Maraini: “Pasolini belki de sapkın istihbarat servisleri tarafından öldürüldü, çok şey biliyordu”

acidizing

New member
1-2 Kasım 1975 gecesi Ostia’da öldürülen yazar ve şair Pier Paolo Pasolini’nin suçuna ilişkin soruşturmanın yeniden açılması için avukat Stefano Maccioni tarafından hazırlanan ve Roma savcılığına tevdi edilen talep memnuniyetle karşılanmaktadır. Dacia Maraini, yakın zamanda ‘Caro Pier Paolo’ (Neri Pozza) kitabını adadığı ‘Ragazzi di vita’nın yazarı Alberto Moravia ile birlikte çok iyi bir arkadaş olarak böyle düşünüyor. Maraini’ye göre Pasolini, “muhtemelen ondan korkan sapkın gizli servislerin dürtüsüyle” öldürüldü.

“Talebi sunan avukat haklı. Bu talebin yapılmış olması beni memnun ediyor ve Pasolini’nin bir arkadaşı olarak yargının davanın yeniden açılmasını kabul etmesini umuyorum. Pelosi ölmeden önce – Maraini’yi hatırlıyor – dedi Pier Paolo’nun ölümünü araştıran herkes, Pasolini’nin yukarıdan emredilmiş bir cinayet olduğunu, muhtemelen sapık gizli servislerin emriyle işlendiğini söylüyor, ne yazık ki sorumlular. Ülkemizde birçok sorun var. Kesin olarak söyleyemem çünkü kanıtım yok ama olayı araştıran diğerlerinin düşündüğü gibi, onun ölümünde sapkın gizli servislerin parmağı olduğuna inanıyorum”.

Yazara göre amaçları, “bir darbe gerçekleştirebilecekleri bir alarm ve kriz durumu yaratmaktı. Başka zamanlarda da bir girişimde bulunuldu. Kesin olarak söyleyemem – Maraini yineliyor – ama onlar Bu dönemde Pasolini üzerine yazılan ve yayınlanan birçok kitap bunu desteklemektedir”. Kısacası, yazarın öldürülmesi bile “bir darbe mantığının parçası olabilir. Bu bir hipotez, açıkçası, bu tezi kesin olarak doğrulayamam”. Maraini’ye göre Pasolini, “Mattei suçu ve ölmeden önce İtalya’da işlenen diğer katliamlar hakkında birçok kez konuştu. İtalyan siyasi olayları hakkında bir sır olarak kalan şeyler bildiğini söyledi. Ve bunun, bu gerçeklere karışanları alarma geçirmesi gerekiyordu. sözlerinden ve ifadesinden korktuğunu söyledi. Bu nedenle Pasolini’yi öldürürlerdi”, diye bitiriyor Maraini.