Howtan Re’nin eserinde Meryem’in İsa’ya olan anne sevgisi

acidizing

New member
Çiftleri tasvir eden heykeller yüzlerbetimleyen Belirleyici özelliklere sahip İsa ve özetlenen ve Bunun yerine algılanamayan özelliklerle karakterize edilen Maria ve perdelerle gizlenmiştir. bu kurulum ‘Mulier, Ecce Filius Tuus’ İle ilgili Howtan Kralıİran asıllı Müslüman sanatçı. İsa ve Meryem figürlerinden çok etkilenen Howtan, dramatik doğası gereği, çarmıhta telaffuz edilen sözler yankılanırken, annesinin bakışını aşan acı çeken Mesih’in bakışlarında parıldayan acı deneyimini geri getirmeyi başarır: “Kadın, işte oğlun” (Yuhanna 19, 26), bununla her erkeği anne sevgisine emanet eder.

3 Mart Cuma günü saat 18.30’da Kurban Bayramı’nda görücüye çıkacak olan sergi Piazza del Popolo’daki Sanatçılar Kilisesi Roma’da, via del Babuino 198’den girişle, Bazilika Rektörü Monsenyör Walter Insero tarafından desteklenen ‘Sonsuzluğa açılan bir kapı: Sanatta İnsan ve Mutlak’ projesinin geleneksel Sanat ve Liturji döngüsünün bir parçasıdır. “Bu yıl bir kez daha, Paskalya’ya hazırlık zamanı olan Lent için, bir sanatçıdan eserlerinin mesajı ve dili aracılığıyla, inançla kutladığımız Hıristiyan gizeminin bir yönü üzerinde meditasyon yapmamıza yardım etmesini istedim” diyor. Monsenyör girdim.

Howtan Re’nin kreasyonlarının amacı, hayata karşı ahenkli bir hareket ve yansıma yaratmaktır. İran için en zor ve acı verici tarihi anlardan biri. çağdaş dünyanın hatırladığı. Yazarın İranlı kadınlar için hissettiği yas duygusunu geliştirmeye yardımcı olan bir barış mesajı. Howtan Re’nin İsa’nın annesinin yüzünün temsiline alçakgönüllülükle yaklaştığı acı verici ama yapıcı bir yolculuk: Madonna. Heykeltıraşın iradesi, “leydim” olarak gördüğü kişiye (Latince mea domina-Madonna’dan) duyduğu saygıyı ve bağlılığı sanat yoluyla tam olarak ifade etmektir.

Sanatçı olasılığını düşünür. adaletsizliğin ve acının üstesinden gelmek, işi içinde temel bir mücadeledir ve vazgeçmenin, bağını koparmanın cazibesine teslim olmaz: İnatla kendini Tanrı’yla karşılaşmaya açan insana inanır. Howtan’a göre ışık olmadan veya en azından ışık umudu olmadan gölge yoktur. “İlhamımı ve işimin meyvesini, hoş karşılandığımı hissettiğim ve kişisel ve sanatsal hayatımda maneviyatın değerine tanıklık edebildiğim, tarih, sanat ve inançla dolu bir Hıristiyan bazilikasında paylaşmaktan mutlu ve heyecanlıyım” diye açıklıyor. sanatçı.

Bu sanatçının eserleri böyle, İran asıllı ama İtalyan kimliğine sahip Müslümanonlar olur iki din ve kültür arasında bir köprü. Duyarlılığı ve Hıristiyan deneyimine yakınlığı nedeniyle, ‘Mulier, Ecce Filius Tuus’ enstalasyonu, başkentin en ünlü ve tanınmış Barok kiliselerinden biri olan Chiesa degli Artisti’de yaratıldı ve 1953’ten başlayarak, Sözde Sanatçılar Ayini’nin merkezi oldu: Yaklaşık 70 yıldır, her Pazar, sanat ve kültür dünyasının temsilcilerinin yer aldığı, sanatçılar tarafından canlandırılan kutsal bir Efkaristiya kutlaması yapılıyor.

Howtan Re, 1974 yılında Tahran’da doğdu. Heykeltıraş, fotoğrafçı ve dünyanın en önemli galerilerinde her zaman takdir görmüş, dolaysız bir dil ve kışkırtıcı bir karaktere sahip eserlerin yazarıdır. Kökenlerinden güçlü bir şekilde etkilenen çalışmaları, merkeze bir kadın figürü yerleştirir. İtalya’da bağımsızlığını bulan İranlı bir kadın olan anneden ilham aldı. ülkesinin gelenekleriyle bağını hiç kaybetmeden. Sonuç olarak, Howtan Re’nin çalışması, sonucu kişiyi düşünmeye zorlayan “hareket vizyonları” (Barbara Martusciello) olan bir kültür karışımından gelişir.

Sunuma yazar, deneme yazarı ve küratör Gianluigi Recuperati, insan ve dijital haklar danışmanı ve aktivisti Pegah Moshir Pour, sanatçı Howtan Re ve Monte Santo’daki Santa Maria Bazilikası Rektörü Monsenyör Walter Insero katılacak.

“Kendi fikirlerimizi yinelemeyi bırakmamalıyız” diyor Howtan Re- tüm ifadeleriyle özgürlük, çünkü Sanat yoluyla mücadele etmek ruhumuz için beslenme. Herhangi bir nedenle ‘önyargı’ nedeniyle kendimi işimle ifade etme ihtiyacından vazgeçmiş olsaydım, olduğum kişi olmazdım. İşlerimin yaratılması sırasındaki duygum, kültürümüze göre kendimizi ifade etmekte özgür olduğumuz gelecek beklentilerine karşı onları yürekten gülümsemeye zorlamak için insanları kirletmeli.”