Fuara Konuşmacı Olarak Katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Kitap İmza Etkinliğinde İzdiham Yaşandı

accur

New member
FUARA KONUŞMACI OLARAK KATILAN CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ İBRAHİM KALIN’IN KİTAP İMZA ETKİNLİĞİNDE İZDİHAM YAŞANDI

450 MUHARRİRİN OKURLARLA BULUŞACAĞI 7. KİTAP FUARI, TÜM İSTANBULLULARI KÜLTÜR VE EDEBİYAT SEYAHATİNE ÇIKARIYOR

İbrahim Kalın: “Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde incelenmeyi bekleyen yapıtlarımız var”

Hilmi Türkmen: ‘’ Üsküdar’da kitap kokusu, boğazın kokusuna, denizin kokusuna karıştı’’


Hayata geçirdiği etkinliklerle Üsküdar’ı İstanbul’un kültür sanat merkezi haline getiren Üsküdar Belediyesi tarafınca, her sene klâsik olarak düzenlenen Kitap Fuarı’nın 7.’si başladı. Türk hikâyeciliğinin usta muharriri Mustafa Kutlu’nun onur muharriri olduğu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın konuşmacı olarak katıldığı fuarın açılışına Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in yanı sıra İskender Pala’dan Erol Göka’ya Mukadder Gemici’den Beşir Ayvazoğlu’na kadar epey sayıda muharrir da iştirakleriyle dayanak verdi.

7. Kitap Fuarı, kitapseverlerin yanı sıra seçkin yayın meskenlerini ve Türkiye’nin en sevilen müelliflerini buluşturuyor. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan fuar, tüm İstanbulluları kültür ve edebiyat dolu bir seyahate çıkarıyor.

19-27 Şubat tarihleri içinde Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde devam edecek olan fuar, İskender Pala, İbrahim Kalın, Mukadder Gemici, Nurullah Genç, Alev Alatlı, Yusuf Kaplan, Nedim Şener, Numan Kurtulmuş, Mim Kemal Öke, İlber Ortaylı, Saliha Fazilet, Bekir Develi, Yasin Aktay, Sibel Eraslan, Kemal Sayar, Hilal Kaplan, Beşir Ayvazoğlu, Hayati İnanç, Mario Levi, Bahadır Yenişehirlioğlu ve Erol Göka üzere isimleri ağırlıyor..

Türkiye’nin önde gelen 120 yayınevi ve markasından 450 pahalı müellifin okurlarla buluşacağı 7. Üsküdar Kitap Fuarı’nın açılışına Üsküdar ve İstanbul’un dört yanından binlerce kitapsever akın etti.

Fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bir uçtan öbür uca savrulduğumuz bir tahminen de birkaç yüzyıldan geçiyoruz. Altın oranı bulamadığımız için akılla kalp, hisle fikir, vakit içinde yer, dünle bugün, gelenekle modernite, beşerle tabiat, beşerle insan içindeki münasebetleri gerçek bir biçimde kuramıyoruz.” dedi. Kitap fuarlarının fikrin, hissin, aklın, kalbin, kitabın, muharririn ve okuyucunun bir ortaya geldiği “oldukca hoş panayırlar” olduğunu lisana getiren Kalın, “Üsküdar Kitap Fuarı’nın yedincisinin düzenleniyor olmasından dolayı tebrik ediyorum. Hamdolsun ‘1. Geleneksel’ demekten öteye geçmiş oluyorsunuz. 7. ile bu geleneğin artık inşa edilmekte olduğunu ispat etmiş oldunuz.” diye konuştu.

Kalın: “Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde incelenmeyi bekleyen yapıtlarımız var”

