Mimarlık, 'Concreto' sürdürülebilir mirasın korunması için yola çıkıyor

acidizing

New member
Mimari mirasın korunması alanında sürdürülebilirliği ve yeniliği teşvik edin. Bu hedefle, Avrupa kurumlarının Avrupa yapı mirasının sürdürülebilir bir şekilde yenilenmesi ve kurtarılmasına yönelik stratejilerin uygulanmasına yönelik yönlendirme ve davetini kapsayan uluslararası bir eğitim projesi olan 'Concreto' doğdu. Proje, bugün Ivrea Belediye Sarayı'nda belediye başkanı Matteo Chiantore ve UNESCO'nun '20. yüzyılın Ivrea sanayi kenti' alanının yöneticisi Filippo Ghisi'nin katılımıyla gerçekleştirilen bir basın toplantısında tanıtıldı.

“Avrupa Komisyonu'nun Yeşil Anlaşma kapsamında desteklediği girişim olan Yeni Avrupa Bauhaus'a uygun olarak, 'Concreto' yalnızca yenilikçi yaklaşımını Avrupa ve uluslararası düzeyde aktarmayı ve yaymayı değil, aynı zamanda sektörler arası iletişim akışını da teşvik etmeyi amaçlıyor. Pier Luigi Nervi Proje Vakfı sekreteri ve projenin koordinatörü Elisabetta Margiotta Nervi, bilgi birikiminin büyük bir Avrupa İttifakı tarafından tasarlanıp uygulandığını belirtti.

Erasmus+ programı kapsamında geliştirilen 'Concreto', 4 Avrupa ülkesinden ve Türkiye'den 13 ortağı bir araya getiriyor. Bilimsel Direktör, modern mirasın korunması konusunda uzmanlaşmış bir mimar, Torino Politeknik Üniversitesi'nde araştırmacı ve Pensilvanya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan mimar Irene Matteini tarafından yönetilen proje, disiplinler arası bir yaklaşımla beton yapıların yenilenmesi için sürdürülebilir uygulamaları teşvik etmeyi amaçlıyor. ve pratik yaklaşım.

Matteini, “Sanatçı Atölyesi'nin Rönesans geleneğinden ilham alan Concreto, işletmeler ve araştırma dünyası arasındaki eğitim ve işbirliğinde devrim yaratmak için 36 aylık bir yolculuğa çıkıyor” dedi. Önümüzdeki üç yıl boyunca 'Concreto'ya üç Avrupa ülkesinden 84 öğrenci ve 30'un üzerinde öğretmen katılacak. Öğrenme faaliyetleri uzaktan eğitimle başlayacak ve yavaş yavaş Ivrea'da UNESCO listesindeki binalarda gerçekleştirilecek pratik deneyimlere dönüşecek.

“2018'den bu yana UNESCO miras alanı olan Ivrea şehri, 1930'lar ile 1960'lar arasında tasarlanan ve inşa edilen modern mimari eserlerin önemli bir koleksiyonunu içeriyor ve kendisini Avrupa'da modern bir sanayi kentinin eşsiz bir örneği olarak konumlandırıyor. Ivrea, Adriano Olivetti'nin öncüsü olduğu sosyal ve kentsel inovasyon bağlamından ilham alabilecek proje öğrencileri için ideal senaryo olacak”, diye vurguladı UNESCO saha yöneticisi Filippo Ghisi.

Ivrea belediye başkanı Matteo Chiantore, “Bir yönetici olarak projeyi, katılımcılara yalnızca akademik değil aynı zamanda sürdürülebilirlik ve beton yapıların yenilenmesi gibi güncel konularla ilgili disiplinler arası bir bağlam sunacak olan pratik perspektifi nedeniyle çok ilginç buluyorum” diye ekledi.