Hatay’da bayan teşebbüsçü, ‘başaramazsın’ diyenlere kurduğu işte istihdam sağladı

Zakariya

New member
Hatay’da yaşayan ilkokul mezunu bayan teşebbüsçü Zehra Mirioğlu (49), devlet takviyesiyle açtığı iş yerinde hemcinsleriyle yaptığı yöresel lezzetleri Türkiye’nin epeyce sayıda vilayetine gönderiyor.

İlkokuldan daha sonra eğitimine devam edemeyen lakin yıllar daha sonra kendi ayaklarının üzerinde durmaya karar veren 5 çocuk annesi Mirioğlu, elinin lezzetine güvenerek oruk, kaytaz böreği, semirsek, katıklı ve biberli ekmek, külçe üzere kente mahsus yöresel tatları yaparak pazarlama sonucu aldı.

“Başaramazsın” diyenlere de istihdam sağladı

“Yaptığın iş tutmaz, başaramazsın.” diyenleri umursamayan Mirioğlu, 8 yıl evvel Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna (TKDK) başvurarak yatırımının yüzde 65’ine hibe dayanağı alarak Şemun Antakya Yöresel Lezzetler firmasını açtı.

Kısa müddette işlerini büyüten ve yaptığı yöresel lezzetleri Türkiye’nin fazlaca sayıda kentine gönderen Mirioğlu, ortalarında “Başaramazsın.” diyenlerin de olduğu epey sayıda bayana da istihdam sağladı.

Girişimci Mirioğlu, ilkokuldan daha sonra eğitimine devam edemediğini lakin en büyük hayalinin çalışmak olduğunu anlattı.

“Annem yardımıyla yemek yapma sevdalısı oldum”

Bu hayalini evlenip 5 çocuğunu büyüttükten daha sonra gerçekleştirdiğini tabir eden Mirioğlu,

“Küçüklüğümde aslında epey çalışkan bir öğrenciydim ancak evvelce kız çocuklarını okutmazlardı. Daha hayli konut ve yemek işleri öğretilirdi. Merhum annem sağ olsun, her şeyi öğretmişti bana. Tahminen o yüzden yemek yapma sevdalısı oldum.”

dedi.

“Şimdi herkes bizimle çalışmak istiyor”

İş yerini birinci açtığında 2 bayan çalışanının olduğunu, sonrasındasında bu sayının 7’ye çıktığını aktaran Mirioğlu, üretimde kullandıkları süt, peynir, maydanoz, ıspanak üzere materyalleri de bayan üreticilerden alarak aslında biroldukça bayana gelir sağladıklarını belirtti.

Mirioğlu, istihdam sağladığı bayanlar içinde “Başaramazsın.” diyenlerin de olduğunu anlatarak, şöyleki devam etti:

“Türkiye’nin her tarafına eserlerimizi göndermeye başladık. Oteller, restoranlar, market zincirleri bizim müşterilerimiz oldu. Şu an bir sürü bayanla çalışıyoruz. Artık herkes başvuruyor ve bizimle çalışmak istiyor. Alışılmış bu işe birinci başladığımız vakit ‘Yapamayacaksınız, buradaki beşerler aslına bakarsan konutlarında oruk yapıyor, kime satacaksınız.’ diyen çok kişi oldu. aslına bakarsanız bizim maksadımız öteki kentler ve ülke dışı, bu yüzden azimle çalıştık, eserlerimizi hoş ve kaliteli yapmak için çırpındık. Çok şükür şu an 8. yılımız oldu. O kelamı söyleyen arkadaşlar artık yanımızda, hatta bizimle çalışanlar bile var.”

Kadınlar konut iktisadına katkı sağlıyor

Firmada çalışan bayanlardan Nursel Güler (43), tesisin birinci açıldığı günden beri burada çalıştığını ve kendi parasını kazandığı için fazlaca keyifli olduğunu söylemiş oldu.

“Ev iktisadına katkıda bulunuyorum, 3 çocuğum var, onların okul masraflarını da karşılıyorum, bu benim için epey gurur verici.”

diye konuştu.

Sinem Horuz (33) ise tüm çalışanların bayan olduğu bir yerde çalışmanın hem rahat birebir vakitte keyifli olduğunu tabir ederek, hasılatının kendisine özgüven kazandırdığını kaydetti.