Art, 70’in üzerinde ülkeden 150 sanatçı Sharjah Bienali için Birleşik Arap Emirlikleri’nde

acidizing

New member
Sharjah Bienali şu anda 15. edisyonunda, BAE’deki en kalabalık üçüncü şehre sanat meraklılarını ve geniş ziyaretçi kitlelerini çekiyor. 7 Şubat’ta başlayan sergi, 11 Haziran’a kadar beş ay boyunca devam edecek ve 70’den fazla ülkeden 150’den fazla sanatçı ve sanat kolektifinin, 70’i yeni eser olmak üzere toplam 300’den fazla eserini sergileyecek.

Bienal, 19 mekanda ve 5 lokasyonda dağıtılan çok sayıda kültürel etkinlikle tüm emirliği hareketlendiriyor: tarihi merkezin farklı köşeleri, emirliğin kültürel mirasının ikonik noktaları, özel olarak yenilenmiş binalar ve modern tesisler, zengin bir ücretsiz takvimin parçası. girişimler ve halka ücretsiz olarak açıktır.

Bienalin ‘Tarihsel olarak şimdiki zamanı düşünmek’ teması, 2019’da güncel edisyon üzerinde çalışırken hayatını kaybeden Nijerya asıllı en önemli çağdaş sanat eleştirmenleri ve küratörlerinden Okwui Enwezor’un vizyoner çalışmasına ve çağdaşlık ile güney yarımkürenin farklı bölgelerinde paylaşılan tarihi ve kolonyal miras arasındaki ilişkinin hassas temasını ele alıyor.


Sharjah Sanat Vakfı başkanı ve direktörü Hoor Al Qasimi, Emirlik Haber Ajansı’na (WAM) “Sharjah, birçok insanın Küresel Güney hakkında özgürce sohbet etmek için bir araya gelebileceği bir platform haline geldi.” “Toplulukları dahil etmek ve dünyanın dört bir yanındaki toplumları etkileyen birçok sorunu, genel halkın erişebileceği bir dil aracılığıyla gündeme getirmek istiyoruz.”

Hoor Al Qasimi, 1895’te doğan Venedik Bienali gibi büyük bienal arketipleriyle karşılaştırmayla ilgili olarak şunları söyledi: “Sharjah, ülke pavyonu, ulusal pavyon formatıyla geleneksel bir sanatsal temsille başladı, ancak II. , Devletler ve milletler söz konusu olduğunda ortaya çıkan pek çok sorun olduğunu anlıyorum. Bazı insanlar mülteci olarak yaşıyor, aynı ülkede karma evlilikler ya da farklı etnik kökenler bir arada yaşıyor. Milliyet nasıl tanımlanır? Bu tür bir format, geleneksel olan, değiştirdiğim şeylerden biri, daha küratöryel bir sergi lehine ulusal temsili kaldırdım”.

“Şu anda bienaller, en azından dünyanın her yerindeki çoğu, gerçekten şehirlere, topluluklara ve bu etkinliklerin yerel halk için neler yapabileceğine odaklanarak bir topluluk içinde kültürel bir alanı teşvik ediyor. Geçmişime gelince, ben bir sanatçıyım, ben bir ressamım, Bienal’in bu şekilde değişmesini istedim” diye ekledi.


Hoor Al Qasimi’ye göre Sharjah Bienali, önceden tasarlanmış formatların ve modellerin sınırlarının ötesine geçmekte özgür, açık ve esnek bir platformdur. “Burada sınırları zorlamaya çalıştığımız bir yüzleşme alanı yarattık. Genel halkın erişebileceği bir dil aracılığıyla dünyadaki toplumları etkileyen birçok konuyu ele almak ve ilerletmek istiyoruz.”

Hoor Al Qasimi, post-kolonyalizm tartışmasının, aslında Sharjah Bienalleri’nin tüm tarihinin içinden geçen bir diğer önemli filo olduğunu belirterek, şunları ekledi: “Hepimiz Batılı bakış açısıyla büyüdük. Şimdi kendi hikayemizi yazmaya ve hikayemizi kendi bakış açımızdan konuşmaya çalışıyoruz ve Sharjah, birçok insanın Küresel Güney hakkında bir sohbette bir araya gelebileceği bir platform haline geldi.”

Hoor Al Qasimi, Sharjah ve Venedik Bienalleri arasında gelişmiş sinerjilere yer olduğunu belirterek sözlerini bitirdi. “Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi ile birçok işbirliğimiz oldu. 2015’te Venedik’teki BAE pavyonunun küratörlüğünü bizzat ben yaptım. Venedik Mimarlık Bienali de dahil olmak üzere her yıl etkinliği ziyarete gidiyorum. Etkinlikleri sergilerken veya küratörlüğünü yaparken meslektaşlarımı her zaman desteklemeye hazırım. Gelecekte daha fazla sinerji olabileceğini düşünüyorum.”