İslam medeniyetinde ve İslam kentlerinde milyonların üzerinde kitabın yer aldığı kütüphanelerin varlığına dikkati çeken İbrahim Kalın, Basra, Bağdat, Semerkant, İstanbul üzere kentlerin hem de bir kitap kenti olduğunu söylemiş oldu. Kalın, kelamlı ve yazılı kültürü bir ortaya getiren medeniyetin geride muazzam bir miras bıraktığını aktararak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Aslında biz bugün bu mirasın sayısal olarak az bir kısmını, yüzde 3-5’ini lakin ortaya çıkardık. Kütüphanelerimizde ve arşivlerimizde bekleyen binlerce, on binlerce yazma eser var. Hala incelenmeyi bekleyen yapıtlarımız var. Geleneğin o derinliklerine indikçe gelenek kendisini size daha fazlaca açmaya başlıyor. Aslında her gün kapısını çaldığınızda size yeni ikramlar veren büyük bir bağış kapısı. Kâfi ki biz o kapıyı çalmayı bilelim. Kâfi ki biz oraya gitmeyi ve o pınardan beslenmeyi bilelim. Bu geleneği bugüne taşıyan, aklıyla kalbiyle hissiyle ve sanatıyla bugün bir daha ve her gün taze bir biçimde söz eden Mustafa Kutlu Ağabeyi de bu bağlamda hayırla sıhhat dileklerim ve minnetle anmak isterim. Mustafa Kutlu bizim bu geleneğimizin bu canlı ruhunu pırıl pırıl yıldızlı semasını, o semadaki yıldızları tek tek deneyim etmiş, kalemiyle deneyim etmiş bir hoş aklı, gönlü ve ruhu söz eder. O yüzden Mustafa Kutlu’yu okuduğunuz vakit tıpkı anda ideoloji, sosyoloji, tarih ve olağan olarak sanat okursunuz.”

Türkmen: ‘’Üsküdar’da kitap kokusu, boğazın kokusuna, denizin kokusuna karıştı’’

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen
, 7. Üsküdar Kitap Fuarı açılış konuşmasına rahatsızlığı ötürüsıyla açılışa katılamayan muharrir Mustafa Kutlu’ya geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı. Yayıncılığın bütün aktörlerinin 7. Üsküdar Kitap Fuarında buluştuğunu söyleyen Hilmi Türkmen, ‘’ Kitap fuarımıza o kadar büyük ilgi var ki, kalabalıktan salona giremeyecektik neredeyse. Üsküdar biliyorsunuz bir gelenekler kenti. İstanbul’un üç eski ve değerli beldesinden biri. Bu fuarımız da bizim gelenekler zincirimize bir halka olarak eklendi. Bu fuar ile her yıl yüz binden çok okurun buluşma noktası oluyoruz. Fuarımızda müellifler, kitaplar, okurlar, yayıncılar, tercümanlar, çizerler ve editörler buluşuyorlar. Kitabın, yayıncılığın bütün aktörleri burada.. 9 gün boyunca bu aktörler kurdukları direkt irtibat yardımıyla kazanımlar elde ediyorlar. Bu etkileşimi önemsiyoruz. Kitap sevgisini artıran, kitap dünyasını büyüten, kültür ve sanata temas eden her teşebbüs memleketin yarar hanesine yazılan bir artıdır. Fuarımız genç, dinamik, geniş bir yelpazeye sahip. Bütün İstanbullulara hitap ediyor. Natürel bu şölenimiz yalnızca satış ve tanıtım stantlarından ibaret değil. Söyleşiler, imza günleri, dinletiler, yazar-okur buluşmaları üzere kitap dünyasının değişmeyen aktiflikleri de var. 9 gün boyunca Üsküdar’ın kalbi kitap diye atıyor. Kitap kokusu, boğazın kokusuna. Denizin kokusuna karışıyor. Gayemiz hayli sayıda gencimizi, kitapseverimizi bu hoş ortamda binlerce çeşit kitap ve yüzlerce yazarımızla buluşturmak” dedi.

Açılış konuşmalarının akabinde Boğaziçi Salonu’nda İbrahim Kalın’ın “Gök Kubbenin Altında” isimli söyleşisi ve imza günü gerçekleşti. Bini aşkın kitapsever İbrahim Kalın’a kitap imzalatabilmek için küçük çaplı bir izdiham yaşandı. Kalın, imza için bekleyenleri kırmamak için uzun bir süre imza programına devam etti.

Avrasya Salonu’nda ise Mukadder Gemici, Alpay Doğan Yıldız, Erol Göka, İsmail Kara’nın “Bu Toprağın Sesi: Mustafa Kutlu” başlıklı söyleşisi büyük ilgi gördü. Akşamüzeri gerçekleşen aktiflikte ise Ahmet Edip Başaran, Münire Kevser Baş, Ali Haydar Haksal, Alim Kahraman, Bedri Mermutlu ve Osman Bayraktar’ın “Sezai Karakoç ve Diriliş Düşüncesi” paneli iştirakçilerle buluştu.

Alanında önder yüzlerce seçkin yayınevi ve müellifin iştirakiyle adeta bir edebiyat şölenine dönüşecek olan fuar 27 Şubat tarihine kadar epeyce kıymetli isimlerle söyleşi ve imza aktiflikleri de gerçekleşecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı