Yetim Vakfı’ndan depremzedeler için acil yardım çağrısı!

Zakariya

New member
Adana, Osmaniye, Hatay, Gaziantep, Kilis, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da birinci belirlemelere göre 284 kişi vefat ederken 2323 kişi yaralandı. Toplam 1710 binanın yıkıldığı zelzeleyle birlikte can havliyle kendini dışarı atan yüzbinlerce insan kuvvetli kış kurallarında ayakta durmaya çalışıyor. Sarsıntının akabinde en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere günün birinci saatlerine kadar 78 artçı sarsıntı yaşandı. Devletin bütün imkanlarının seferber edildiği bölgeye birinci etapta AFAD ulaşırken 27 akredite belediye ve Sivil Toplum Kuruluşu, 968 arama kurtarma gönüllüsü, 4 K9 köpeği, 2 TIR ve yardım gerecinin yola çıktı.

‘ACİL SARSINTI YARDIMI’ PROJESİ

Yetim Vakfı olarak felaketin yaşandığı birinci andan itibaren bölgede kriz merkezini kurarak depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için ‘Acil Sarsıntı Yardımı’ projesi başlattık. Zelzeleden daha sonra gelecek bütün yardımlar bunda bu biçimde 600 proje koduyla toplanarak afet bölgesine yönlendirilecektir. Proje kapsamında bölgede acil muhtaçlık materyalleri olan hazır besin, battaniye, ekmek, su, mat, çadır, kışlık kıyafet (Polar, Mont, Atkı, Bere, Eldiven), bebek bezi, bayan hijyen seti, yağmurluk ve powerbank temini sağlanacaktır. Ayrıyeten zelzelenin şokunu yaşayan vatandaşlarımıza yönelik travmanın tesirini ortadan kaldırmaya yönelik olarak psikososyal dayanak çalışmaları yürütülecektir.