Domenec Torrent’ten Fatih Terim’e gönderme: Bu kadroyu biz kurmadık

semaver

New member
Galatasaray’ın İspanyol teknik yöneticisi Domenec Torrent, beIN Sports’a konuk oldu. Galatasaray’da yaratmak istediği oyun tarzını anlatan Torrent, oynayacakları Konyaspor maçı öncesinde de rakipleri hakkında temkinli konuştu.

Göztepe ve Çaykur Rizespor maçlarında alınan galibiyetleri kıymetlendiren Torrent, “Öncelikle burada yalnızca 45 gün geçirdik. Bunu dönem öncesi üzere düşünebiliriz. Olağanda dönem başında başlamış olsak öncesinde vaktimiz oluyor. Başlangıçta alışma periyodunu geçirmek gerekiyor. Grup ortasında birtakım değişiklikler yaptık, yeni konseptler getirdik. Bunun için de olağan ki vakit gerekiyor. Geldiğimizde yedi günde üç maçımız vardı. Neredeyse idman yapamadık o periyot. Güç bir devirde geldik ve önceliğimiz en kısa müddette puan kazanmaktı. Benim oyun anlayışım üzerinde düşünecek olursak ekip biroldukca manada kendini geliştirdi. İki maçta neredeyse 100’er dakika hem fizikî hem oyun manasında kadro kendini gösterdi. Fizikî olarak aslına bakarsan kadronun kendini kuvvetlendirdiğini düşünüyorum. Taktiksel açıdan da benim 15 yıldır üzerinde durduğum stile alışmaya başladı takım” dedi.

“DÖRT YILDIZIN BİR MANASI VAR”

Cumartesi günü oynanacak İttifak Holding Konyaspor maçı için temkinli yaklaşan Torrent, “Kimse bir maçta ne olacağını bilemez lakin buradaki dört yıldızın bir manası var. Her vakit kazanmak için alana çıkan bir ekibiz biz. Konyaspor’un oyununu beğendim. Beni etkileyen bir kadro oldu. İkinci sırada olmaları tesadüf değil. Pozisyonel olarak güzel oynadıklarını düşünüyorum. Kaleden çıkma kısmında da güzeller. Süratli bir biçimde fırsat yaratabiliyorlar. Kendine güvenen bir ekip. Dün izlediğim bir maçları vardı. 5-1 kaybettiler. O maç kararı tam aksisi olması gereken bir maçtı örneğin. Bu gruba hürmet göstererek alana çıkacağız. Ancak Galatasaray alana her çıktığında o maçı kazanmak için çıkar” diye konuştu.

“BU KADROYU BİZ KURMADIK”

Oyun tarzına dair konuşan tecrübeli çalıştırıcı, “kimi vakit sistemle tarzı karıştırıyoruz. Taktiksel olarak baktığımız vakit, bunu ekipteki oyunculara uygun biçimde yapmak gerekiyor. Sonuçta bu kadroyu biz kurmadık. Zeki davranıp gruptaki kaliteli oyuncuları hakikat biçimde kullanmamız gerekiyor. Son iki maçı 4-3-3 ile bitirdik. Kanat oyuncularımız epeyce açık oynadılar. Stil tartışılamaz aslında. Topa sahip olduğumuz vakit topu kaybetmeme, çizgiler içinde oynama, açık oynama, kaleciden başlayarak kısa pasla oyuna başlama ve maçın ana karakteri olma. Top kayıplarında da süratli reaksiyon verip topu geri kazanmak. Bu benim için vazgeçilmez. birlikte hamle, birlikte savunma… Bu benim inandığım oyun tarzı. 15-20 yılımı verdim bunun için. Hem Pep Guardiola ile bir arada birebir vakitte kendi yönettiğim kadrolarda bunu yaptık. Benim antrenör olarak yönetmek istediğim kadronun tarzı budur. Bu yolda ilerliyoruz lakin bu her maçı kazanmak manasına gelmiyor. Futbol bu. kimi vakit kaleciler epey düzgün kurtarışlar yapıyor, kimi vakit yeterli fırsatlar kaçıyor. örneğin ben farklı bakabilirim fakat dışarıdaki beşerler sonuç odaklı bakıp birlikteliği makûs yorumlayabiliyorlar. Benim için değerli olan kazandıysak nasıl kazandık ya da nasıl kazanabiliriz bu” sözlerini kullandı.

