polis karakolunun başkanlığını yapan Komiser Fabio Germani, tam olarak bunu söylüyor. François Morlupi'nin komiser Biagio Maria Ansaldi'nin emriyle 'Monteverde'nin beşlisini' kurduğu yer. AdnKronos'un röportaj yaptığı Komiser Germani, “Komisyon Üyesi Ansaldi, teknik olarak tüm güçlü ve zayıf yönleriyle Monteverde'nin yöneticisi olacaktır” diyor.

“Benden önce – diyor komiser – bu ofiste çalışan yetkililerin gerçek bir geçmişi var. Bugün buradayım ama benden önce birçok ünlü yönetici vardı, ben bir 'Ansaldi' serisinin sonuncusuyum. Heyecan verici ve çok sayıda takipçisi olan ve ödüller kazanmaya devam eden bir hikayenin ilhamını temsil edecek kadar güzel. Duygu var ama biz günlük hayatımızı huzur içinde yaşıyoruz. Morlupi'nin kitapları Monteverde'den bahsediyor, iki yıl önce geldiğim bu güzel bölgeyi yönettikten sonra yeniden faaliyete geçiriyor. Fidene Serpentara bölgesi. Biz karakter değil, insanız. Monteverde'nin 5 kişilik ekibi gerçekten burada var. Her birimiz 'kırmızı kodlar' ve bölgesel kontrol de dahil olmak üzere beş özel sektörle ilgileniyoruz. Her birimizin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Ancak -yine de belirtmek istiyor- biz karakterlerden ziyade insanız” diyor ve faaliyetlerinden bahseden komiser, “misyonumuz her zaman orada olmak. Bu bizim ayrıcalığımızdır.”

“Görevimizin vatandaşlara hizmet etmek ve onlara yardım etmek, onları dinlemek ve kritik konuların nerede olduğunu anlamaya çalışmak olduğunu belirtiyor. sonra müdahale edin. Monteverde'deki bu ofisin ve benimle çalışan ekibin güzelliği, Carabinieri'nin arkadaşlarıyla, Guardia di Finanza'yla, Belediyeyle ve yerel Polisle var olan sinerjidir” diye açıklıyor, şöyle açıklıyor: “Ağ kurma konusunda: Vatandaşları dinliyoruz ve somut sorunları çözmek için birlikte müdahale ediyoruz. “Polis Komiseri tarafından Roma'nın her yerinde, Valinin talimatları doğrultusunda” uygulanan koordinasyon sayesinde, yalnızca Monteverde'de değil, mükemmel sonuçlar veren bir ekip çalışması.

Morlupi'nin anlattığı olaylar üzerine düşünmek için geri dönen polis müdürü, “Biz Monteverde'de kararlıyız, ancak bu, Polis Komiseri ve Valinin rehberliği altında koro halinde yapılan bir faaliyettir. Aşağılamayla mücadele ediyoruz ve görgüyü teşvik ediyoruz” diyor. “Bunlar önemli kara filmler ve polisiye öyküler, ama biz burada küçük yöntemimizle somut vakaları çözüyoruz. Örneğin, altını çiziyor: Yaşlıları hedef alan dolandırıcılıkların faillerini tespit edip tutukladık. Ayrıca bu ofisin sözde 'kırmızı kodlara' ayrılmış bir bölümü var. cinsiyet suçları, nöbetçi suçlar veya aile içi şiddet üzerinde çalışan uzmanlardan oluşan bir ekip”, diye hatırlatan komiserin altını çiziyor
Geçen yıl 4 Ağustos'ta yeniden açıldı San Camillo hastanesindeki polis karakolu. “Bu, San Camillo güvenlik görevlilerinin de görev yaptığı entegre bir güvenlik sistemi olan yeni bir polis gücü tarafından öğretiliyor. Orada şiddet karşıtı merkez ve 'Donna H24' yardım masası var.”Sözünü Komiser Germani bitiriyor.

(kaydeden Carlo Roma)