Strega Ödülü 2023, Rosella Postorino beş finalistin başında

acidizing

New member
2023 Strega Ödülü için neredeyse tamamı kadınlardan oluşan bir Cinquina, favori olarak başlayan bir yazarla: Rosella Postorino, Nicola Lagioia tarafından sunulan “Seni sevmekle sınırlıyorum” (Feltrinelli) ile 217 oyla yarışıyor ve başarı fethedildi beş yıl önce, Campiello ve yedi başka ödül kazandığı ve yaklaşık otuz dile çeviri yaptığı “Tasters” romanıyla. İkinci sırada, 199 oyla Elena Stancanelli tarafından sunulan “Come d’aria” (Elliot) ile Ada D’Adamo, bir jüri tarafından en çok oyu alan Premio Strega Giovani’nin fethini şimdiden övünebilecek bir kitap. İtalya ve yurtdışındaki 91 ortaokulun 16 ila 18 yaşları arasındaki gençleri: Yazar geçen 1 Nisan’da 55 yaşında, bir düzine finalist arasında olduğunu öğrendikten hemen sonra öldü, ancak yönetmelik gereği eser kaldı. rekabet. Lo Strega bu anlamda şimdiden iki emsalle övünüyor ve her ikisi de ölümünden sonra kazanan oldukları için şanslı: 1959’da Giuseppe Tomasi di Lampedusa “The Leopard” ile ve Maria Teresa Di Leave “Passage in the shadow” ile 1995.


Ayrıca oku


LXXVII baskısının beşincisi, Franco Buffoni’nin sunduğu 183 oyla “Beni getirmediğin yer” (Einaudi) ile Maria Grazia Calandrone; Elisabetta Rasy tarafından sunulan 175 oyla “Gece geçişi” (Theseus’un gemisi) ile Andrea Canobbio; Romana Petri, Teresa Ciabatti’nin sunduğu “Geceyi Çalmak” (Mondadori) ile 167 oyla.

Bildiri, bu akşam Benevento’daki Roma Tiyatrosu’nda, RaiPlay’de on iki adayla canlı yayında röportaj yapan ve oy sayımını takip eden Stefano Coletta’nın ev sahipliği yaptığı bir etkinlik sırasında gerçekleşti. Seçim merkezinin başkanı ve bir önceki seçimin galibi Mario Desiati, beş finalisti ilan etti.


Kazanan kitabın seçimi 6 Temmuz Perşembe günü yapılacak. Roma’daki Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi’nde yapılacak ve Geppi Cucciari tarafından yönetilen Rai Tre tarafından televizyonda canlı yayınlanacak.

660 seçmenden 596’sı (uygun olanların %90,3’üne eşit), bireysel oylar ve toplu oylar da dahil olmak üzere tercihlerini dile getirdi: her zamanki gibi akademisyenler, çevirmenler ve entelektüeller tarafından kullanılan 220 oy, 400 Amici della Domenica İtalyan ve yabancının oylarına eklendi. yurtdışındaki 30’dan fazla İtalyan kültür enstitüsü tarafından seçilen, 20 güçlü okuyucu ve okullar, üniversiteler ve Roma kütüphanelerinde kurulan çevreler de dahil olmak üzere okuma grupları tarafından ifade edilen 20 toplu oy.

Yarışmadaki diğer kitapların aldığı oylar şöyle: Igiaba Scego, “Cassandra a Mogadishu” (Bompiani), 158 oy; Silvia Ballestra, “The Sibyl. Joyce Lussu’nun Hayatı” (Laterza), 145 oy; Andrea Tarabbia, “Beyaz Kıta” (Bollati Boringhieri), 136 oy; Gian Marco Griffi, “Meksika Demiryolları” (Laurana Editore), 135 oy; Maddalena Vaglio Tanet, “Ormandan Dönmek” (Marsilio), 117 oy; Carmen Verde, “Minimal bir mutsuzluk” (Neri Pozza), 89 oy; Vincenzo Latronico, “Mükemmellikler” (Bompiani), 67 oy.

LXXVII baskısının beşincisi, biri her zaman olduğu gibi yurtdışında, 20 Haziran’da Berlin’de bir İtalyan Kültür Enstitüsünde olmak üzere, İtalya genelinde 16 aşamada seyirciyle buluşacak. Strega Tour’un Napoli, Benevento, Floransa, Modena, Salò, Parma ve Rimini’deki etaplarını, Margherita Schirmacher ve Enrico Orlandi’nin küratörlüğünü yaptığı yeni bir podcast serisi yaratacak olan ‘Ticket to Read’ kampçısı izleyecek. finalistlerin yolculuğu, Chausson Italia ile işbirliği içinde bir proje.

Benevento gecesi, Benevento Belediyesi tarafından, Ödülü tanıtan Maria ve Goffredo Bellonci Vakfı ve Liquore Strega ile Roma Ticaret Odası Roma Capitale’nin katkılarıyla, Bper Banca ve Rai medya ortağı Tirreno Power ile işbirliği içinde düzenlendi. , teknik sponsorlar IBS.it ve Sygla. (Paolo Martini tarafından)