KO-MEK ile hayata sıkı sıkıya sarıldı

accur

New member
Doğuştan ellerinde bulunan pürüz niçiniyle toplumsal ortamlarda düşünceler yaşayan Nurhayat Akyıldız, KO-MEK ailesi yardımıyla hayata sıkı sıkıya sarıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), verdiği eğitimler ile binlerce şahsa istihdam alanında dayanak olurken el sanatları, giysi ve bilişim teknolojileri üzere birbirinden kıymetli branşlarla da kursiyerlerinin ömrüne bedel katmaya devam ediyor. KO-MEK kurslarına katılan kursiyerler burada gördüğü aile ortamı yardımıyla eğitimleri boyunca iş ve konut ortamındaki problemlerden sıyrılarak takviye buluyor.

PÜRÜZÜNÜ KO-MEK AİLESİ İLE AŞTI

Adeta birer terapi merkezi olan 12 ilçede 43 kurs merkezinde eğitim veren KO-MEK, kursiyerleri içinde ayrım gözetmeksizin herkese eşit bir biçimde eğitim vererek gönüllere taht kuruyor. Pürüz durumu ya da toplumsal ekonomik durumu ne olursa olsun her insanın kaynaşarak bir aile üzere olduğu, dezavantajlı kursiyerlerin kendilerini daha rahat hissettiği KO-MEK’te Kandıra kurs merkezi çeyiz eserleri hazırlama branşında eğitim alan Nurhayat Akyıldız bunun en hoş örneklerinden yalnızca biri. Doğuştan el parmakları olmayan ve bu durumu kendisine sorun yapan Akyıldız, bu durumu KO-MEK ailesi yardımıyla aştı

ARTIK HAYATA SIKI SIKIYA SARILIYOR

yıllar evvel Sakarya’dan Kandıra’ya gelin gelen Nurhayat Akyıldız, günlük işlerini çarçabuk yapsa da manisi ötürüsıyla biroldukca toplumsal faaliyette katılmayarak kendini geri planda tutmuş. KO-MEK el sanatları usta öğreticisi ile tanıştıktan daha sonra adeta ömrü değişen Nurhayat Hanım, artık hem eğitimlere katılıyor birebir vakitte yeni arkadaşlıklar kurarak hayata sıkı sıkıya sarılıyor.

BURADA TÜM ENGELLERİMİ UNUTUYORUM

Doğuştan el parmaklarının olmadığını söz eden Nurhayat Hanım konuşmasında, “Kandıra’ya yıllar evvel gelin geldim. 2 tane çocuğum var, eşim vefat etti. Ben daha evvelde kimsenin yanında parmaklarımın olmayışı ötürüsıyla el işi yapamıyordum. Yalnızca epeyce samimi olduğum akrabalarım yanında el işi yapabiliyordum. Sağ olsun el sanatları hocamızı tanıdıktan daha sonra bu problemimi onunla birlikte aştık. Artık burada sınıf ortamında arkadaşlarımın yanında rahatlıkla el işi yapabiliyorum kendi engelimi bile unutuyorum” diyerek memnunluğunu lisana getirdi.

ARTIK ELLERİMİ SAKLAMIYORUM

Eşinin vefat etmesinden dolayı iki çocuğuyla kendisinin ilgilendiğini tabir eden Nurhayat Akyıldız, “KO-MEK yardımıyla artık daha faal bir biçimde kimseden çekinmeden burada el işi işlemeleri yaparak onların çeyizlerini hazırlıyorum. Burada bir de toplumsal sorumluluk olan KO-MEK Bohçası hazırlayarak muhtaçlığı olan kızlarımıza da takviye oluyoruz. Ben KO-MEK’e bana bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. Burası bana adete terapi merkezi üzere oldu. Güzel ki KO-MEK’i tanımışım evvelinde sakladığım ellerimi artık saklamıyorum” diye tabir etti.

KOMEKSEPETİ’NE TAKVİYE İSTEDİ

Yaptığı el emeği göz ışığı eserleri satarak mesken gereksinimlerinin giderilmesinde katkıda bulunan Nurhayat Hanım, www.komeksepeticom uygulamasına her insanın dayanak olmasını istedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı