“Magna Graecia’yı geliştirecek bir yasa, umarım doğru zamandır”

acidizing

New member
“Magna Graecia topraklarını ve burada yer alan tarih ve bilgi hazinelerini tanıtmayı ve değerlendirmeyi amaçlayan bu yasa tasarısının girişimini büyük ölçüde takdir ediyorum. Bu, önceki yasama organlarında teşvik edilen ve ne yazık ki geçerliliğini koruyan diğer girişimlerin devamı olan bir öneridir. takip olmadan. Bunun doğru zaman olacağını gerçekten umuyorum.” Bu, AdnKronos’un editörü Pippo Marra’nın Temsilciler Meclisi Kültür Komisyonu önünde Palazzo Montecitorio Sala del Mappamondo’da Magna Graecia topraklarının tanıtılması temasına adanan duruşmada yaptığı konuşmada dile getirdiği umuttur. .

“Size Magna Graecia’nın topraklarımızın ve tarihimizin önemli bir parçası olduğunu hatırlatmama gerek yok,” diyor Marra. “Önerilen yasa, bu uygarlığın kendi zamanında geliştiği tüm yerleri; Güney İtalya’nın geniş bir bölümünü etkileyen yerleri listeliyor.” ve ülkemizin ve o zamanın tüm dünyasının tarihinde derin izler bırakan şehirlerin, etkinliklerin ve kişiliklerin geliştiğini gören. Tüm bu mirasa hiçbir zaman değer verilmedi”, diye altını çiziyor Adnkronos’un başkanı.

Marra şunu anımsıyor: “Magna Graecia’dan her zaman bir yeterlilik duygusuyla bahsettik. Ya da bazen ironiyle, tıpkı avukat Agnelli’nin zamanının bir siyasi liderini (Ciriaco De Mita; ed.) ‘Magna Graecia’nın entelektüeli’ olarak tanımlaması gibi. … Benim açımdan aceleci ve yüzeysel yargılar… Ve bunu sadece topraklarıma ve kökenlerime bir saygı duruşu olarak söylemiyorum. Magna Graecia, kültüre hakim olan Antik Yunan ile arasındaki bağlantı noktalarından biriydi. o dönem ve o uzak zamanlarda dünyayı aşacak tüm yeni kurumsal, sanatsal ve kültürel biçimleri üretmeye başlayan İtalyan toprakları, o topraklarda büyük izler bırakan değerli bir medeniyet gelişti. Bunlardan bazıları bugün hala açıkça görülebilmektedir.”

Giuseppe Marra şunu yineliyor: “Bütün bunları geliştirmek bizim görevimiz ve kolaylık sağlayabilir. Altını çizmek istediğim iki husus var. Birincisi kültürel yatırımla ilgili. Teklif, belgeleme faaliyetlerinin güçlendirilmesinden ve yeni araştırma, bilgi ve deneyimlerin teşvik edilmesinden bahsediyor. iletişim faaliyetleri.Hayatımın büyük bir bölümünü adadığım ve değerine ve kullanışlılığına giderek daha fazla inandığım bir sektör.Magna Graecia elbette arkasında mimari ve peyzaj açısından büyük önem taşıyan izler bırakmış.Ama bunu yapabilmek için Mirasın bilinmesi durumunda, her zaman ufku genişleten ve insanları bir araya getiren tüm bu iletişim ve kültürel alışveriş faaliyetleri belirleyici olacaktır.”

Marra’nın hatırlattığı ikinci husus, “ilgili bölgeler arasındaki işbirliğiyle ilgilidir. Zamanın ruhuna uygun olarak, çok daha yakın etkileşime, güçlerin birleştirilmesine ve tuzakların aşılmasına alışmak zorunda kalacak sayısız belediye, il ve birçok bölge. Bu işbirliğinin, ülkemizin fena halde ihtiyaç duyduğu kurumsal uyum ilkelerine iyi bir örnek olabileceğine inanıyorum.”

Son olarak, AdnKronos’un başkanı sözlerini şöyle bitiriyor: “Bu teklifin, kaynakların gerçekten minimuma indirilmiş bir tahsisini gerektirdiğinin altını çizmek istiyorum. Ancak, zamanımızın ülkelerinde bilgiye adanan her yatırımın, her harcamanın her zaman çok fazla getiri sağlama eğiliminde olduğunu bilmek isterim. Ekonomik getiriler vaat eden ve hatta çoğu zaman şaşırtıcı olan bu ruhla ve tüm bu nedenlerden dolayı, Magna Graecia’nın sadece eski ve biraz ihmal edilmiş bir anı olarak kalmayıp, aynı zamanda bir gurur ve kimlik kaynağı haline gelmesini sağlamaya kararlı olanlara katılıyorum. tüm milletimiz”.