Kırklareli’de ‘musluksuz berber’, 4 metrekarelik dükkanında 43 yıldır saç sakal kesiyor

Zakariya

New member
Ağabeyinden 14 yaşında öğrendiği berberliği meslek edinen 64 yaşındaki Cemal Yumurtacı, 50 yıldır elinden makas ve usturasını eksik etmiyor.

Köyde şebeke suyunun olmadığı yıllarde kendisine ilişkin iş yerini 43 yıl evvel açan Yumurtacı, yıllar ortasında köyü şebeke suyuna kavuşsa da ustaların “Dükkan fazlaca küçük, buraya tezgah sığdıramayız.” demesi üzerine iş yerine tezgah yaptıramadı ve su tesisatı çektiremedi.

“Musluksuz berber” olarak anıldı

Köy çeşmesinden güğüme doldurduğu suyla sakal tıraşı yapan Yumurtacı, lavabosu olmadığından saç yıkama süreci gerçekleştiremiyor.

Bu niçinle köyde “musluksuz berber” olarak tanınan Yumurtacı, dükkanında geçmişin izlerini yansıtıyor.

Her sabah dükkanı besmele çekerek açan Yumurtacı, radyosundan çalan türküler eşliğinde çayını yudumlayıp müşterilerinin yolunu gözlüyor.

“Başka berberler de var lakin bu biçimde berber yok”

AA’Nın haberine nazaran; Cemal Yumurtacı, çıraklık, kalfalık derken 1980 yılında köyde açtığı dükkanının kendisi için fazlaca özel olduğunu belirtti.

Dükkanının nostaljik olduğunu anlatan Yumurtacı, “Musluğum yok. Ufak olduğu için muslukçu getirdim ‘Burası daraşlık, olmaz.’ dedi. Ben de musluk koyduramadım, 43 yıl oldu bu biçimde devam ediyorum.” diye konuştu.

Köylülerin bu duruma alışsa da yabancı müşterilerin şaşırdığını tabir eden Yumurtacı, “Gelenin dikkatini çekiyor, içeri girdiği vakit müşteri bakınıyor. Öbür berberler de var lakin bu biçimde berber yok. Musluğu olan daha lüks berberler var lakin bu biçimde susuz berber bulamazsın. Özelliğe de bu, gelen yabancılar biraz duraklayıp şaşırıyor, kendi köylülerim aslına bakarsanız alışık. Bütün köyleri gez bu türlü berber dükkanı yoktur.” dedi.

“Gözlerim gördüğü kadar mesleğimi yapmak istiyorum”

Yumurtacı, köyde yer külfeti niçiniyle dükkanını diğer yere taşıyamadığını vurgulayarak, “Günde 8-10 kişi dükkana gelip tıraşlarını olur. Daha evvel dükkanı büyütmek, öteki yere taşımak istedim fakat yer yok, burada kaldım. Buraya alıştım, müşterilerim de bana alıştı. Artık buradan mezara… Gözlerim gördüğü kadar mesleğimi yapmak istiyorum.” diye konuştu.

Köyde 40 yıl evvel 3 berberin olduğunu lisana getiren Yumurtacı, bugün 2 berberin hizmet verdiğini kaydetti.

Mesleğe birinci başladığı periyoda ve gençlik senelerına hasret duyduğunu anlatan Yumurtacı, “Gençlik yıllarım daha güzeldi. Artık yaşlanıyoruz, yaşlandıkça yoruluyoruz. Gençken gece yarısına kadar çalışıyordum. Artık akşam yattığımda ayaklarım ağrıyor.” tabirlerini kullandı.