Trabzon’da bir haftalık kuzuya çocukları üzere bakıyorlar

Zakariya

New member
Trabzon’da tabiatla iç içe yaşayan emekli çift, meskene aldıkları bir haftalık kuzuya itinayla bakıyor.

Küçükbaş hayvancılığın yanı sıra farklı bölümlerde de çalışarak emekli olan Evşen ve Haydar Seven çifti, tabiat ile iç içe vakit geçirmek için Ortahisar ilçesine yaklaşık 9 kilometre aradaki Akkaya Mahallesi’ne yerleşmeye karar verdi.

Hobi emelli 5 koyuna bakıyorlar

Emeklilikten daha sonra işlerini çocuklarına devreden ve Akkaya’da yaşamaya başlayan 45 yıllık evli çift, tabiatta vakit geçirirken bir yandan da hobi maksadıyla 5 koyunun bakımını üstlendi.

5 çocuk, 15 torun sahibi çift, koyunlarının yanı sıra meskenlerine alarak “Pamuk” ismini verdikleri bir haftalık kuzuya da ihtimamla bakıyor.

“Can yoldaşımız” dedikleri kuzuyu “Soğuktan donmasın” diye konuta alan, sobanın yanında ısıtan çift, hayvan sevgisiyle örnek oluyor.

“Yalnız kaldığımız yok fakat bu, konutumuzun şenliği”

Kuzuyu kucağından düşürmeyen 65 yaşındaki Evşen Seven, AA muhabirine, Pamuk’u hayli sevdiğini söylemiş oldu.

Pamuk ile meskende vakit geçirdiğini lisana getiren Seven, “Aç olunca annesinin yanına getiriyoruz, karnını doyuruyoruz. Daha küçük, biraz daha vakit geçsin biberonla beslemeye başlayacağım. bu biçimde bize daha fazlaca alışacak.” ifadesini kullandı.

Seven, Pamuk’un kendilerinden ayrılmadığını belirterek, “Çocukların her biri bir yere gitti. Biz de eşimle burada yaşıyor, Pamuk ile de vakit geçiriyoruz.” dedi.

Torunlarının da Pamuk’u epeyce sevdiğini ve ondan ayrılmak istemediğini vurgulayan Seven, “Çocuklar geliyor, torunlar epey. Yalnız kaldığımız yok ancak bu konutumuzun şenliği.” diye konuştu.

Dışarıda havanın fazlaca soğuk olduğunu aktaran Seven, “esasen soğukta da titriyor. Onun için sobanın yanına getiriyoruz, ısınıyor. Annesini de sürüye katmadık. Biraz vakit geçsin, annesini sürüye katacağız, Pamuk’u büsbütün yanımızda saklayacağız.” dedi.

“Bir kuzu kâfi dedik, onunla vakit geçiriyoruz”

Haydar Seven de koyunculuk mesleğinin dededen kalma olduğunu kaydederek, “Şu an 1000 koyun var. Torunlar devam ettiriyor. Biz de 1000 koyunu bıraktık, ‘Bir kuzu yeter’ dedik, onunla vakit geçiriyoruz.” sözünü kullandı.

Eve gelen konuklardan Fatma Şahinoğlu da kuzuyu meskende gördüğünde şaşırdığını belirterek, “Hayvanları nitekim hayli seviyorlar. Ben de gördüm, fazlaca sevdim. Olsa ben de bakardım.” diye konuştu.