‘Şengal’e Kadar Uyku Yok’ kitabının yazarı Zerocalcare’i kazandı**

acidizing

New member
“Şengal’e Kadar Uyku Yok” (Bao Yayıncılık) için karikatürist Zerocalcare, diğer adıyla Michele Rech’e gidiyor – yazarın 2021 baharında bir İtalyan delegasyonuyla birlikte Kuzey Irak’ta, Şengal’de yaptığı yolculuğun hikayesi – 19. baskı uluslararası edebiyat ödülü ‘Tiziano Terzani’, Floransalı gazeteci ve yazar adına Terzani ailesiyle birlikte Udine’li Vicino/farno kültür derneği tarafından kurulan ve desteklenen tanınma. Bu, bugün jüri başkanı Tiziano Terzani’nin eşi Angela Terzani Staude tarafından açıklandı.

“Zerocalcare – motivasyonu okur – bize daha ilk sayfadan, ilk çizgi romandan itibaren karşı konulamaz bir tutuşun röportajını sunar; sessiz olmak”.

Zerocalcare Terzani Ödülü’nü 6 Mayıs Cumartesi günü Udine’de alacak (21:00, Teatro Nuovo Giovanni da Udine). Bu yıl 19.’su 3-7 Mayıs tarihleri arasında planlanan Vicino /far festivalinin her zaman ana anı olan akşam etkinliğinin yıldızı olacak. 2023 kazananı, “Bu ödül – benim için gerçekten çok şey ifade ediyor. Bunu tören için söylemiyorum. 1990’ların sonu ve 2000’lerin başındaki Titian figürü, yurttaşlık eğitimimin temel direklerinden biriydi.” Dünyayı okumanın anahtarını aramaya başladım ve bana ana noktaları gösterebilecek bir ergen panteonu inşa ediyordum, Titian referanslarımdan biriydi. Beş finalist arasında yer almak benim için şimdiden kazanmak gibiydi”.

Tüm aday eserlerin büyük değerinin farkında olan Angela Terzani, 2023 için beş finalist arasında yer alan diğer ciltleri hatırlamak istedi: Cal Flyn “Terk Edilmiş Adalar. İnsan sonrası manzarada yaşam” (Blu Atlantis), Paolo Giordano “Tazmanya” (Einaudi), “The Lost Wars of Jurij Beljaev” (Einaudi) için Pierre Sautreuil, “Russki Mir: savaş mı barış mı?” (21 harf).

2023 Terzani Ödülü’nü veren jüri, Enza Campino, Toni Capuozzo, Marco Del Corona, Andrea Filippi, Milena Gabanelli, Nicola Gasbarro, Ettore Mo, Carla Nicolini, Marco Pacini, Paolo Pecile, Remo Politeo, Marino Sinibaldi’den oluşuyor.

“Şengal’e Kadar Uyumak Yok” adlı ciltte, acı, öfke, korku arasında ve her zaman şüphe ve kendi kendine ironinin rehberliğinde, her türlü riski silmek için kullanılan söylem, görüntü ve sözler, Irak toplumunun yaşam koşullarını ve mücadelesini belgeliyor. IŞİD soykırımından sağ kurtulan, Kürt milisler tarafından korunan, toplumsal cinsiyet eşitliğini, sosyal adaleti, halklar arasında bir arada yaşamayı, çevreye saygıyı sağlayan demokratik konfederalizm siyasi projesini paylaştığı Ezidiler: “Her şey bize de hizmet ediyor”, diye yazıyor Zerocalcare ve buraların “olmamız gereken yerler … yüzyıllardır kök salmış adaletsiz ve baskıcı bir toplumu alt üst eden kadın ve erkekler arasında” olduğunu ekliyor. Angela Terzani onu tekrarlıyor: “Tam da başkalarından bir şeyler öğrenmek için ayrılan Titian’ın düşündüğü gibi, kesinlikle tavsiye dağıtmak için değil”.

Şengal’e Uyumak Yok, jeopolitiğin anlatısından çıkarmış olduğu ve kimsenin duymak istemediği bir hikâyeyi anlatırken, ödülün arkasındaki motivasyonun altını çiziyor. Zerocalcare bunu, unutulmaz karakterler, zamanımızın ikonları ve nevrozlarımızın maskelerini yaratma yeteneğine sahip kaleminin temel işareti aracılığıyla yapıyor. Sessizlik, alçakgönüllülük ve saygı gerektiren, çünkü hiçbir kelime onları tarif edemezdi, atmosferleri ve mutlak acı durumlarını geri getirebilecek bir işaret.

“Ve bu retorikten yoksun olduğu için – motivasyon şu sonuca varıyor – bakışlarındaki şaşkınlığı ve masumiyeti korurken kendini tarif edilemez katliamların uçurumuna daldırmaktan vazgeçmiyor; 2023 Tiziano Terzani Uluslararası Edebiyat Ödülü’nü “No Sleep Till Shengal” adlı esere vermeye karar verdi.

“Tiziano sık sık -Angela Terzani’nin yorumunda bulundu- yalnızca kalplerinin uçmasına izin verenlerin ‘farklı’ düşünebileceğini söylerdi. Ve bugün ihtiyacımız olan da bu. Gerçek merakı ve genellikle düşünmeyenlere yönelik ilgisi için Zerocalcare tarafından yürütülen soruşturma. dinleyen, yalnızca “farklı” bir düşünce üretebilir, kesinlikle önemsiz veya onaylanmamış”.