Zeytinyağı işletmelerinin etrafa olumsuz tesirleri azalacak

Zakariya

New member
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, zeytinyağı işletmelerinin etrafa olumsuz tesirlerinin en aza indirilmesi, su kirliliğinin önlenmesi, su tüketiminin azaltılması amacıyla “Zeytinyağı İşletmelerinin 2 Fazlı Üretime Geçişi Genelgesi” yayınlandı.

Bakan Kurum: Kirlilik azalacak, su tüketimi en aza inecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

“Zeytinyağı üretimi kararı çevresel kirliliğe niye olan işletmeler olduğunu görüyoruz. Bunları tespit edip en ağır yaptırımları uyguluyoruz. Önüne geçmek için de yeni bir genelge hazırladık ve imzaladık. Hem kirlilik yükü azalacak, hem su tüketimi en aza inecek.”

ifadelerini kullandı.

İşletmelerin kirlilik yükü

Bakanlıktan da 3 fazlı üretimi kararı oluşan atık su ölçüsü ve kirlilik yükünü düşürecek kelam konusu genelgeye ait yazılı açıklama yapıldı.

Buna bakılırsa, Türkiye’de 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan toplam kirlilik yükü ile 2 fazlı üretim yapan işletmelerin kirlilik yükü içinde 76 kat fark görülüyor.

3 fazlı zeytinyağı üretimi kararı oluşan, devasa yükseklikte organik kirlilik yüküne sahip zeytin karasuyu, asidik karakteri ve yüksek iletkenliği niçiniyle, “arıtılması fazlaca sıkıntı ve maliyetli atık su” niteliği taşıyor.

2 fazlı üretimde kalite yükseliyor

Elde edilen eser ölçüsü açısından her iki faz içinde rastgele bir fark bulunmazken, 2 fazlı üretimde zeytinyağı kalitesi de yükseliyor.

Genelgeyle, 1 ton zeytinyağı üretiminde 96 kilogram Kimyasal Oksijen Gereksinimi (KOİ) iken, 2 faza geçiş ile bu ölçünün yüzde 98 azalarak ton başına 1,25 kilogram KOİ’ye düşmesi hedefleniyor.

Yeni sisteme geçişle, zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan atık su ölçüsünün yüzde 75, su tüketiminin ise yüzde 63 oranında azaltılması bekleniyor.

Zorunlu geçiş 15 Eylül 2023’e kadar yapılacak

Genelgeyle Türkiye genelinde 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinin 15 Eylül 2023’e kadar 2 fazlı sisteme geçişi zarurî hale gelecek.

Türkiye’de 816’sı 2 fazlı, 444’ü 3 fazlı, 4 taş baskı üretim olmak üzere toplam 1264 zeytinyağı üretim tesisi faaliyet gösteriyor.