“Gururlu Augustinian poliptiği, uluslararası düzeyde benzersiz bir operasyon”

acidizing

New member
”Bracco Vakfı, uluslararası düzeyde benzersiz ve tarihi değere sahip bu kültürel operasyondan gurur duymaktadır. Aradan 555 yıl geçti, Piero della Francesca olağanüstü bir ressam. Figürlerinde bir öngörü havası var: Gerçekten muhteşem olan Başmelek Aziz Mikail'i düşünüyorum ve hayret ediyorum, yirminci yüzyılın daha sonraki yansımalarını bile görüyorum çünkü bana onu çok hatırlatan metafizik bir Casorati var. Ama aynı zamanda bana 'Dansçılar' adlı eserindeki Massimo Campigli'yi de hatırlatıyor, çünkü ileri görüşlü bir auraya sahip”.

Bu, Milano'daki Poldi Pezzoli Müzesi'nin 'Piero della Francesca' sergisinin sunum etkinliğinin oturum aralarında konuşan Bracco Vakfı başkanı Diana Bracco tarafından belirtildi. Augustinian dönemi poliptiği Bracco Vakfı'nın desteğiyle Ana Ortak olarak yeniden bir araya geldi. Benzersiz ve tekrarı mümkün olmayan bir sergide, Piero della Francesca'nın bir başyapıtı, yaratılışından 555 yıl sonra tarihte ilk kez sunuluyor: Augustinerinnen Poliptik.

Piero Della Francesca'nın Borgo San Sepolcro'daki Augustinian kilisesinin ana sunağı için yarattığı eser 1454-1469'a tarihlenebilir ve şu anda merkezi olarak bilinen sekiz panelden oluşmaktadır ve predella'nın büyük bir kısmı şu anda kayıptır.

Poldi Pezzoli Müzesi müdürü Alessandra Quarto tarafından tasarlanan serginin küratörlüğünü, uluslararası saygınlığa sahip akademisyenler ve bu sergiyi öneren son kişiler olan Machtelt Brüggen Israëls (Rijksmuseum ve Amsterdam Üniversitesi) ve Nathaniel Silver (Isabella Stewart Gardner Müzesi, Boston) üstleniyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalara dayanarak 2013 yılında New York'taki Frick Koleksiyonu'nda poliptiğin yeniden inşası. Serginin organizasyonu, küratör Lavinia Galli ve Poldi Pezzoli Müzesi koleksiyon müdürü Federica Manoli tarafından, sergi ofisinden Arianna Pace'in koordinasyonunda gerçekleştiriliyor: “Dr. Quarto'nun etkinliğini alkışladım çünkü o aslında Bracco'nun altını çiziyor, çok kısa sürede olağanüstü bir etkinlik düzenledi ve aslında bu masaların birkaç santimetre yakınından geçtik ve müzenin doğrudan imkanlarıyla bu İtalyan güzelini gözümüzün önünde bulundurduğumuz için gerçekten şanslıyız”.

Bracco Vakfı başkanını en çok etkileyen şey, Başmelek Aziz Mikail'in aurasıydı: “En çok sevdiğim şey, inanılmaz ve kendini kaptıran, öteye bakan ve bana Giotto'yu bile hatırlatan bütün bir yapıya sahip olan bu Melek imgesi. ama aynı zamanda bana Sironi, Campigli ve harika metafiziksel Casorati gibi modern olanları da hatırlatıyor, onda tam olarak bu aura var”.

Bracco Vakfı tarafından görevlendirilen ve La Venaria Reale Conservation ve La Venaria Reale Conservation işbirliğiyle IUSS Pavia DeepTrace Technologies yan ürününün Milano Üniversitesi'nden araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yerinde gerçekleştirilen Poldi Pezzoli'nin “San Nicola da Tolentino”sunun teşhis amaçlı görüntülemesi. Profesör Isabella Castiglioni tarafından koordine edilen Restorasyon Merkezi, ressamın çalışma tekniklerinin ve kullanılan malzemelerin yanı sıra poliptiğin kompozisyon, parçalanma ve yeniden inşası yollarının izini sürmeyi mümkün kıldı: “Hareket eden kültürel parçayı birleştirmek” Bu, bizim için hoşa giden ve aynı zamanda bilimsel temayı güçlendiren bir şey, Bracco Vakfı'nın her zaman yaptığı bir şey. Bilimsel tema, eserlerin içine en modern teşhis prosedürleriyle girip onları iyice anlamak anlamına geliyor – Bracco'yu belirtiyor – Bu durumda şunları yapabiliriz: Renkle ilgili tüm keşiflerin özetlendiği videoda bunu görebilirsiniz çünkü renk de çok önemli bir temadır. Burada Beato Angelico'nun kömür tozu alma gibi tamamen yeni olan çok yeni teknikleri var”.

“Bracco Vakfı'nın kültürel bir etkinliğe katıldığında yaptığı faaliyetin özelliğinin, tarihsel analiz yeteneği yani tanısal analiz yeteneğini sanat eserine uygulamak olduğunu ve bu operasyonun burada da yürütüldüğünü konuştuk. Doktor Castiglioni, çeşitli müdahalesiz ve aynı zamanda restorasyon teknikleriyle teşhis analizleri yapan ve renkler üzerinde çalışmayı başaran bu ekibi koordine etti ve birlikte çalıştığımız ilk sefer değil. Güzelliğin sağlığa faydalı olduğunu söylüyoruz, bu doğru çünkü güzellikten keyif almanın hastalara, psikolojiye ve cesarete nasıl yardımcı olduğunu gösteren birçok çalışma var. Yani güzellik sağlığa, bilim de sağlığa yardımcı oluyor; bu gerçekten müthiş bir kombinasyon ve biz bunu ileriye taşımaya devam edeceğiz” diye bitiriyor.