ABD patronu Boboli Gardens amfitiyatrosunun restorasyonu için 4,8 milyon dolar bağışladı

acidizing

New member
Dört buçuk milyon avro (yaklaşık 4,8 milyon dolar), bir Floransa müzesi için özel bir kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en büyük ödeme: yararlananlar Uffizi Galerileri. Yönetmen Eike Schmidt’in tabiriyle “bu muazzam sponsorluk eylemi” ABD’li patron Veronika Atkins tarafından gerçekleştirildi.

Büyük meblağ, Medici yeşilliklerini yeniden başlatmak için kapsamlı “Boboli 2030” programının bir parçası olarak Boboli Bahçeleri’nin Amfitiyatrosunu tamamen restore etmek için kullanılacak.

Önümüzdeki aylarda başlayacak olan operasyonlar iki ila üç yıl sürecek. Çifte amaç, koruma, yani bu düşündürücü ama çok hassas mekanın birçok ve çeşitli mimari, heykel ve bitki bileşenlerini en iyi koşullara geri getirmek; ve değer biçme ya da daha doğrusu aynı zamanda şovlara ve özellikle de opera müziğine ev sahipliği yapma konusundaki orijinal mesleğinin geri kazanılmasını garanti etme. Schmidt, “Yakında en ünlü şarkıcıları Medici yeşillikleriyle çevrili havzada, Palazzo Pitti’nin görkemli arka planının önünde performans sergilerken tekrar göreceğiz”, yorumunu yaptı Schmidt.


Veronica Atkins, müzik alanında dünyanın en iyi bilinen sponsorları ve patronları arasındadır, ancak son yıllarda Uffizi Galerileri için yaptığı destek faaliyetinin artması göz önüne alındığında, bu sadece değildir. Atkins, Uffizi Galerilerinin Dostları aracılığıyla ve yönetici direktörleri Lisa Marie Conte Brown ile birlikte çalışarak Uffizi Haritalar Terası’nın, Floransa müzesinin Valois duvar halısı serisinin ve Palazzo Pitti’deki Sala di Bona’nın restorasyonunu finanse etti. Geçen Ekim ayında, eski Medici sarayının Sala Bianca’sındaki konserler için dünyanın en iyi piyanolarından birini bağışladınız.

O vesileyle, Amerika Birleşik Devletleri başkonsolosu Ragini Gupta, Amici degli Uffizi başkanı ve Dostları’nın huzurunda, belediye başkan yardımcısı Alessia Bettini tarafından kendisine Floransa şehrinin Anahtarları verildi. Uffizi Galerileri, Maria Vittoria Rimbotti Colonna ve Uffizi Galerileri’nin yöneticisi Eike Schmidt. Veronica Atkins, diğer birçok onur ve sorumluluğun yanı sıra, New York’taki Metropolitan Opera’nın Yönetim Kurulu’nda Genel Müdür olarak hizmet vermektedir, Dr. Robert C. ve Veronica Atkins Vakfı’nın başkanıdır ve diğer birçok prestijli kültürel organizasyonu desteklemektedir. Geçen Aralık ayında Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Giorgia Meloni, Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’nun birlikte katıldığı Teatro alla Scala’da Boris Godunov yapımının ana bağışçılarından biriydi. diğer yetkililere.

Hayırsever Veronica Atkins yeni bağış hakkında şunları söyledi: “Boboli Amphitheatre projesi en büyük üç aşkımı bir araya getiriyor: doğa, sanat ve müzik. Dünyanın bu büyülü ve eşsiz yerinde operanın galasına katılmak için sabırsızlanıyorum. restorasyonun sonunda yankı”.


Uffizi Galerileri’nin yöneticisi Eike Schmidt şu gözlemde bulundu: “Veronica Atkins’in cömertliği sayesinde, ‘Boboli 2030’ girişiminin en önemli projelerinden biri ışığı görecek: mimari biçimiyle ihtişamı anımsatan Boboli Amfitiyatrosu. Antik Roma’nın – melodramın ve operanın doğduğu şehrin tam ortasında, açık hava tiyatrosu olarak işlevini geri kazanacak.Yakında yeşilliklerle çevrili geniş havzada, görkemli arka planın önünde en iyi şarkıcıları tekrar göreceğiz. Imperial ve Royal Palazzo Pitti’nin, seçkin bir azınlığın değil, benzersiz ve tekrarlanamaz bir deneyim için tezgahlara ve merdivenlere katılacak olan tüm büyük seyircinin alkışını toplamak için”.

Boboli Amfitiyatrosu, yapımı için heykeltıraş, mimar ve set tasarımcısı Niccolò Tribolo’yu görevlendiren Eleonora da Toledo tarafından orijinal olarak tamamen bitkisel formlarda tasarlandı. 1621’den 1634’e kadar mimari unsurlar kademeli olarak eklenirken, ilk tiyatro kullanımı 1628’de Margherita de’ Medici’nin Odoardo Farnese ile düğün partisi vesilesiyle oldu. Sonraki yüzyıllarda amfitiyatro, büyük dük için mükemmel bir mekan haline geldi. şenlikler – 1839’da II. Leopold tarafından yaptırılan sonuncusuna kadar (büyük dükalığın sona ermesinden yirmi yıl önce). Amfitiyatronun ilk restorasyonu, operayı canlandırmak için de kullanıldığı 1930’larda gerçekleşti. Aslında, Haziran 1937’de – modern zamanlarda ilk kez – Claudio Monteverdi’nin Poppea’nın Taç Giyme Töreni, Santa Maria Novella istasyonunun mimarı Giovanni Michelucci tarafından tasarlanan senaryo ile tam da bu mekanda sahnelendi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra (Carlo Scarpa ve Ignazio Gardella ile birlikte) Uffizi’de Sala del Trecento’yu tasarlayıp kuran kişi. 1960’ta ve yine Temmuz 1965’te, Franco Zeffirelli, Jacopo Peri’nin Euridice’sini sahnelemek için Boboli Amfitiyatrosu’nu seçti. O zamanlar New York Times, bu alanın mükemmel akustiğini özellikle övüyordu.