“Rat-Man 20 yıldır başarılı ama Instagram'da 118 bin takipçim var”

acidizing

New member
Kendisini bir sanatçı olarak tanımlamayı seven, karikatürlerini Instagram'da da yayınlayan ve 118 binden fazla takipçisi olan, jeoloji diplomasına rağmen tutkusu ve mesleği olan bir karikatürist. 1967 doğumlu Leo Ortolani, 90'lı yıllardan bu yana devam eden 'Fare Adam' çizgi roman serisiyle ünlü. Bugünlerde onunla Roma'daki Floracult stantlarında, davetli ve “özel muhabir” olarak tanışmak mümkün. Ilaria Venturini Fendi'nin Veio Park'taki çiftliğinde düzenlediği (28 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek) sergi pazarında çiçeklerin rengarenk dünyasında dolaşan Ortolani, “bu etkinliğe dair izlenimlerini” Instagram profilinde ve hesabında paylaşıyor. Floracult'un kendi karikatüründen başkası olmayan bir karakter aracılığıyla. Doğa ve kültür arasında yeni fikirler arayan Adnkronos'la yaptığı röportajda, “Burada şakalar eşliğinde karikatürler yapıyorum, Pazar gününe kadar bir düzine yapacağım ve bunları Instagram'da paylaşacağım” diye açıklıyor.

Ancak Ortolani kağıttan vazgeçmiyor çünkü “bir tasarımcıyı karakterize eden şey, kalem veya fırçadan çıkan işarettir” ve bu onun dijital araçları kullanmadığını doğruluyor. “Tableti kullanmıyorum çünkü işaret daha tekdüze olma eğiliminde” diye ekliyor. Ancak “görünürlük elde etmenin harika bir yolu olduğu için” internette de yayın yapıyor.

“Karakterim Fare Adam yirmi yıldır çizgi roman serileriyle yoluna devam ediyor ama ben 4 yaşımdan beri çizgi roman çiziyorum, bu tutkum hep vardı ve hiç durmadım – gülümsüyor – ne kadar istesem de Ben tam teşekküllü bir jeologum, eyalet sınavına girdim… ancak ressam olan annemin tavsiyesine uydum ve sanatçıların genellikle sanatlarında pek başarılı olmadıkları için bir B planım olmasını önerdi. Ben başarılı oluyorum ama karikatüristlerin çoğu başka şeyler de yapıyor; mesela öğretenler var”.

İtalya'da karikatüristlik mesleğinin zorluklarına gelince, Ortolani klişeleri ortadan kaldırma eğiliminde. “İtalya'da bu, örneğin çizgi roman dünyasının Marvel, DC Comics gibi büyük şirketler tarafından yönetildiği Amerika'ya göre daha kolaydır. Orada sizden bazı şeyler istiyorlar ve bu nedenle bunu bir iş olarak görüyorsanız, sahip olmanız gerekir. zaten başarısız oldum… Hikayelerimi mizahla empoze etmeyi başardım, ancak temelde bunu yapıyorsunuz çünkü beğenmeniz gerekiyor.”

“Instagram gibi sosyal ağlar sayesinde hemen yayın yapabilirsiniz ve belki söyleyecek bir şeyiniz varsa bu sizin için iyi olabilir, ancak – Pisan karikatüristinin iddiasına göre – bu iki ucu keskin bir kılıç olabilir çünkü yayınevleri kaç kişinin sizi takip ettiğini görüyor ve belki de Takipçinizin az olması, bir yayınla başa çıkamayacağınız anlamına gelmiyor. İtalya'da çok az insanın okuduğu güzel çizgi romanlar var… şu anda 118 binim var, bu çok fazla, sonra Feltrinelli ve Panini ile birlikte yayınlıyorum. Çizgi roman”. Ancak sanatçı, “evim” olarak gördüğü Lucca Comics and Games başta olmak üzere, eserlerini sergileyeceği sektördeki birçok etkinliğe katılıyor. Katılacağı bir sonraki etkinlik Milano'da “En iyi çizgi roman filmleri ve oyunlar” olacak. 8 ve 9 Haziran'da da posteri imzaladı.