A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu’ndan kritik galibiyet

semaver

New member
A Ulusal Bayan Hentbol Grubu, 2022 Bayanlar Avrupa Hentbol Şampiyonası Elemeleri 6. Grup’ta İzlanda ile karşı karşıya geldi. Kastamonu Merkez Spor Salonu’nda oynanan müsabakada A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu, maça tutuk başladı. İzlanda’nın oyununa karşılık veremeyen A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu, maçın birinci 10 dakikasını 10-6 geride kapadı.

Maçın 20’inci dakikasından daha sonra oyunun denetimini eline alan A Ulusal Bayan Hentbol Grubu, birinci yarıyı İzlanda karşısında 16-15 geride kapadı. Birinci yarıda Aslı İskit, 4 gol bularak grubun ve sahanın en skorer ismi oldu. Penaltılarda da topun başına geçen Fatma Küçükyıldız, 4 penaltıyı da gole çevirerek grubuna değerli katkıda bulundu.

İkinci yarıya da tutuk başlayan A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu, çabucak hemen müsabakanın başında 3 farkla geriye düştü. yine oyunun denetimini eline geçiren ve uygun savunmaya karşılık süratli ataklarla üst üste goller bulan A Ulusal Bayan Hentbol Ekibi, İzlanda karşısında skoru eşitleyerek 18-18’e getirdi. Aslı İskit ve Betül Yılmaz’ın ikinci yarıda tesirli oyunu karşısında ikinci yarının 23. dakikası 27-27 eşitlikle geçildi.

Taraftarın da büyük takviyesiyle son dakikaları daha âlâ oynayan ve İzlanda’ya gol bahtı tanımayan A Ulusal Bayan Hentbol Kadrosu, alandan 30-29 galip ayrılarak büyük avantaj elde etti.

A Ulusal Bayan Hentbol Grubu, 6 Mart Pazar günü deplasmanda bir daha İzlanda Hafnarfjordur kentindeki Ithrottamidstod Hauka Asvellir Salonu’nda karşılaşacak. Uğraş TSİ 19.00’da başlayacak.

“KASTAMONU BİZE UĞURLU GELİYOR”

A Ulusal Bayan Hentbol Grubunun birinci başlangıçta biraz tutuk başladığına işaret eden Türkiye Hentbol Federasyonu Lideri Uğur Kılıç, şunları kaydetti:

“Hatta seyircimiz bile biraz maça tutuk başladı. Lakin birinci dakikalardan itibaren alanda epeyce önemli bir uğraş vardı. Seyircimizde kadroyla birlikte çabayı devam ettirdi. sonrasındasında seyircimiz harikulade bir biçimde ekibimize dayanak oldu. Müsabaka boyuncu birinci öne geçtiğimiz anda maçı da kazandık. Kızların büyük başarısı, teknik grubu kutluyorum. Bu galibiyet kızların ve Kastamonu izleyicisinin galibiyeti. Kastamonu bizlere uğurlu gelmeye devam ediyor. Ben boşuna söylemiyorum. Kastamonu bir hentbol kenti. İnşallah evvel İzlanda’da İzlanda maçını kazanmaya çalışacağız. daha sonrasında da tekrar Kastamonu’daki Sırbistan maçına konsantre olacağız.”

Müsabakayı tribünden izlemenin epeyce sıkıntı olduğunu anlatan Kılıç, “Ama ben kızlarıma sonuna kadar hayli güveniyorum, alanda hayli uygun uğraş ettiler. Ekip üzere oynadılar. Gözlerinden öpüyorum hepsinin. Hepsini tebrik ediyorum. Bize, Türkiye’ye, hentbol topluluğuna muhtaçlığı olan bir galibiyeti armağan ettikleri için hepsine farklı başka teşekkürler” sözlerini kullandı.

“OYUNCULARIMIZIN DİRENCİ…”

Türkiye Hentbol Federasyonu İdare Şurası Üyesi Gamze Çelik de, “Atmosfer fazlaca hoştu. Öncelikle Kastamonu halkına teşekkür etmek istiyorum. Biz bu maçı oyuncularımızın direnci ve seyircimizin dayanağı yardımıyla bence kazandık. Çok hoş bir maçtı. Kadromuz geriye düşse bile hiç bir vakit demoralize olmadı. Her vakit ileriye bir adım daha atmak için fazlaca gayret sarf ettiler. Çok deneyimli oyuncularımız var. Bu deneyimli oyuncuların yararını bizler maç içerisinde farkını gördük. Ben tüm oyuncularımıza, teknik takıma, tüm Kastamonu halkına ve seyircilerimize hayli teşekkür ediyorum. Bizim için fazlaca hoş bir sonuç oldu. İnşallah önümüzdeki maçlarda da birebir biçimde galibiyetler görmek dileğiyle” diye konuştu.

“SEYİRCİMİZİN TAKVİYESİ MÜKEMMELDİ”

Ulusal Oyuncu Fatma Küçükyıldız ise, “Gerçekten bugün hayli hoş bir zafer kazandık. Seyircimizin dayanağıyla bir arada nitekim müsabaka inanılmazdı. Seyircimiz bizlere fazlaca büyük katkıda bulundular. Sıkıntı bir maçı geride bıraktık, önümüzdeki maçlarda daha da düzgün olmaya çalışacağız” dedi.

İzlanda karşısında 2 puan almanın değerli olduğuna dikkat çeken Küçükyıldız, “Eve iki puan ile dönmek büyük memnunluk, inanılmaz bir galibiyetti ve hakikaten memnunum. Ailem hakikaten maçı izlediklerinde benimle gurur duyacaklardır. Hem benimle birebir vakitte bütün ekiple gurur duyacaklardır. Herkes bu biçimde bir galibiyet aldığımız için mutlu” diye konuştu.