“Verga’dan Nefret Ettiğimi Asla Söylemedim”

acidizing

New member
Susanna Tamaro, Torino Kitap Fuarı’nda verdiği bir röportajda “gerçekten zor ve hatta çirkin metinler var” dedikten sonra üzerine yağan eleştirilere Facebook sayfasından ‘kalem ve kağıt’ yanıt veriyor ve sözlerini “cümlesiyle bitiriyor. Verga ile yeter”. Yazarın klasik kitapların aleyhine en ünlü kitabı Va dove ti porta il cuore’yi de dahil ettiği çağdaş eserlerin savunulması, Accademia della Crusca’nın ” Verga’ya saldırmak haksızlık” ve “çağdaşları klasiklerle değiştirmeyi önerdiğinde, Susanna Tamaro kendisinden ziyade büyük yirminci yüzyıl tarzının yazarlarını adlandırmalı” uyarısında bulunuyor.

Yazar, Verga’nın ‘Storia di una capinera’sını okuma niyetini gösteren bir fotoğrafın eşlik ettiği uzun gönderisinde, “bu iç karartıcı ve faydasız tartışmaya bir son vermek için” olanları yeniden kurguluyor. Verga’dan nefret ettiğimi asla söylemedim – ‘nefret’ veya ‘aşağılama’ kelimeleri ne benim sözlüğümde ne de doğamda var – ama İtalyan okulunun edebiyattan nefret ettiğini, ayrıca tutkulu bir öğretmenin bu durumu tersine çevirebileceğini, ancak ortalama olarak bunun olmadığını ve can sıkıntısı ve kızgınlığın çoğu zaman en önemli yazarların kalitesini gölgelediğini, alçaltıcı olduğunu da ekliyor. Tamaro, onu bir kahraman olarak gören gerçekleri sıralayarak tartışıyor.

“Birkaç gün önce -diyor- Corriere’de ‘Özgür ol. Oku (ayrıca Verga)’ başlıklı uzun bir makale yazdım, talihsiz bir başlık sayesinde Kitap’ta söylediklerim üzerinde gerçekleşen manipülasyonu açıklamak için. Adil. Bununla birlikte, rahatsız edici röportajda olduğu gibi, haber ajansları tarafından bile dağıtılmayan, internette yalnızca bana karşı aforoz ve hakaretler bırakan makale.

“Kitap Fuarı’nın karmaşası içinde yayınlanan bir video röportajdı -yazarın altını çiziyor- ve konu çocuklara okuldan sonra kitap okutmanın zorluğuydu. 1991’den beri çocuk kitapları yazdığım için biraz kafam karıştı. öğretmen olmasam da durumun nabzını tutuyorum.İlkokullar kütüphanelerin yardımıyla mükemmel bir iş çıkarıyorlar ve çocukları tutkulu okuyucular haline getiriyorlar.Ortaokulda bu enerji biraz dursa da bir şekilde devam ediyor. lisede her şey durur ve insan eğitimini bitirdiğinde, prensip olarak, yapmayı düşündüğü son şey kitapçıya gitmektir. Etkileyicilerin veya doğuştan ve fenomenlerin ürünü olmadıkça, artık yazılı söze karşı bir merak yoktur. Sosyal medyada büyüdüm.Kendime neden böyle olduğunu sordum.Ve edebiyattan nefret ettirildiğim sancılı okul yıllarıma geri döndüm.Leopardi’ye aşık olmak için otuz yıl Manzoni’yi beklemem gerekti. elli”.

“Bunu söyledim ve düşündüğüm şey bu. Belki de – yazar diyor – bu durum veya edebiyat öğretme yöntemi üzerinde düşünmeye başlamak doğru olur. Röportajın sonunda, zaten ayakta – gördünüz Salone’deki kaos mu? – gazeteci bana sordu: ‘Öyleyse çocukları okumaya yaklaştırmak için çocuklara ne okutursun?’ Ben de hafifliği ve paradoksları seven bir insan olduğum için ‘Belki ‘Yüreğinin götürdüğü yere git’ diye cevap verdim. onu hakaretler ve aforozlarla delmeye hazır”.

“Bence – Susanna Tamaro’nun altını çiziyor – edebiyatın artık her zamankinden daha fazla bir cankurtaran halatı olduğunu çünkü kişinin medyanın homojenleşmesinden kaçmasına izin veriyor. Ve edebiyat bir görev olarak dayatılamaz, yalnızca bir keşif ve bir keşif olarak önerilebilir. Piccolo di Trieste’nin günümüzün nazik okuyucusunun edebiyatın anlamı üzerine yazdığı güzel bir mektupta söylediklerine katılıyorum: Verga’nın kitaplarını okumak Segantini’nin bir tablosuna girmek gibidir; bu olağanüstü derecede doğru ama anlamak için insan 70’lerde klasik lisede sahip olduğu öğretmenlerin eliyle yönetiliyor”.

“Şahsen bence -yazar- her kitabın biraz Alaaddin’in mağarasına benzediğini söylüyor: karanlık bir mağarada olduğunuzu düşünerek bir delikten girmelisiniz ve sonra yürürken bu karanlığın çok sayıda insanı gizlediğini keşfetmelisiniz. bizi aydınlatan ve her zaman hayatımızın bir parçası olacak değerli taşlar… Son günlerde tartışmalardan yararlanarak Verga’nın henüz okumadığım ve içinde kaybolduğum ilk eseri ‘Storia di una capinera’yı aldım. Etna’nın yamaçlarında ve ilk aşkın tüm kaotik iç hareketlerini keşfeden bir kızın ıstıraplarında doğanın ve yürüyüşlerin harika tasvirleri”.