'Yeni bir edebiyat fikriyle Strega ödülü grubunda yer aldığım için mutluyum'

acidizing

New member
Bir hayatı anlatan sözler. Deyimler, günlük sözcükler, zamanın geçişini işaret eden lemmalar. Annenin güven verici ve bazen kaotik sözleri, babanın ise daha sert sözleri. Çocukluğumuzdan beri her birimizi takip eden günlük dil ve daha resmi dil. Bir kişinin biyografisini yavaş yavaş çizen ifadelerden oluşan bir mikrokozmos. Yazarı Tommaso Giartosio'nun en derin kimliğini temsil eden ifadeler 'Autobiogrammatica' (Minimum Faks). Belirli bir deneysel anlayışın parçası haline gelen kitaptır. Strega ödülü serisinin Birkaç yıldır tanınma düzenlemelerinin gerektirdiği gibi küçük yayıncıları temsil ediyorum. Bir kişinin hayatını kelimelerle yeniden yapılandırmak amacıyla doğan kitap, şimdiye kadar ödülün pek çok amacından birine sadık kalarak seçmenleri ikna etti: anlatı alanında yeniliklere ve deneylere açılmak.

Giartosio'ya büyük bir “duygu” veren bir sonuç, her şeyden önce, tanınmanın son aşamalarına “küçük bir yayıncı ve çok uzaklardaki kitapların yaptıklarına benzer bir şey yapmaya çalışan bir romanla” katılma olasılığından ortaya çıkıyor. AdnKronos'un röportaj yaptığı yazar bunu örnek göstererek “yeni yollara çıktıklarını” söylüyor Raffaele La Capria'dan 'Ölümcül Yaralı' 1961'de defne ödülünü kazanan kişi. “O dönem Strega'nın aynı zamanda edebiyat yapmanın çok yenilikçi yollarının da vitrini olduğu bir dönemdi. Elbette kendimi La Capria'nınki gibi bir eserle karşılaştırmak istemiyorum”, diye gözlemliyor .

'Autobiogrammatica'nın 'tanıtımı', Giartosio'ya göre, “ödülün amacını, süreklilik sağlayarak yerine getiriyor. Bir edebiyat ödülünün, edebiyat yapma fikrimizi değiştirecek kitapları dağıtabilmesinin iyi bir şey olduğuna inanıyorum. Bunu yapmaya çalışın. Daha deneysel bir yolun çok daha fazla sayıda okuyucuyla temasa geçtiği bir virtüöz tetiklenir”.

Giartosio, daha sonra, kişinin kartlarını oynama ihtimalinin uyandırdığı duygulardan, 4 Temmuz'un son akşamı, Roma'daki Villa Giulia Nymphaeum'unda bitiş çizgisine kadar, kitabı yazarken izlediği yöntemin ana unsurlarının izini sürüyor. “Otobiyografiler, otokurgu ve anılar tarafından kuşatıldığımız gözleminden yola çıktım – diye açıklıyor. Elbette bu, açıkça zamanımıza yanıt veren erdemli bir kuşatma. Bu nedenle benim de parçası olduğum bir kuşatma. Ben de öyleyim. otobiyografik hikayelerin hevesli bir okuyucusu.”

Bu anlamda şöyle devam ediyor: “Birinin yaşamının geniş kapsamlı ve güçlü nedenleri olan bir anlatı projesi fikri özellikle ilgimi çekiyor. Bir yanda film yıldızlarının ya da sporcuların belki de aynı şekilde yazılmış otobiyografileri var. profesyonel bir gazetecinin yardımı”. Öte yandan, “sıradan insanlar var. Eğer hayatlarını anlatmak istiyorlarsa, okuyucunun dikkatini hak eden söyleyecek bir şeyleri olduğunu gösterebilmeleri gerekir. Benim durumumda, bunu yapmak bana en iyi şeyin bunu yapmak gibi göründü. dili okumanın anahtarı olarak kullanmak”.

Bunun nedeni, “dil hepimizin sahip olduğu bir şeydir; her birimizin kelimelerle derin bir ilişkisi olduğuna derinden inanıyorum. Psikanalizin kendisi, sıradan erkeğin ve sıradan kadının sözlerinin anlam dolu olduğu fikrine dayanmaktadır. Yani” Bir hayatı dille olan ilişki ekseninde anlatmak bana ilginç bir proje gibi geldi.” “Benim için baba figürüyle bağlantılı olan bir tür dil öncesi sessizlikten bile” başlayan bir proje.

Konuşmasıyla “zaman zaman suskun, anlaşılması zor veya resmi olan. Ancak aynı zamanda kendi dilini bulabilen çocuklarının sözlerine de yer bırakan” bir figür. Baba dilinin yanında anne dili de vardır. Giartosio, meşhur bir örneğe atıfta bulunarak, “Çoğalan, kaotik, bir ifadeler ormanı, yinelenen şakalar, deyimler. Dilsel cömertliğin bir biçimi ama aynı zamanda içinde sıkışıp kalabileceğiniz bir şey” diyor. “Benim de açıkça belirttiğim bariz karşılaştırma şu: Natalia Ginzburg'dan 'Aile Sözlüğü'“.

Yazar, dili de dikkate aldığını, olumlu yönlerini öne çıkardığının altını çizerek şunları vurguluyor: “Sözlüğü bir tür mutluluk olarak tanımladı. Giartosio, kitabında şöyle yazıyor – anımsıyor – eğer kendini kardeşleriyle birlikte bir yerde bulsaydı. Büyük bir mağarada ya da etrafta milyonlarca insanın olduğu büyük bir meydanda olsalar birbirlerini kelimelerle tanırlardı. Dolayısıyla bu durumda tanıdık sözlük, kendini tanımak için uyumlu bir fırsat gibi görünüyor, ancak dilin de bir şey olduğunu düşünüyorum. İçinde kendinizi tanıdığınız ama aynı zamanda tuzağa düştüğünüz, yapmak istediğiniz ama aynı zamanda da kendinizi özgürleştirmeniz gereken bir şey.”

Giartosio'nun kitabı bir makalenin tonunu ve temposunu değil, tam ve bileşik bir anlatıyı benimsiyor. “Babamın ve annemin dilini anlatmak aynı zamanda onların nasıl olduklarının tanımına da tekabül ediyor, çatışmalarını ve çektikleri eziyetleri vurguluyor. Anneyle ilgili tüm bölümün, onun ölümüne kadar olan hastalığı etrafında planlandığını belirtiyor. Çocuklarla ilişkilerin değişme biçimi de ortaya çıkıyor, güçlü bir anlatı öğesini tanıtmaya ve desteklemeye çalıştım çünkü dildeki açıklayıcı bir dokunun varlığını bir şekilde dengelemek zorundaydım”, diye bitiriyor.

(Carlo Roma tarafından)