Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç: Türk hakemlik kuruluşunun iflas ettiğinin dokümanıdır

semaver

New member
Fenerbahçe Lideri Ali Koç, idare şurası üyeleri Erol Bilecik, Ahmet Ketenci, Burak Kızılhan ve Özgür Özaktaç ile birlikte Riva’daki Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tesisine gelerek, burada TFF Lideri Mehmet Büyükekşi ile bir görüşme yaptı.

Yaklaşık 1.5 saat süren görüşme daha sonrası tesis çıkışında bekleyen basın mensuplarına bir açıklama yapan Ali Koç, “Ben bugün bir şey söylemeyecektim lakin sizi burada görür görmez ineyim dedim.” diyerek başladığı konuşmasına, şu biçimde devam etti:

“Yarın yüksek divan konseyimiz var biliyorsunuz. Orada en kapsamlı, ayrıntılı açıklamaları yapacağız. Malumunuz, dün gece olanlar…Bu bağlamda buraya geldik. Nelerden neden rahatsızlık duyduğumuzu söz etik. Aslında Sivasspor-Galatarasay maçında yaşananlar, dün Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında yaşananlar, aslında Türk hakemlik kurumunun iflasının dokümanıdır, sertifikasıdır. Bunda artık tartışacak bir husus yoktur. Federasyonun da fazlaca farklı düşündüğünü sanmıyorum. Ayrıntılara fazlaca girmedik. Özelde yapılan görüşmeleri de burada olağan ki aktarmayacağım. Fakat akıl akıldan üstündür. Herkes dün gece yaşananları gördü.”

“Yabancı hakem denememiz lazım denen bir noktaya geldik”

Türk hakemleriyle bu işin gitmeyeceğinin apaçık ortada olduğunu ve artık yabancı hakem denenmesi gerektiğini aktaran Ali Koç, şu sözleri kullandı:

“Türk hakemlik kuruluşunun iflas ettiğinin belgesidir”

Ali Palabıyık’ın bugüne kadar yalnızca kendi maçlarında değil, diğer bir epeyce şaibeli maçı olduğunu öne süren Koç, “Yani bu buraya has değil. Yeni MHK ataması değildir. Bu eski MHK atamasıdır. Eski MHK de sarfiyat ayak bir bombayı bırakmıştır. Nasıl? bu biçimde bir adamı dünkü maça atamak, daha sonrasında, gencecik bir hakemi en baskı olacak bir maça atamak… İnşallah yeni MHK elinden geldiğince bu dertleri giderebilecek tahlilleri bulur. Ancak tekrar ediyorum; dün gece ofsaytımsı penaltı konumu olduğu maç da dahil olmak üzere bu kadar âlâ niyetli bir şeyler yapılmaya çalışılan bir ortamda Türk hakemlik kuruluşunun iflas ettiğinin dokümanıdır, delilidir, sertifikasıdır. Ve fahiş yanılgılar, akıllardan silinmeyecek fahiş yanılgılar…İnsanın olduğu yerde her vakit yanılgı olur lakin ne hikmetse bir grubun aleyhine öbür bir ekibin lehine işlemektedir.” diye konuştu.

toplantıda VAR hakemiyle ilgili bir söylemi olup olmadığı sorulan Ali Koç, şu karşılığı verdi:

“VAR hakemi olmaz olur mu? Size bir hatırlatayım VAR hakemini; Koray Gençerler. Nereden hatırlayacaksınız Koray Gençerler’i? İki sene evvelden kendi alanımızda 8 maç yenilmemiştik, başkan gidiyorduk. Pelkas’ın olağanüstü bir golü vardı Konyaspor’a. Hepimiz bu biçimde bir ağzımız açık o golü seyrettik. daha sonra bir yerden el diye bir durum çıkarttı ve iptal ettirdi. Bu döneme gelelim; birinci yenildiğimiz maç Konyaspor. Tesadüf bir daha Konyaspor. Valencia atılmıştı biliyorsunuz. Hakemin sırtı dönüktü. Bize nazaran atılmasını gerektirecek hiçbir konum yoktu fakat bir daha Koray Gençerler hakeme itiraz ederek attırdı. Ve dün bir daha Koray Gençerler. Daha fazlasını söylemeye muhtaçlık duymuyorum. yeniden ediyorum. İvedilikle, tez vakitte, Türk futboluna kesinlikle, en azından VAR düzeyinde, bu dönem mümkünse yabancı VAR hakemleri getirilmeli. Bunu söylemek kolay. Federasyonun âlâ niyetli bir uğraşı olduğunu biliyorum lakin bence biraz daha ısrar etmekte yarar var. Zira Yunanistan, Suudi Arabistan’a yabancı hakem getirebiliyorsa, bizim neyimiz eksik. Biz de bunu yapabiliriz diye düşünüyorum.”

“Mehmet Büyükekşi kabul ediyor mu?”

Başkan Ali Koç, bir gazetecinin, “TFF Lideri Mehmet Büyükekşi de kabul ediyor mu vahim kusur olduğunu?” sorusuna karşılık ise, “Özelde konuştuklarımı burada açıklayamam. Lakin kabul etsin, etmesin kimin puanları gidiyor, kimlere avantaj sağlanıyor? Sivas maçından 3 puan, dün iki puan 5 puan…E nasıl olacak bu iş? Topluluğumuza sesleneceğim, hepsini yarın yapacağım. Burada soğuktasınız diye durdum yoksa, bir açıklama yapmayacaktım. Üslubumuz da değil buradan çıkıp açıklama yapmak.” formunda karşılık vererek kelamlarını tamamladı.