Adanalı dış ticaret uzmanı taşınabilir oto yıkamacı oldu

Zakariya

New member
Memleketler arası bir medikal firmasının Asya bölge sorumlusu olan dış ticaret uzmanı Osman Yiğit İnselöz, yurt dışı seyahatleri niçiniyle 5 yaşındaki kızına vakit ayıramadığı için çalıştığı şirketten istifa etti.

İstifasının akabinde ABD’de gördüğü taşınabilir oto yıkama sistemini Adana’da uygulamaya karar veren İnselöz, aldığı minibüsü taşınabilir araç yıkamada kullanılacak ekipmanlarla donattı.

ARAÇ SAYISINI ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Araçları park halinde bulunduğu yerde yıkayıp temizleyerek müşterilerine teslim eden İnselöz, ağır talep üzerine taşınabilir araç sayısını artırmayı hedefliyor.

İnselöz, 17 yıl dış ticaret uzmanı olarak bakılırsav yaptığını ve bunun hayli fazla yurt dışı seyahati gerektiren bir iş olduğunu söylemiş oldu.

“İSTİFA EDİNCE AKLIMA YAPILACAK TEK İŞ BU GELDİ”

5 yaşındaki kızının bu seyahatlerden ve durumdan rahatsız olması üzerine bakılırsavinden ayrıldığını anlatan İnselöz, “Mesleğim dışında tek bildiğim bir şey vardı, o da otomobil yıkamak. Üniversitede birinci otomobilimi aldım. bu biçimdedan beri otomobilimi kendim yıkıyordum. ABD’ye gittiğimde bu iş modelini gördüm. Müşteri bulunduğu yerde arıyor sizi, siz randevulaşıyorsunuz. Gidiyorsunuz müşterinin aracını temizliyorsunuz geliyorsunuz. İstifa edince aklıma yapılacak tek iş bu geldi.” diye konuştu.


“TOPLUMDA BİR GEREKSİNİM VAR LAKİN BUNUN FARKINDA DEĞİL”

Birinci başta bir iş yeri açmayı düşündüğünü aktaran İnselöz, şu biçimde devam etti:

“sonrasındasında biraz gelişim olsun istedim. Zira pazarlamada bir esas vardır. Bir muhtaçlığa karşılık verdiğiniz ölçüde pazarda tutunabilirsiniz ve bir muhtaçlığa cevap verişinizin güzelliği ölçüsünde ya da büyüklüğü ölçüsünde pazarda yükselebilirsiniz. Bir de şu biçimde bir düstur daha var iktisatta, saklı gereksinimler. Nedir bu saklı gereksinimler?

Toplumda bir gereksinim var ancak bunun farkında değil. Ben tam burada devreye girdim. Şu an Türkiye’deki herkes otomobilini oto yıkamaya götürmenin kaygı olduğu konusunda hemfikir. Git, orada sıra bekle, gel. Bu adamların durumu, bayanlarda o da yok. Gidip orada da bekleyemiyorlar, gidip arabayı bırakıyorlar, geri geliyorlar, daha sonra geri git. İnsanların oto yıkama için harcadıkları süreyi düşürmeye muhtaçlıkları olduğunu fark ettim ve bu işi yapmaya karar verdim.”“ÖZELLİKLE BAYANLAR AĞIR İLGİ GÖSTERİYOR”


Küçük bir minibüs alarak işe başladığını söz eden İnselöz, şunları kaydetti:

“Minibüsün içerisine 300 litre bir su tankı koydum. aslına bakarsanız 300 litre bir su tankı aşağı üst 8-10 araç yıkamaya kâfi olabiliyor. Koronavirüs sürecinin akabinde beşerler artık hizmete gitmekten çok hizmeti kendilerine çağırma alışkanlığına geçti. Arabayı yıkatmaya gidecek vakti olmayan, yarın diye diye otomobilini 1-1,5 ay yıkatmayan herkes benim müşterim. Bunların içerisinde bilhassa bayanlar ağır ilgi gösteriyor. Şirketim benim varsayım ettiğimden çok daha süratli büyüyor.”


“GÜZEL BİR RAHATLIK OLDU”


Müşterilerden Tatlı Ilgaz Karagöz de taşınabilir oto yıkama sistemiyle tanışmadan evvel zahmetler yaşadığını belirtti.

Ağır çalışma saatleri niçiniyle otomobilini oto yıkamaya götüremediğini vurgulayan Karagöz, şöyleki konuştu:

“Aracı götürmek, götürdükten daha sonra orada bekleyememek, geri gelmek, yeniden almak için gittiğinde oradaki sorun. Zira orada bayanların bekleme üzere bir olayı kelam konusu olmuyor. Yani bir erkek gittiğinde, çayını da içiyor, sohbetini de yapıyor. yine aracı yıkandıktan daha sonra alıp gidiyor. Onun için bu benim açımdan hayli hoş bir rahatlık oldu. Haftada bir tertipli aracımı yıkatabiliyorum.”


FİYATI DE DÜŞÜK

İş yerine gittiğinde aracını yıkatmak için tek yapması gereken şeyin İnselöz’ü telefonla aramak olduğunu vurgulayan Karagöz, “Bir saat daha sonra mis üzere kendi iş yerimin yan tarafında aracımı temizlenmiş, hijyen ortasında dezenfekte edilmiş biçimde teslim alıyorum. Bu sistemi birinci duyduğumda içimden ‘evet fazlaca hoş fakat fiyatı devasa yükseklikte olur herbiçimde’ diye düşünmüştüm. Fiyatın düşük olduğu, öteki oto yıkamalarla kıyaslayınca ortaya çıktı.” tabirlerini kullandı.