Hakkari’de dağların doruklarında elektrik arızalarını gideren iki bayan

Zakariya

New member
Sabah saatlerde VEDAŞ Hakkari Vilayet Müdürlüğü hizmet binasına gelerek mesailerine başlayan bayan çalışanlar, dağların tepelerindeki nakil çizgilerinde yaşanan arızaları gidermek için erkek meslektaşlarıyla yola çıkıyor.
Araçla muhakkak bir noktaya geldikten daha sonra ekipmanlarını yanlarına alan bayanlar, gruptaki başka arkadaşlarıyla kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu arıza noktalarına ulaşıyor.

ESKİ 25 DERECEDE ARIZAYLA UĞRAŞ EDİYORLAR

Hava sıcaklığının sıfırın altında 20-25 dereceye kadar düştüğü bölgede güç anlar yaşayan gruplar, dondurucu soğuğa karşın arızaları en kısa müddette gidermek için uğraş veriyor.

Sırtlarında taşıdıkları iletken ve başka ağır ekipmanla erkek çalışanlarla omuz omuza vererek karlı dorukları aşan iki bayan, bölge halkının karanlıkta kalmaması için azimle bakılırsavlerini yerine getiriyor.

Kar ve tipiye karşın gece gündüz demeden yüksek tansiyon direklerindeki arızaları gidermeye çalışan bayanlar, fedakar çalışmalarıyla Hakkarililerin gönlünde taht kurdu.


“HAKKARİLİ BAYANLAR OLARAK ÖN YARGILARI KIRDIK”

İki çocuk annesi Sibel Etemoğlu, dört yıldır şiddetli koşullarda gece gündüz demeden elektrik arızalarıyla çaba ettiğini söylemiş oldu.

Bu işin bayanlar için bir mahzur olmadığını anlatan Etemoğlu, “Kadın istedi mi her işi yapabiliyor. Evet zorlanıyoruz lakin işimiz ‘evde ne pişireyim’den daha kolay. Çocuklarımdan aldığım takdir, işime daha sıkı sarılmamı sağlıyor. Zira annelerinin ne kadar kuvvetli olduğunu, ne koşullarda onlar için çalıştığını görüyorlar.” diye konuştu.


Bunun da kendisini onurlandırdığına değinen Etemoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün arıza vardı, şiddetli bir bölgeye geldik. O telleri karda çıkarmak hayli sıkıntı. Zorlanıyoruz lakin takımca, omuz omuza gayret veriyoruz. Bu dondurucu soğukta direğe çıkmak fazlaca sıkıntı. Hava koşulları bizleri fazlaca zorluyor. Önlemlerimizi alıp üstesinden geliyoruz. Yörenin bayanları birinci başta elektrik direğinin üzerinde bizleri gördüklerinde hayli şaşırıyorlardı, yadırgıyorlardı. vakit içinde bu yadırgama benimsemeye dönüştü. Bizleri gördüklerinde hayli olumlu reaksiyon gösteriyorlar. Her yerde örnek gösteriliyoruz. Toplumsal ön yargıları kırdık, Hakkarili bir bayan olarak bunu başardık.”


“KAR KALINLIĞI UZUNLUĞUMUZU GEÇİYOR”

Hakkari halkının karanlıkta kalmaması için takım arkadaşlarıyla güçlü bir misyon üstlendiğini söz eden Ertuş Alkan, şunları aktardı:

“Bu yıl fazlaca kar yağdı. Kar kalınlığı uzunluğumuzu geçiyor. Hava sıcaklığı sıfırın fazlaca altında bir bölgede bakılırsav yapıyoruz. Yağışlı gecelerde de mesailerimiz oluyor. Arızaların birden fazla kar yağışının olduğu yüksek kesitlerde oluyor. Bezen eksi 20 derecede ellerimizi hissetmediğimiz oluyor. İki bayan olarak epeyce şey başardık. Çok güç bir gayret veriyoruz. Bu şiddetli kurallara karşın dört yıldır işimizi en hoş biçimde yapamaya çaba ediyoruz.”DONMUŞ DİREKLERDE MESAİ


VEDAŞ Hakkari Vilayet Müdürü Mehmet Salih Eroğuz da coğrafik koşulların güç olduğu kentte iklim kaideleriyle da uğraş etmek zorunda kaldıklarını lisana getirdi.
Bölgeye kaliteli güç sağlamak için grupların daima alanda olduğunu aktaran Eroğuz, şu biçimde devam etti:

“Engebeli ve sıkıntı bir coğrafya. Kimi bölgelerde 5-6 metre kar yağdığı oluyor. Vakit zaman helikopterle bölgeye gitmek zorunda kalıyoruz. 7/24 gruplarımız hizmet vermek için çalışma yürütüyor. Bütün arkadaşlarımız arıza anında müdahale ediyor. Dondurucu soğukta bile sabahlara kadar donmuş direklerde çalışıyorlar. Arızayı giderdiğimizde keyifli oluyoruz. Bayan çalışanlarımızın çocuklarını meskende bırakıp bu zahmetli işte çalışmaları bizler için hayli daha bedelli. Bayan işçilerimiz bu değerli çalışmayı saha da en uygun biçimde gösteriyorlar.”