Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi’den Sergen Yalçın tezlerine karşılık

semaver

New member
Vodafone Park’ta gerçekleştirilen 2022 yılı 1. Olağan Divan Heyeti Toplantısı’nda konuşan Çebi, teknik yönetici Sergen Yalçın’ın siyah-beyazlı kulüpte çalıştığı devirde gerisinden işler çevrildiği tarafında geride kalan hafta bir programda yorumlar yapıldığını aktararak, Beşiktaş’ta seçim devrine yaklaşıldığı için bu cins mevzuların gündeme getirildiğini söylemiş oldu

Sergen Yalçın’ın iki kez istifa etmek istediğini ve kendisinin engellediğini lisana getiren Çebi, şunları kaydetti:

“FAİZİ NASIL KARŞILAYACAĞIMIZI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR”

Borçların faizinin 700 milyon lira civarında olduğunu söyleyen Çebi, “Borç 4,5 milyar değil 3,9 milyar lakin can sıkıcı. Hesapla ilgili çelişkili açıklamalar oluyor. Borcumuz 3,9 milyar net. Açıklanandan 600 milyon düşmemiz lazım. Gelirlerimiz var, beklediklerimiz var. Ben buraya geldiğimde 3,3 milyar liraydı borç. Bu borçlara yılda 600-700 milyon lira faiz ödüyoruz. Faizi nasıl karşılayacağımızı çözmemiz gerekiyor. Biz bu gemiyi yüzdürmeye çalıştık. 2,5 seniçin beri epeyce sorun çözdük. Bundan daha sonraki devir artık Beşiktaş’ın geleceğini planlamakla ilgili adım atılması gereken bir müddetç. İkisini tıpkı anda yapamıyorsunuz. Kapıda icra memuru beklerken, futbolcu maaşını alamadığı için ihtarname çekerken, birebir anda Beşiktaş’ın yapılandırmasında zorlandırıyoruz. Her türlü sorun önümüze geldi. 7 sene, 10 sene bu kulübe hiç bir şey yapılmamış, hepsi bizim önümüze geldi. Biz de bunu bilerek talip olduk. Çözeriz, çözmeye çalışıyoruz. Üzüldüğüm husus şu, her şeyin bir an evvel çözülmesini istiyorlar. Kimi şeyler tahlil beklerken, bunların çözülemeyeceği algısı oluşturuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

“3 MİLYON 750 BİN AVRO ALAN FUTBOLCUYA 750 BİN AVRO ÖNEREN OLMADI”

Futbolcularla uzun periyotlu yapılan mukavelelerin kendilerini sıkıntı duruma düşürdüğünü kaydeden Çebi, şunları aktardı:

“Geldiğimizden epeyce ağır kontratlar vardı. Bu kontratlardan bu sene lakin kurtulabiliyoruz. Bir Ljajic konusu var. ‘Oynatmazsanız değerlendiremezsiniz.’ denilerek eleştiriliyoruz. Adamı oynattık kıymetlenmedi, oynatmadık kıymetlenmedi. Birtakım atletlerle ilgili elimizden geleni yapmamıza karşın maalesef arkadaşlar gitmediler. 3 milyon 750 bin avro alan futbolcuya 750 bin avro bile öneren olmadı. ‘350 bin avroya git.’ dediğimizde, ‘Benim ne işim var oraya gideceğim, İstanbul’da keyfim yeterli.’ dedi. Sergen hoca da uğraştı. daha sonra, ‘Bu iş olmayacak. Bunun niyeti yok.’ dedi. 12-13 kontrat bu dönem bitiyor. Hepsi çok yüksek rakamlı. Rıdvan (Yılmaz), Ersin (Destanoğlu), Serdar (Saatçı), İnanç (Yalçın) üzere genç çocuklarımızın hepsi bizim vaktimizde oynatılıyor ve pahaları var. Rıdvan’ın talipleri var. Geçen sene yapmış olduğumuz futbol iktisadında bir kusurumuz yok. Batshuayi, Aboubakar’ın yerine alınmış bir arkadaştır. Aboubakar ile yaşananları geçen sene hatırlıyoruz. Daha devamı olamazdı. Pandemi devrinde hepsinin Kovid-19 olması, sakatlıklar olması da bizim denetimimiz haricindeydı. Bunlarla 1 yıllık kontratlarımız var. Muvaffakiyet durumuna göre devam edip etmeme hakkı bizde. Bizden daha sonra gelecek bir arkadaş olursa, kendisinin elini kolunu bağlayacak uzun vadeli kontratlar yok. Bunu dikkatle bu hale getirdik.”

Teknik yönetici Başkan Karaveli’ye sahip çıkacağını söyleyen Çebi, “Öz kaynaklardan gelmiş bir hocamızla devam ediyoruz. Kimse sabır göstermiyor ancak ben sahip çıkacağım. Madem mazbata bende, madem bana yetki verdiniz, ben hesabını gelir veririm. Hocamızı her maçtan daha sonra yerin tabanına sokmaya çalışan, Beşiktaş’ın ekmeğini yemiş yorumcular var. Biraz motive etmeyi deneseniz ne olur? Çabucak ip çekiliyor. Siz ip çekin lakin ben çektirmeyeceğim. Bu saatten daha sonra Beşiktaş’ın öz kaynaklarına yöneleceğim ve yapabildiğim kadar yapacağım” diye konuştu.

Hakemlerle ilgili reaksiyon göstermediği tarafındaki tenkitlere de yanıt veren lider Çebi, “Hakemler konusunda gereğini yapıyoruz. Gidiyoruz, bağırıyoruz çağırıyoruz, evrak sunuyoruz. Cinayet işleyemem kusura bakmayın. Beni kale almıyorlarsa, kale alan bir lider bulursunuz. Gereğini yapmadığımız biçiminde algı oluşturulması beni rahatsız ediyor” açıklamasını yaptı.

Eski liderlerden Yıldırım Demirören’in 97 milyon lira alacağı ile ilgili konuşan Çebi, şunları aktardı:

“Protokolde, ‘Karşılıklı iki taraf feragat etmiştir’ diyor. Yıldırım Demirören 97 milyon civarı alacağından, Beşiktaş Kulübü de ibrasızlığa karar veren mahkemenin belirttiği Del Bosque ve Ferrari zararlarından feragat etmiş. Bunun karşılığında 97 milyon TL alındı. Bunu topluluk ister bağış, ister feragat olarak kabul eder, ister ziyanlara sayar. Bunu topluluğun takdirine bırakıyorum. Ben bu parayı almak için masaya oturdum. Hesabı görmek bana nasip oldu. Karşılıklı feragat edildiğini, verilen ziyanları kat be kat aldığımı düşünüyorum. Bana itimadın ve lütfen huzurlu olun. Vermiş olduğu diğer ziyanlar varsa topluluk da hesabını sorabilir. Başınızda olabilir fakat kağıt üstünde sorulacak öbür bir şey yoktur.”

Geçmiş periyottaki bütçe aşımı davası ile ilgili olarak ise Çebi, “KPMG raporu 10 yılı ihtiva ediyor. Bununla ilgili bugünkü çalışmalar başladı ve yolun yarısına geldik. Önümüzdeki hafta 12 dava açılmış olacak. Bize, ‘Dava açmaz, bu raporu ortaya çıkartmaz.’ diyenler, artık bir mecraya döndüler. SPK’ye, İçişleri Bakanlığına belge gitti. Bu konularda bize vakit tanıyın. Kelam veriyorum geçen hafta düğmeye bastım, tamamlatacağım. Bütçede aşım var mı? Kime ilişkin? Ne kadar? Hangi devir? mevzuyu inceleteceğime, tespit edeceğime, hukuk önünde, uzmanlar önünde yaptıracağıma kelam veriyorum” değerlendirmesinde bulundu.