Kızılay’ın Sevk Ettiği 10 Bin Kişilik Çadırlar Kurulmaya Başladı

accur

New member
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde arka arda meydana gelen ve 10 ili etkileyen büyük sarsıntının akabinde Kızılay’ın bölgeye sevk ettiği çadırlar, Mehmetçiğin ve gönüllülerin takviyeleri ile kurulmaya başlandı. Birinci etapta bölgeye sevk edilen 10 bin kişilik çadırların yanı sıra merkez depolar ve etraf vilayetlerden çadır, battaniye, ısıtıcı, kıyafet ve besin sevkiyatı sürüyor.

10 vilayette şiddetli biçimde hissedilen zelzele için Afet Müdahale Merkezleri ve Şubelerinden uzman gruplarını bölgelere intikal ettiren Kızılay, barınmadan beslenmeye bir fazlaca alanda hizmetlerine devam ediyor. Zelzelenin birinci günü geride kalırken işçilerini sarsıntıdan etkilenen vilayetlere gorevlendiren Kızılay, 10 bin kişilik barınma çadırının kurulumuna Türk Silahlı Kuvvetler ögeleri ve gönüllülerin takviyesi ile devam ediyor.

Mobil Mutfak ve İkram Araçları Beslenme Gereksinimine Karşılık Veriyor

Kızılay zelzeleden etkilenen bölgelerde 77 ikram aracı, 16 taşınabilir mutfak, 5 sahra mutfağı, 2 taşınabilir fırın ve 1 konteyner mutfak ile beslenme takviyesi sağlıyor. Kızılay, afetin birinci 24 saatinde yaklaşık 200 bin bireye beslenme dayanağı verdi.

Kızılay Gönüllüleri Depremzedelerin Yanında

İlk gün yaklaşık 2 bin işçi ve gönüllüsünü bu biçimdeye sevk eden Kızılay, sarsıntının ikinci gününde de insan kaynağı sevkiyatını sürdürüyor. Kızılay işçisi ve gönüllüleri afetzedelere verilen beslenme ve barınma dayanağının yanı sıra arama kurtarma gruplarına de lojistik dayanak sağlıyor.

Kan bağışı vakte yayılmalı

Kızılay afetin birinci gününde bölgedeki hastanelerin muhtaçlığı olan kan ve kan mamüllerini mevcut stokları ile karşılarken, vatandaşlara da stokların yerine konulabilmesi için kan bağışı çağırısında ulundu. Birinci gün verilen istekli kan bağışı sayısı 40 bin üniteyi geçti. Kızılay, kanın uzun müddet saklanamayan bir tedavi aracı olduğunu hatırlatarak, kan bağışının günlere yayılması gerektiği ikazında bulundu. Kızılay üniteleri bugün ve önümüzdeki günlerde de ülke muhtaçlığı oranında kan bağışı kabulünü sürdürecek.Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı