İtalya 1960-1979. Hayal Etmek Özgür Vicenza'da sergileniyor

acidizing

New member
Hayal kurmak bedava. Birlikte vizyoner hayal gücünün sonsuz bir senaryosunu açan kelimeler: Arzu, hafiflik, mümkün hale gelen imkansız, şimdiki zamanın ötesindeki gelecek olan rüya ile birleşen özgürlüğün nefesi. POP/BEAT – İtalya 1960-1979. Liberi di Sognare, sanatçı Roberto Floreani tarafından tasarlanan ve küratörlüğünü üstlenen sergidir. Vicenza Belediyesi ve Silvana Editoriale için 30 Haziran 2024 tarihine kadar Vicenza Palladiana Bazilikası'nın alanlarında ziyaret edilebilecek (FOTOĞRAF).

İtalya için yeni bir resim, heykel, video ve edebiyat projesi, 35 sanatçının 100 eseriyle başlıca ulusal müzelerden, galerilerden ve özel koleksiyonlardan gelen, Amerikan etkileri taşıyan özgün ve özerk eserler. Denizaşırı ülkelerdekilerle karşılaştırıldığında İtalyan Pop ve Beat tanıklıklarının neredeyse 'kurtuluşu'; çünkü mesafelerini, bağımsızlıklarını ve özgünlüklerini iddia etmeleri şimdiye kadar eşit derecede yeterince anlatılmadı. Şekillerin fantezisi ve renklerin neşesiyle büyülü, eğlenceli ve çağrıştırıcı bir yolculuk.

Bugün İtalya'nın en olgun ve ikna edici soyutlamacısı olarak kabul edilen sanatçı, yazar ve icracı Floreani, “Canlı, anlaşılır, popüler bir sergi” diyor. Okumanın sadeliği ile gösterişliliği birleştirmeyi amaçlayan Floreani'nin müze mekanlarında kendi sergilerini düzenlemesiyle elde ettiği kırk yıllık deneyimi sayesinde büyük etki yaratan bir sergi. Carmelo Bene'nin serginin giriş panosunda yer alan ilk cümlesi ise zaten anlamlı ve soyut alandaki araştırmalarına açıkça gönderme yapıyor: “Bir sanatçıdan ve bir şairden bahsetmek için bir sanatçıya ve bir şaire ihtiyacınız var”.

Floreani, Adnkronos'a şöyle diyor: “Yirminci yüzyıla yolu gösteren sanatçı-kuramcıların sezgilerinin nasıl damgasını vurduğunu hatırlamanın önemli olduğuna inanıyorum: Resim, heykel ve mimari üzerine Fütürist Manifestolarıyla Umberto Boccioni, Uzamsalcılık üzerine Lucio Fontana ve Azimuth dergisinin iki sayısıyla Manifesti ve Piero Manzoni gibi. Aynı zamanda 30'lu ve 50'li yılların İtalyan soyut sanatçılarının teorik bileşenini de hatırlatıyor. Bu nedenle sanatçı-kuramcı figürü, çağdaşın doğru okunması için ufuk açıcıdır.”

Hayal Kurmak Neden Özgür?

Sanatçı şöyle açıklıyor: “1960-1979 arasındaki tarihsel dönem, İtalya için belirleyici bir dönemden geçiyor – 1960, Fellini'nin La dolce vita filminin yılı, ekonomik patlamanın, savaş kabusundan ve açlığın sona erdiği bir dönem. moloz yığınına dönüşmüş şehirlerin… Eserlerde görüntüye verilen merkeziyetten, doğrudan okunabilen, canlı, renkli, çağrıştırıcı, kullanımında büyük bir özgürlükle doğrudan bir hikayeye duyulan ihtiyaçtan hissedilebilen bir hafiflik. en farklısı, önlenemez bir yaratıcı özgürlüğün hakim olduğu. Bu bağlamda sergide yer alan pop sanatçılarının önemli bir kısmının akıl hocası olan galeri sahibi Plinio De Martiis şöyle diyecek: 'Pop'u neşeli olarak hatırlıyorum'”.

Roberto Floreani'den bir sanatçı, Fütürizm tutkusuyla kendi kuşağının referans soyutlamacısını, İtalyan Beat Kuşağı ve Pop Art üzerine bir sergi fikri olarak değerlendirdi. Bir iplik var mı? Proje nasıl ortaya çıktı?

“Dönemin seçiminde kesinlikle otobiyografik bir bileşen var – diye yanıtlıyor Floreani – bu yılları kişisel olarak yaşamış olmak ve iyimserlik, bir şeyler yapma arzusu, bağımsızlık arayışı, özgürlük gibi 'ortak duyguyu' paylaşmış olmak; ancak motivasyondan kaynaklanan motivasyon. sanatsal açıdan da benden önce gelenleri inceleme ihtiyacından… Ünlü sanatçı David Hockney, her sanatçının er ya da geç sanat tarihinde hangi rolü oynadığını kendine sorması gerektiğini belirtiyor ve bence tarihsel-sanatsal olanı iyi bilmek gerekiyor. Doğru ve tam bir farkındalığın kişinin araştırmasına yönelmesinde bugüne kadar gelişen yol belirleyici olabilir”.

Sanatçılar ve eserler

“35 sanatçının hepsi seçilmişti – altını çiziyor – çalışmaları hakkında kendilerinin söylediklerini tırnak işaretleri içinde aktarıyorlar: Eleştirel tutkularım yok, daha çok zamanlarının etkili tanıkları olan meslektaşlarımı aramakla ilgili belgesel tutkularım var. Umberto Mariani, Fernando Sergide ve açılışta hazır bulunan De Filippi ve Sergio Sarri, İtalyan Ritmi konusunda ülkemizde bugüne kadar düzenlenen en ikna edici sergi olduğunu belirterek, eserleri kaliteleri ve temsiliyetleri açısından tek tek seçtim. Intesa-Gallerie d'Italia, Mart of Rovereto, Mambo of Bologna koleksiyonlarında yer almam beni bu koleksiyonlarla doğrudan ilişki kuracak konuma getirdi.Projenin üretimi ve büyük profesyonellik Yayıncım ve İtalya'daki gerçek referansım olan Silvana'nın gerisini onlar halletti.”

Sergide 35 sanatçının yüz eserini bulacağız: Schifano, Ceroli, Adami, Del Pezzo, Baj, Rotella, Pascali, Marotta, Gilardi ve daha birçokları: dev küpler, iki metre yüksekliğinde zürafalar, hayali yol işaretleri, doğa halıları: unutulmaz bir döngüde devam edecek olan Caterina Caselli, the Rokes, the Corvi, Lucio Battisti, the Camaleonti'nin o yılların müzikleri eşliğinde, sakinleştirici bir iklimde hayal gücünü harekete geçiren, anında, popüler, her yaşa uygun bir sergi. UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen Palladiana Bazilikası'nın alanları”.

Haberler

Bu nedenle çok muhteşem bir sergi. Özel haberler neler? Projenin küratörü şöyle açıklıyor: “Bu, sanatta Pop ve edebiyatta Beat'in 'ortak duygusunun' öyküsü için tamamen yeni bir sergi; Gianni Milano ve Aldo Piromalli gibi bilinmeyen yazarları ve hatta Nat Scammacca gibi bilinmeyen yazarları yeniden keşfediyor ( Amerikalı Beat Lawrence Ferlinghetti tarafından en iyi İtalyan Beat şairi olarak tanımlanan) ve sonunda İtalyan Beat'e ulusal kimlik kazandıran Sicilyalı Antigrup. İtalyan sanatçıların ve şairlerin, bugüne kadar baskın kabul edilen Amerikan modelinden bağımsızlığı da yinelenerek belirtilir. 1963 gibi erken bir tarihte, Amerikalılar İtalyan araştırmalarını o kadar bağımsız görüyorlardı ki buna Neo-Fütürizm denilebilirdi.”

Vicenza'nın şehrin bazı önemli anıtsal yerlerinde önerilen geçici yan etkinliklerle gerçek bir laboratuvara dönüştüğü, aynı zamanda büyük bir kolektif kutlama olan bir sergi. Palladian Bazilikası'nın zemin katında kurulan özel bir eğitim bölümünden başlayarak okullar da bu projeye katılıyor. Sergiye, Roberto Floreani'nin editörlüğünü yaptığı, Roberto Floreani, Gaspare Luigi Marcone, Alessandro Manca'nın metinlerinin yer aldığı Silvana Editoriale tarafından yayınlanan bir katalog eşlik ediyor.

O zamanın hayallerinden bugünün hayallerine… Sanatçı Floreani neyi hayal etmekte özgür olmak istiyor?

“Resim yapabilme hayalini, kurtarıcı bir ayrıcalık olarak deneyimleyerek gerçekleştirmeye çalışıyorum: Dans etmek, şarkı söylemek, yazmak, oyunculuk, tiyatro, şiir […] ama bunu bir ressam olarak yapmak istiyorum çünkü resim yapmak bir yapma biçimi değil, bir varoluş biçimidir… bu benim beyanım değil, sergide yer alan sanatçı Renato Mambor'un beyanıdır”.

Peki Floreani adamı neyi hayal ediyor? “Rüyanın hayatımın baskın amacını temsil edip etmediğini bilmiyorum: Resim yaparak her gün, gün boyu süren bir rüyayı yaşıyorum. Ama aynı zamanda, fiyatın değer üzerinden onaylanmasının materyalist sürüklenmesine karşı da tüm araçları kullanarak mücadele ediyorum. Filozof Jean Baudrillard'ın manevi bileşeni vazgeçilmez olarak tanımladığı o kahramanca Soyutlama Tarihi'ne olan inancımı yineleyerek emrime amade oluyorum.Daha sonra Fütürizm'den başlayarak bazı tarihi kutuları tekrar yerlerine koymaya çalışıyorum, daha önce de belirtildiği gibi, yirminci yüzyılın tarihsel avangardından önce.Aslında İtalyan Pop'unun Neo-Fütürizm olarak da adlandırılabilmesi tesadüf değil, Lucio Fontana'nın duvarlara uygulamaya karar verdiğim ifadesinin de önerdiği gibi. sergiden çıkan son salon: 'Geçmişe ait hiçbir şey yok olmayacak, ne araç ne de amaç, geçmişin malzemeleriyle bile resim yapmaya, heykel yapmaya devam edeceğimize inanıyoruz. […] ama daha rafine bir duyarlılık onları istila edecek. O halde hassasiyetimizi artıralım.”