Dünyanın en yüksek gökdelenlerinin tasarımcısı Eugene Kohn hayatını kaybetti.

acidizing

New member
Dünyanın en yüksek on binasından dördü de dahil olmak üzere en ünlü gökdelenlerden bazılarını tasarlayan Kohn Pedersen Fox stüdyosunun kurucu ortağı Amerikalı mimar Eugene Kohn, 9 Mart Perşembe günü California, Montecito’daki evinde öldü. 92 yaşında. Karısı Barbara Shattuck Kohn’un “New York Times”a söylediği gibi, ölüm nedeni pankreas kanseriydi.

Eugene Kohn (12 Aralık 1930’da Philadelphia’da doğdu), William Pedersen ve Sheldon Fox ile birlikte 1976’da, şu anki 650’den fazla çalışanıyla – New York genel merkezi ile Abu Dabi, Hong Kong, Londra’daki şubeler arasında mimarlık stüdyosunu kurdu. Seul ve Şangay – bugün, yüksek profesyonellik ve binaların sürdürülebilirliğine özel ilgi ile karakterize edilen en önemli uluslararası tasarım gruplarından biridir.

Kpf stüdyosu, 123 katı ve 555 metre yüksekliği ile gezegendeki en yüksek binalardan biri olan Şangay’daki Dünya Finans Merkezi ve Seul’deki Lotte Süper Kulesi dahil olmak üzere dünya çapında 250’den fazla gökdelen tasarladı. Kohn tarafından tasarlanan projeler arasında Unilever ve Amazon’un Londra’daki genel merkezleri, Dünya Bankası’nın Washington’daki genel merkezleri, Abu Dabi’nin uluslararası havaalanı, Hong Kong’daki Uluslararası Ticaret Merkezi (118 katlı bir kulede ofisler ve Ritz Carlton oteli), Cincinnati’deki Procter & Gamble genel merkezi, Manhattan’daki Baruch College, Armonk’taki IBM genel merkezi ve Sao Paulo’daki Infinity Tower.

Kpf stüdyosunun en iyi bilinen ve en önemli son başarıları arasında şunlar yer almaktadır: Şangay’daki Dünya Finans Merkezi (1997-2008); Tokyo’daki Roppongi Hills kompleksi (2000-03); Prag’daki Tuna Evi (2001-03); Las Vegas’taki Mandarin Oriental (2007-9); Paris’in La Défense banliyösündeki Tour First (2007-11), 1974’ten kalma önceden var olan bir binanın radikal bir şekilde yeniden yapılandırılması ve yükseltilmesinin sonucu; Buffalo’daki Birleşik Devletler Adliyesi (2007-10); Minneapolis’teki Minnesota Üniversitesi Fen Öğretimi ve Öğrenci Hizmetleri Merkezi (2010).