Bologna’daki S.Filippo Neri hitabetinde Montinaro’nun ‘devam eden portresi’

acidizing

New member
Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle,San Filippo Neri’nin Bologna’daki hitabı – Fondazione del Monte di Bologna ve Ravenna ile birlikte Mismaonda’nın küratörlüğünü yaptığı LabOratorio programlamasının bir parçası olarak – yarından Cumaya, 18:00 – 21:00 arası kadın çoğul video enstalasyonuna ev sahipliği yapacak “Sürekli Portre” sanatçının Frances Montinaro, müsaitlik durumuna bağlı olarak ücretsiz giriş. “Birkaç yıldır toplumsal cinsiyet temasını, günümüzün eleştirisiyle güçlü bir şekilde iç içe geçmiş estetik ve kültürel bir düşüncenin merkezine yerleştirmeye karar verdik. Monte Vakfı Başkanı Giusella Finocchiaro – Bu çalışmadan çıkan mesaj, sanatın çağrıştırıcı gücüyle somut olarak alanlar açabileceği ve bir dünya olan dişi olanın vizyonunu genişletebileceği ve günümüzde giderek daha gerekli olan yansımaları tetikleyebileceğidir.

sanatçı ilan eder Frances Montinaro: “İş potansiyel olarak sonsuzdur ve bizi örnek olmaya, beden, varlık ve eylem olmaya davet eder. ‘Devamlı Portre’, yüzlerce kadının oluşumunu zamana, bakışa ve jeste emanet eder; ve sonuçların sorumluluğunu üstlenmek. Genellikle zor bir sosyal duruma tepki vermenin gövdesi. ‘Sürekli Portre’, bireyden topluma hareket eden bir ilişki araştırmasını gösterir ve sayısal model 3.375.020.000, dünyadaki yaklaşık kadın sayısıdır” .

Sanatçı ve set tasarımcısı Francesca Montinaro’nun çalışmaları, Marina Timothy karşılaştırmalı hukukçu e Gianluca Cingolani kendi mesleki kariyerlerinde dil ve yazı temaları üzerinde çalışan sanatçı. Francesca Montinaro, güçlü bir üretken eylem olan dilsel bir eylemi sahneliyor – küratörler açıklıyor – biz de bu eyleme girebilir, kendimizi dişi evrenin dinamik aralığına açarak, birlikte yeni bir gerçeklik poetikası üretebiliriz”. Altı yıllık bir planlama ve araştırmanın sonucu olan Montinaro, 6 ekrana yayılmış ve aynı anda izlenen yüzlerce videodan oluşmaktadır.90 dakikalık bir performansın hiyeratik sessizliğinde, kahramanlar yavaş yavaş hipnotik ve sürekli bir ritüele daldırılır. , döner bir koltuğa oturmuş, kendilerini bakanın gözüne güvenle gösteriyor. Kameranın arkasındaki sanatçı, onlarla ilgileniyor, hikayelerini koruyor ve onları karşılama ve kadınlığın her nüansını savunma sorumluluğunu üstleniyor.


Bir bütün olarak ele alınan ve tekillikleri içinde değer verilen kadınların bireysel olarak, bireysel sorumluluğa, yaşamsal güce ve tipik olarak kadınsı bir şeye muktedir olma inancına odaklanan yeni bir sosyal kimlik kavramının ifadesi olduğu bir grup kadın portresi. dünyanın geleceğini olumlu yönde etkiler. “Katılımcılar, izleyiciyle temas kurarak varlıklarını onaylarlar: sanatçı tarafından ellerine çizilen ve videonun ötesinde gözlemciye, sanki müttefikiymiş gibi fırlatılan bir mesajı başlatmak için bir iletişim aracı olarak bedenlerini, yüzlerini ve düşüncelerini sergilerler. küratörlerin altını bir kez daha çiziyorlar – Sonuç, sürekliliğin çözümü olmayan, portre üstüne portre biçimini alan ve izleyiciyi uzun süreli bir kalışa sokan bir anlatım dili.


Frances Montinaro set tasarımcısı ve multimedya görsel sanatçısı, Roma’da yaşıyor ve çalışıyor. Kariyerinin aşamaları, TV senografisinden saf sanat eserine kadar pek çok ifade biçimini içeren profesyonel bir yolculuğun izini sürüyor; mega şovdan amiral mağazasına; etkileşimli multimedya enstalasyonundan kentsel gösteriye. İşlerinin ortak noktası, gözlemci ile gözlemlenen arasında bir köprü görevi görmeyi amaçlayan bir trans-medya çalışma sürecidir. Sanatsal uygulamalarında farklı ortamlar kullanıyor: dijital ortam, etkileşimli enstalasyon, video, ses, mekanik enstalasyon, çizim, resim, kolaj, heykel.

Araştırmasının odak noktası, analog dünyayla diyalog halinde olan yeni dijital teknolojilerle bağlantılı estetik deneyimdeki değişimlerdir. Çok sayıda insanı içeren enstalasyonlar üretiyor, sosyal matris, düşüncelerinin her biri için başlangıç noktası, ardından gerçeklikle doğrudan bir ilişki geliyor. Kariyerinin başlangıcından bu yana, sanatı sabit sınırları olmayan bir ağ olarak görmüş ve araştırmalarını toplumsal mesajlar üzerine yoğunlaştırmıştır. Özellikle son yıllarda, kadınların toplumsal bağlamlarda ve toplumsal cinsiyet farklılıklarındaki rollerini ve modellerini araştırmış, dünyanın her yerindeki kadınlarda yeni ve daha olgun bir kolektif bilincin yeşerebileceği tohumun farkına varmıştır. Enstalasyonları Roma’daki Ulusal Galeri, Roma’daki Macro, ABD’deki Dallas’taki Ica, İspanya’daki Alicante’deki Mua ve İtalyan Parlamentosu gibi çeşitli mekanlarda sergilendi.