Arda Güler’in ‘ikibuçukluktan’ Fenerbahçe’ye futbol öyküsü

semaver

New member
Profesyonel futbol gruplarının altyapılarında futbol öğrenen çocuklar için eskilerin “ikibuçukluk” diye tabir ettiği top toplayıcılıktan gelen Arda Güler, genç yaşta Gençlerbirliği’nden transfer olduğu Fenerbahçe’de isminden kelam ettirmeye başladı.

Gençlerbirliği Futbol Okulu’nda çabucak hemen 13 yaşındayken yetenekleriyle ön plana çıkan Arda Güler, o devir birinci röportajını verdi. Top toplayıcı olarak yer aldığı A ekip maçlarında yaşadığı heyecanı ve maksatlarını anlatan Arda Güler, futbolcu olmaya dair heyecanından bahsetti.

Müsabakalarda topu süratle futbolcuya verip asist yaparak kimi vakit taraftarın kahramanı olan, kimi vakit mağlup durumdaki deplasmana gelen oyuncu tarafınca “gecikme” fırçası yiyen “ikibuçukluklar” için, “golü ikibuçukluk attı”, “asistin yarısı o ikibuçukluğa yazılmalı”, “sahada tıpkı anda iki top olmasının baş sorumluları” formunda yorumlar ve “Herkes top toplayıcı çocuğu konuşuyor”, “Maçın adamı top toplayıcı çocuk” başlıklı haberler yapılır.

“İkibuçukluk” tabirinin kullanılmasına ait ise “Aldıkları 2,5 liralık yevmiye” niçiniyle diyen var, “Spor Toto yazan eşofman giyiyorlardı, Spor Toto baht oyununun da kolonu 2,5 liraydı” tabirini kullanan ya da “Maçlarda alana atılan 2,5 liraları topladıkları için” yakıştırmaları yapanlar mevcut.

Arda Güler, 13 yaşındayken 10 Şubat 2018’de Gençlerbirliği-Trabzonspor maçında top toplayıcı olarak nazaranv yaptı.

Bu heyecanını anlatan Arda, “Çok hoştu. Çok heyecanlandım. Kalbim güm güm attı, sesini duydum. Trabzonspor bir penaltı kazandı. Kalecimiz Hopf’a sağ tarafa atla diye seslendim ve penaltıyı kurtardı” dedi.

FUTBOLCULARDAN FORMA İSTEDİ

bir daha Trabzonspor maçındaki anısını aktaran Arda, “Karşılaşma sırasında kendimi penaltı atan futbolcunun (Uğur Demirok) yerine koydum. Rakip penaltıyı kaçırdı, arkadaşlarıma da ‘Penaltıyı ben kullansam gol yapardım’ dedim. Maç sonu 4 farklı futbolcudan forma istedim, hiç biri vermedi” diye konuşmuştu.

Genç yıldız adayı, Gençlerbirliği’nin Beninli futbolcusu Stephane Sessegnon’a olan sevgisini de “Hep onu izliyorum. Kendisiyle tanışma memnunluğunu yaşadım ve ondan ’10 numara’ olabilmenin sırlarını öğrendim” sözleriyle anlatmıştı.

Gençlerbirliği altyapısından 2020 yılının ocak ayında Fenerbahçe altyapısına transfer olan Arda Güler, sarı-lacivertli formayla bu dönem birinci profesyonel maçlarına çıktı.

Sarı-lacivertli formayla toplamda 7 defa alana çıkan 16 yaşındaki Arda, Spor Toto Üstün Lig’de geçen hafta sonu oynanan Fenerbahçe-Atakaş Hatayspor maçında birinci 11’de nazaranv yaparak performansıyla göz doldurmuştu.