“ASIL ODAKLANDIĞIMIZ NOKTA…”

Sarı-kırmızılıların, İngiltere devi Manchester City’den transfer yapacağı savlarına rağmen “Öyle bir durum her vakit kelam konusu” diyen Torrent, şunları ekledi:

“Benim birfazlaca kulüple yakın bağlantım var, bunlardan biri de Manchester City. Olağan şu an bizim asıl odaklandığımız nokta grup olarak ortasında bulunduğumuz durumdan çıkmak. Bizim için hem takım hem idare hem taraftar için, Galatasaray üzere büyük bir kulüp için sindirmesi güç bir durum. Her hafta üç puan alarak nereye kadar yükseleceğimize bakacağız. Sportif yöneticilik için hakikaten bilge beşerler var kulübümüzde. Onların da benim de yeterli bağlantılarımız var kulüplerle. Biz onlardan mutluyuz zira onlar geldiğinden beri iki maç kazandık. Ayrıyeten takımımıza de bir sakinlik getirdiklerini düşünüyoruz. Sayın liderin ve idarenin yanlışsız karar aldığını düşünüyorum. Zira onlar yardımıyla güçleniyoruz ve daha yeterli bir grup çıkaracağımızı düşünüyoruz.”

“SAYIN TERİM İLE ÇABA ETMEK İÇİN GELMEDİM”

İspanyol teknik yönetici, Galatasaray’ın efsane çalıştırıcısı Fatih Terim için ise şunları söylemiş oldu:

“Sayın Terim yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa’da da değerli biri. Ben de kendisine epey hürmet duyuyorum. Onun üzere büyük bir isimden daha sonra karşılaştırma yapılması olağan. Lakin taraftarlarımızdan şunu rica ediyorum, hangi antrenör gelirse gelsin kadronun yeterliliği için burada. Kadrosu geliştirmek için gelecek. Galatasaray’ın epeyce büyük hocaları oldu lakin hiç kimse sonsuza kadar yaşayamaz. Sayın Terim üzere birinin yerine gelmek kolay değil fakat ben buraya ona karşı çaba etmek için değil, ekibi bulunduğu durumdan çıkarmak için geldim. Herkes gelir geçer lakin kulüp kalır.”

ARDA TURAN VE MORUTAN’IN TAKIMA GİRMESİ

Arda Turan ve Olimpiu Morutan için Torrent, “Elimizde biroldukça düzgün oyuncu var. Benzeri özellikteki oyuncular içinde seçim yapmak zorundayız. Ayrıyeten rakibe bakılırsa de oyuncu seçimi yapmak durumundayız. İdman performansları da belirleyici oluyor. Arda ve Morutan kararlarımız büsbütün bunlarla ilgili. Rotasyonda yer alacaklar” diye konuştu.

“ERICK’TEN MEMNUNUM”

Sarı-kırmızılılara Fiorentina’dan transfer olan Şilili orta saha oyuncusu Erick Pulgar’ın performansı sorulduğunda tecrübeli çalıştırıcı, “Erick’ten muhakkak mutluyum, daha fazla oynayacağını söyleyebilirim. Her ülkenin kendi alışkanlıkları var. Türkiye’de rotasyon alışkanlığı nasıl, bilmiyorum ancak ben epey rotasyon yaparım. Emsal özellikleri olan oyuncular içinde rotasyon yapılır hepsi, her vakit hazır olur ve ortalarında tatlı bir rekabet olur. Ayrıyeten rakibe göre de oyuncu değişmeli. Atakçı yahut defansif bir ekibe karşı farklı oynanır. Erick’in teknik olarak fazlaca kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. İki dokunuşta topu istediği üzere yönlendiriyor, konumu fazlaca rahat alıyor. Lakin buraya gelip de daha lisanı bilmeden 15 günde çabucak oynamak epey kolay değil. Oyunculuğunun haricinde karakter olarak da değerli biri. Grupla âlâ anlaştı, onu biroldukça maçta goreceğiz” dedi.