Strega Ödülü, Fulvio Abbate kitabı aday gösterildi

acidizing

New member
Daha önce kendi kendine aday olduğu ve bu nedenle kurallara göre uygun olmadığı için reddedilmişti, şimdi ise resmi olarak rapor edildiği için yarışta: Yazar Fulvio Abbate'nin 'arması' (La nave di Teseo) Premio Strega'nın 74. baskısında tanıtıldı Yazar Sandra Petrignani tarafından, Pazar'ın 400 Arkadaşı'ndan biri olarak Roma edebiyatının tanınması jürisi olarak adlandırılıyor.

Abbate, Facebook profilinde “Sandra Petrignani'nin 'Lo Stemma'yı Premio Strega'da sunma isteğini kabul ettim; macera yeniden başlıyor. Karar verdim, hadi gidelim” dedi. Birkaç saat sonra, sol kanat “dostluğa” karşı mücadelesini sosyal medyada da sürdüren yazar (kendisi yeni sözcüğün yazarı olarak kabul ediliyor), paylaşımın altına bir değerlendirme yazdı: “Başlangıçta bana bir fikir gibi görünen şey neşeli bir hafiflikle karşılaştığım macera, bana hayaletimsi bir şey gibi geliyor, tıpkı günümüzün edebi manzarası gibi, her basit insan nefesinden yoksun, algıladığım şey her şeyden önce, bazen teselli edici, bazen önemsiz bir dizi hüzünlü hırs. Edebiyatın ifade etmesi gereken anlamdan yoksun. Her türlü ironi işe yaramaz, gerçekliğe ilişkin her türlü diyalektik anlam ve ona bir ötekilik duygusuyla geri dönme olanağı işe yaramaz. Burası benim yerim değil”.

Abbate, Facebook'ta kendisine bu düşüncesinin Strega'ya aday olmaktan vazgeçmek anlamına gelip gelmediğini soran bir arkadaşına şu yanıtı verdi: “Hayır, ama benim duygusal katılım seviyem sıfır”.

Geçtiğimiz 5 Şubat'ta Fulvio Abbate, yeni romanı 'Lostemma'yı “tüm dostlukların dışında” Strega Ödülü'ne aday göstereceğini duyurdu. “Bir 'Pazar Arkadaşı' olarak bunu yapmaya tam hakkım var.” Abbate sosyal medyada “Bu, diğer işaretlerden önce bile siyasi bir seçimdir” dedi.

Üç gün sonra, 8 Şubat'ta, “Fulvio'nun kitabı için Pazar Arkadaşı ile aynı yazar tarafından öne sürülen öneriyle ilgili olarak” Premio Strega'nın Yönetim Komitesi “bu önerinin kabul edilebilirliğini olumsuz değerlendirdi”. Tanınmışlık yönetim komitesine göre, “Katılım Yönetmeliği Madde 1 – 'Her Pazar Günü Dostu, ödüle katılmaya değer gördüğü bir eseri, yazarın rızasıyla bildirebilir. Her rapora kısa bir eleştiri yazısı eşlik etmelidir. Yargı' – şu anlama gelir: raporlama konusunun yazardan farklı olduğu; gerekli nitel değerlendirmenin eserin yazarına devredilemeyeceği; bir eserin bir Arkadaş tarafından rapor edilmesi, ödülün öngördüğü ilk seçim seviyesini oluşturduğu ve bu durumun yazara emanet edilmelidir (nemo judex in causa proprio).' Fulvio Abbate'nin kitabı, önümüzdeki 29 Şubat olarak belirlenen son tarih içerisinde Yönetmelikte öngörülen prosedürlere göre sunulması durumunda önerilen çalışmalar arasında yer alabilir.” Sandra Petrignani'nin ortaya koyduğu sunumda da durum aynıydı.

La nave di Teseo yayınevi, 'Lo Stemma'yı “21. yüzyılın Leopar karşıtı: bizi çevreleyen sıradanlığın acımasız bir portresi; bir ayna olan Sicilya'da bastırılamaz kötülüklerin ve asla bastırılmayan arzuların hikayesi” olarak sunuyor. Herkesin en kötü kusurlarımız ve en iyi hırslarımız.”

2000'li yılların Palermo'sunda, gösterişli ve vasat bir prenses olan Costanza Redondo di Cosseria, şehrin duvarlarında beliren gizemli mesajlara ve taciz edici bulmacalara maruz kalır ve onun cinsel ahlakını sorgular. Daha sonra, dünyanın yanlış anlaşılan göbeğinde kendisi gibi parlayacağı kesin olan, ancak daha az gülünç olmayan figürlerle birlikte suçların yazarlarını aramaya koyulur. Bunlar arasında, Leopar'ın önemsiz bir devamını derlemeye kararlı, bodur bir edebiyatçı kadın olan Vittoria; kayıp eski bir öğrenciyi arayan hevesli bir avangard sanatçı Monsenyör; Blanche, erotik zirvesini Sicilya'da bulmuş gibi görünen Fransız bir kız. Bütün bunlar, unutulmaz Sergio 'Brando' Sucato'nun, gerçek dışı lise arkadaşı Fulvia Anello'nun, kokain bağımlısı Pierre Barraco'nun, uzun bacaklı mafya üyesi Penny Capizzi'nin gelişini beklerken. Arka planda, pizzacıların uçurumu gizlemek için sürekli isim değiştirdiği bir şehir ve Festino di Santa Rosalia'nın göz alıcı şamandırası saldırıya uğruyor. Çöldeki tek eleştirel ses, Costanza'nın baronu ve kuzeni Carlo'dur ve Costanza'ya tarihsel vicdanını geri vermek için boşuna uğraşmaktadır. Ama pes edecek ve intihar ederek ölecektir. Yaşadığımız toplumda başarılı olabilecek tek gerçek yetenek olarak vasatlığın açık hedefi olan, güçlü bir ahlaki tada sahip bir roman. (İle ilgili Paolo Martini)