Eski Beşiktaşlı futbolcu Demba Ba’dan Galatasaray itirafı

semaver

New member
Beşiktaş ve Başakşehir’le Üstün Lig’de şampiyonluk sevinci yaşayan, siyah beyazlı gruptan Çin Üstün Lig’i gruplarından Shanghai Shenhua’ya 13,5 milyon Euro bedelle transfer olarak devrin transfer rekoruna imza atan Demba Ba, Türkiye’deki mesleğiyle ilgili Hürriyet’e konuştu.

Galatasaray’ın 2018-2019 döneminde Gomis’in gitmesinin akabinde kendisini transfer etmek istediğini söyleyen Demba Ba “Evet, Galatasaray ile bir bağlantımız oldu. Benimle ilgilenen her ekiple yaptığım üzere onlarla da bağlantıda oldum. Açıkçası sizi hangi ekibin istediği değerli olmaksızın bir teklifin gelmesi her vakit pahalıdır. Hürmet ve nezaket gereği kendileriyle konuştum. bir daha bir ölçü da merak niçiniyle kendileriyle pazarlık yaptım. Dediğim üzere hürmet gereği beni isteyen herkesle konuşurum” dedi.

“GALATASARAY İLE KONUŞTUM”

Sarı-kırmızılı ekip ile transfer görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Demba Ba, “Shangai sıkıntısında bile onlar beni istediğinde aslında gitmek istemiyordum. Lakin bir daha de menajerim vakit ayırıp kendilerine niye gelemeyeceğimi izah etti. Dediğim üzere Galatasaray ile de hürmet gereği konuştum ve merak gereği de pazarlık yaptım. çabucak sonrasında Başakşehir sürece dahil oldu ve teklifte bulundular. Açıkçası Türkiye’ye geri gelip Muhteşem Lig’de oynamak da istiyordum. Bu ortada Başakşehir uygun bir ölçü teklif etti. Kontrat mühleti de daha uzundu. Bu sebeplerle Başakşehir’e gitmeyi kabul ettim. Başka yandan bir öteki niye ise şuydu. O güne kadar daima siyah beyazlı formayla oynamıştım. Beşiktaş’ın en büyük rakiplerinden birine imza atmayarak ekibe da hürmetlerimi sunmak istedim” diye konuştu.

“OKAN HOCA İLE ÇOK YAKINDIK”

2019/2020 döneminde Başakşehir’de teknik yönetici Okan Buruk idaresinde Üstün Lig şampiyonluğu yaşayan Demba Ba, “Her teknik yöneticinin kendine has istikametleri var. Okan Buruk’ta fazlaca farklı bir teknik yönetici. örneğin kendisini Şenol Güneş ile kıyaslarsanız, Okan Buruk’un insani tarafı daha baskın. Oyuncularına daha yakın davranıyor. Kendisiyle günlük olarak futbol haricindeki her problemde de konuşabilirsiniz” tabirlerini kullandı.

Demba Ba, Okan Buruk ile olan bağı hakkında ise, “Okan hoca ile münasebetimiz de fazlaca yakındı. O tarih itibariyle tabi ki de mesleğinin başında değildi; lakin daha genç kümedeydi. Ben de ekipteki yaşı en ileri oyunculardan bir tanesiydim. Okan’la aramızdaki yaş farkı kimi kadro arkadaşlarımla olan yaş farkından daha azdı. O tarihte gruptaki kimi oyuncular 17, 16 yaşlarındaydı. Hatta 15 yaşında olanlar bile vardı. Biraz da bu sebeplerle Okan ile bağımız teknik yönetici / oyuncu münasebetinden daha epey arkadaş üzereydi. Kendisi çok da saygılı bir kişiliğe sahip. Benimle olan ilgisi tam olarak hiyerarşik sayılmazdı. hiç bir vakit bana işverenim üzere davranmadı” dedi.