Gümüşhane’de 57 yıllık eşine günde 100 kere ‘seni seviyorum’ diyor

Zakariya

New member
Gümüşhane’nin Kelkit ilçe merkezinde yaşayan 5 çocuk sahibi yaşlı çift, yarım asırdan fazladır birbirlerine bağlılıklarını sürdürüyor.

79 yaşındaki İsa ve 68 yaşındaki Zekiye Çakır çifti, evliliklerinin 57’inci yılını doldururken, sevgilerini de birinci günkü üzere koruyor.

Evlilikleri boyunca Sevgililer Günü’nü daima bir arada geçiren çift, bu yıl da bu özel günü birbirleriyle geçirecek olmanın memnunluğunu yaşıyor.

GÜNDE 100 KEZ ‘SENİ SEVİYORUM’ DİYOR

Zekiye Çakır’ı birinci gördüğü anda âşık olduğunu söyleyen İsa Çakır, evlenmedilk evvel Zekiye Çakır’ı gorebilmek için ağaçların üzerine çıktığını, şiirler okuduğunu ve evlendikten daha sonra da her sabah uyandığında yeni nişanlanmış üzere sevgisinin taze kaldığını söylemiş oldu.

Zekiye Çakır ise, eşinin hasta yahut morali bozuk olmadığı vakit içinderda kendisine günde 100 kez “seni seviyorum” söylemiş olduğini ve daima hoş kelamlar dediğini lisana getirdi.

“SEVGİM SABAHTAN KALKTIĞIMDA GÜYA YİNE NİŞANLANMIŞ ÜZERE OLUYOR”

Zekiye Çakır ile evlenebilmek için hayli sıkıntı çektiğini lisana getiren İsa Çakır (79), “Yaşım 18 iken eşime âşık oldum. Vermediler, epey zahmet çektim. En sonunda kardeşi sebep oldu ve aldım. Almanya’ya götürdüm. ondan sonrasında tekrar Kelkit’e geri geldim. Yaş geldi, ihtiyarlık başladı, kilometreyi doldurdum. Nasıl sevmem, birinci gördüm âşık oldum. Genç yaşlarımda, bir ceviz ağacına çıkardım konutları görünürdü, kapının önüne çıksın da bakılırsayim diye neler çektim. Mektuplar yazdım, şiirler okudum. Eşimi bana bir süre vermediler, işi yok sigortası yok bu bakamaz diye. Yaşı da benden küçüktü. Evvelden tarlalardan pancar toplardılar, şimdiki eşim de gitti bu biçimdelar nişanlıyız bunun fotoğrafını çektim, orada bir kişi görmüş gitmiş haber vermiş. Annesi de demiş ki helali çeksin size ne. Bizim evliliğimiz 60 yıla dayandı, o gün bugündür elim kalkmamıştır eşime. Yoksulluk da göstermedim. Allah’ım bizi Sevgililer Günü’ne kavuştursun, ben eşimi fazlaca seviyorum. Hala da sevgim sabahtan kalktığımda güya bir daha nişanlanmış üzere oluyor. Her sabah namaza kalkar, kalkmadığı vakit bir şey mi oldu diye endişelenir kalkar bakarım. O da bu hizmeti, hürmeti bana senelerca gösterdi. Paramı pulumu daima ona emanet ettim, ben hiç bir şeye karışmam, o cebime 500 TL harçlığımı koyar ben kahvehaneye masraf çayımı içerim. hiç bir şebir daha karışmam, onun da yaşama hakkı var.” dedi.

“İYİ vakit içindeRINDA GÜNDE 100 SEFER SENİ SEVİYORUM DER”

Eşinin kendisine hiç bir vakit yoksulluk yaşatmadığını ve kendisine günde 100 sefer “seni seviyorum” söylemiş olduğini söz eden Zekiye Çakır ise “Biz evleneli 57 sene oldu, 1965’de evlendik. 5’inci ayın 18’inde evlendik hatırlıyorum ben. O gün bugündür bir ortadayız. Beni 13 yaşında nişanladılar. 15 yaşında da evlendik. Cahillik vardı bu biçimde, kurtuluş yok gelmişim. Evvelden yöre var töre var. Ben bu adamla durmuyorum dersem korkardım. Sevdim onu. 6 tane çocuğum oldu. 60 yıl birlikte yaşadık neredeyse. Bana yoksulluk ve darlık göstermedi. Kimse iğne tel bulamazdı bende çuvalla vardı. Beni istemeden epeyce şiirler yazdı, bizim oradaki cevize çıkıp okurdu. Şimdiki üzere evlendin daha sonra yüzük attım, durmuyorum olmaz. 5 yıllık evliydik Almanya’ya gitti, malcılık yaptı. Beni muhtaç etmedi. 1973 yılında beni yanına aldı 3 çocukla Almanya’ya. bu biçimde Almanya 3 çocuktan fazla almadığı için bir çocuğumuzu burada bırakmıştım, onu özledim 1 sene geçmeden geri döndüm. 1 sene daha sonra bu kalktı 18 tonluk bir tren vagonu tuttu Almanya’da ne var ise koltuğa varana kadar beni Türkiye’ye getirdi 74’te. Bana hoş kelamlar söyler. Düzgün vakit içinderında günde 100 sefer seni seviyorum der. Ufak tefek şeyler bizde de oluyor tabi ki. Bütün Türkiye’de, bütün İslam aleminde herkese memnunluk dilerim. Ufak şeylerden birbirlerine darılmasınlar, yüzük attım ayrıldım gittim demesinler. bu biçimde o yuva güzelleşiyor, dallanıyor budaklanıyor.” halinde konuştu.