Bitlis’in 120 yaşındaki çınarı torunlarının torununu gördü

Zakariya

New member
Türkiye’nin çınarları ömür hikayeleriyle sık sık gündem oluyor.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan 120 yaşındaki Şeyhmus Özem de çınarlardan biri.

Gençlere adeta meydan okuyan Özem, yaşamı boyunca 5 kere hastaneye gittiğini belirtti.

Seferberlik vaktinde nüfusa kaydının geç yaptırıldığını ve nüfus cüzdanına bakılırsa 91 yaşında olduğunu söyleyen yaşlı adam, asıl yaşının ise 120 olduğunu argüman ediyor.

Torunlarının torununu gördü

Özem, ilerleyen yaşına karşın kimsenin yardımı olmadan gereksinimlerini da karşılıyor.

Uzun yaşamanın sırrını yaptığı ibadete bağlayan 6 çocuk ve 105 torun sahibi Özem, torununun torununu gördü.

hayatında bir asrı geride bırakan Şeyhmus Özem, yaşına karşın dimdik ayaktaki duruşu ile nazarannleri kendine hayran bırakıyor.

“5’ten çok hastaneye gitmişliğim yok”

Hastaneye 5 sefer gittiğini söyleyen Şeyhmus Özem, sıhhatinin çok yerinde olduğunu lisana getirerek şöyleki konuştu:

“Yoncabaşı köyünde yaşıyorum ve 120 yaşındayım. Allah’a hamdolsun ki hala aklım ve sıhhatim yerinde. Rus askerleri burayı işgal ettiğinde 12 yaşındaydım. Ailem ile kaygıdan öğlen vaktinde Mardin’in Ömerli ilçesine yanlışsız yola koyulduk. 10 yılı aşkın müddet Ömerli’de güçlü bir adamın yanında çalıştık. Seferberlik bittikten daha sonra memlekete dönüş yaptık. bu biçimde resmi nüfus kaydımızı yapacak kimse olmadığı için kimlik çıkaramadık. Memlekete döndükten 10 yıl daha sonra kimliğimi çıkardım. Bu vakte kadar 5’ten çok hastaneye gitmişliğim yok ve buna karşın sıhhatim yerinde.”

“Biz babama muhtaç oluruz fakat o bize muhtaç olmaz”

Özem’in oğlu Yaşar Özem ise babasının ilerleyen yaşına karşın kimseye muhtaç olmadan hayatını sürdürdüğünü şu tabirlerle anlattı:

“Babam 120 yaşında ve bu vakte kadar 5 sefer doktora gitti. Şimdiye kadar ömrünü sürdürüyor ve maşallah gençler üzere görünüyor. 2 oğlu ve 4 kızı var. Biz bu yaşında hacı babama muhtaç oluruz fakat o bize muhtaç olmaz.”

“Bu yaşına kadar 1 sefer göz muayenesine giderek gözlük aldı”

Şeyhmus Özem’in komşusu Mehmet Reşit Aygün de, Özem’in köydeki en yaşlı kişi olduğunu şu sözlerle anlattı:

“Seferberlik devrini ve göç ettikleri her anı hatırlıyor. O devirde en az 10 yaşında olduğunu söylüyor. Maşallah epey sağlıklı ve bu yaşına kadar 1 kere göz muayenesine giderek gözlük aldı. Hacı amca 5 vakit namazını kılarak 24 saat boyunca tesbih çekiyor. Allah uzun ömür versin başımızdan eksik etmesin. Köyümüzde doğup büyüyenlerin birden fazla merhum oldu. Lakin hacı hala ayakta duruyor. Bu bölgede hacı yaşında kimseyi görmedik.”