Dylan Dog’un sanatçısı Luigi Piccatto hayatını kaybetti.

acidizing

New member
Dylan Dog’un “grafik babalarından” birine elveda. Karikatürist Luigi PiccattoTiziano Sclavi tarafından yaratılan Nightmare Investigator karakterinin yaratıcı ekibinin başlangıcından bu yana, 13-14 Mart gecesi öldü 68 yaşında bir süredir yaşadığı Asti’de. Ortadan kaybolduğu haberi, Piccatto’yu 1986 yılında yeni doğan Dylan Dog tasarımcı ekibinde işe alan Sergio Bonelli Editore tarafından duyuruldu. Karikatürist, “Golconda”, “Pink Rabbits Kill”, “Grand Guignol” gibi kült bölümlere imza atan aylık seriden 35 albümle Dylan Dog’un en üretken sanatçılarından biri haline geldi. “Dylan Presents Groucho” serisinin (dokuz sayı) tamamının yanı sıra çeşitli kısa öyküler, özel makaleler ve dev sayıların yazarıdır.


13 Temmuz 1954’te Torino’da doğdu.Piccatto, tıp eğitimini bıraktıktan sonra çizgi roman dünyasında ilk profesyonel çıkışını 1977’de Chris Lean’i çizerek “Corrier Boy” sayfalarında yaptı ve ardından “Skorpio” ve “LancioStory” dergileriyle çalıştı. 1985’te Edifumetto’nun “Jeans Adventures” adlı eseri için “The Rebel” hikayelerini çizdi. Bonelli yayınevine katıldıktan sonra bile “Corriere dei Piccoli” ile işbirliğine devam etti: 1986 ile 1988 arasında Roy Rod ve Abular’ı tasarladı.

Sergio Bonelli Editore ile olan işbirliği, her şeyden önce “Dylan Dog” kitaplarında gelişti ve ara sıra “Magico Vento” ve “Nathan Never” gibi başlıklara doğru genişledi. “Demian”ın (2006) ilk sayısının çizimleri de onun deneklerinden biri olan ve “Novel in Comics”ten en sonuncusuna kadar her macerasını çizdiği Kent Darwin karakteri doğdu. mini dizi “Kalın”. Geçen sonbahar, “Dylan Dog Oldboy”un 15. sayısında son hikayesi çıktı ve diğerleri hala basılmak üzere yayınevinin çekmecelerinde.