Leonardo sadece yarı İtalyan, annesi bir köleydi

acidizing

New member
Leonardo da Vinci yarı İtalyan. Floransa Devlet Arşivlerinde bulunan bir belge, Leonardo da Vinci’nin annesinin (1452-1519) adının Caterina olduğunu ve Kafkasya’nın kuzey dağ platolarındaki krallıklardan birini yöneten Prens Jacob’ın kızı Çerkes prensesi olduğunu ortaya koymaktadır. : muhtemelen Tatarlar tarafından kaçırıldıktan sonra köleleştirildi ve Venediklilere satıldı ve kısa bir süre sonra Floransa’ya geldi.

Rönesans dehasının annesinin yeni kimliğine ilişkin ayrıntılar, dolayısıyla yalnızca yarı İtalyan olacaktı, Rönesans tarihçisi ve filolog, Napoli “L’Orientale” Üniversitesi’nde profesör olan profesör Carlo Vecce tarafından keşfedildi. on yıllık araştırma boyunca kendini her şeyden önce Leonardo’nun figürüne ve çalışmasına adadı.

Leonardo’yu doğuran kadının kimliği hakkında kesin bir söz verebilecek keşfin duyurusu, bugün Floransa’da, Vecce’nin ilk romanı “Il Catherine’s” in ön izlemesini sunduğu Giunti Editore’nin genel merkezinde yapıldı. gülümseme. Leonardo’nun annesi”. Vecce, “Bu, gerçek bir hikayeye dayanan bir belgesel-kurgu; burada bahsedilen karakterlerin isimleri, danıştığım el yazmalarında bulunan gerçek isimlerdir,” diye açıkladı Vecce. Giunti Editore’in yazı işleri müdürü Antonio Franchini şu yorumu yaptı: “Devrimci öneme sahip tarihi bir keşifle karşı karşıyayız”. Lincei’nin bir akademisyeni olan tarihçi Paolo Galluzzi tarafından hemen paylaşılan bir yargı.

Caterina’nın bir köle olduğu hipotezi birkaç yıldır ortalıkta dolanıyordu: şimdiye kadar çok az belgelenmiş bir hipotez, ancak olasılık dışı da değil. Şimdi hipotez gerçek oldu. Carlo Vecce’nin Floransa Devlet Arşivlerinde bulduğu, 2 Kasım 1452 tarihli, şimdiye kadar bilinmeyen belge, köle Caterina’nın metresi, Donato di Filippo di Salvestro Nati’nin karısı Ginevra d’Antonio Redditi adında biri tarafından kurtarılmasının belgesidir. onu iki yıl önce sütanne olarak Floransalı bir şövalyeye kiralayan . Tapuda Caterina’nın “filia Jacobi eius schiava seu serva de partibus Circassie” olduğunu okuyoruz. Belge, Leonardo’nun o sırada henüz altı aylık olan ve 15 Nisan 1452’de doğmuş olan babası olan noter Piero da Vinci tarafından imzalanmıştır.

Leonardo, Piero’nun en büyük oğluydu ama Caterina’nın değil, çünkü Vecce, hümanist bilgin Francesco di Matteo Castellani’nin “Anıları” gibi Floransa Devlet Arşivlerinden alınan belgelere dayanarak açıkladı, öyle görünüyor ki 1450’de vardı. zaten hamileydi ve sonuçta hemşire hemşireydi. Vecce ayrıca noter Piero’nun on beş yaşındaki Caterina ile şu anda Museo Galileo’nun oturduğu yer olan ve hizmetçi olarak hizmet ettiği Floransa nehir kıyısındaki Palazzo Castellani’de seviştiğini varsayar.

Ama Caterina Floransa’ya nasıl gelmişti? Carlo Vecce’nin yeniden yapılandırmasına göre, Leonardo’nun müstakbel annesinin Kafkas dağlarından cüretkar yolculuğu zincirlerle başladı: köleleştirildi, Don Nehri’nin ağzındaki eski Tana olan Azak’a kadar götürüldü ve oradan nakledildi. Karadeniz üzerinden, 1439 civarında Konstantinopolis’te; burada, ertesi yıl onu Venedik lagününe transfer edecek olan Venedikli tüccarların eline geçti.

1442’de Caterina, Doğu Akdeniz’den, Karadeniz’den köle kızları olduğu Venedik’e göç etmiş olan eski bir Floransalı maceracı olan metresi Ginevra’nın kocası Donato di Filippo di Salvestro Nati sayesinde Floransa’ya gelecekti. Tana hizmetinde. 1466’da ölmeden önce Donato, aile şapelinin ve kendi mezar yerinin inşası için parasını Porta San Frediano’nun dışındaki San Bartolomeo a Monteoliveto’nun küçük manastırına bıraktı. Güvenilir noter her zaman Piero da Vinci’ydi. Vecce, “Ve Leonardo ilk çalışmasını tam da bu kilise için yaptı: Müjde. Muhtemelen tesadüf değildi,” diye tahminde bulundu.

Caterina, Leonardo’yu hayatının ilk on yılında büyüttü. “Ayrıca, Caterina’nın en az birkaç yıl önce -Vecce her zaman varsayımda bulunurdu- başka bir adamdan başka bir gayri meşru çocuk doğurduğu göz önüne alındığında, Leonardo da üvey erkek kardeşini tanıyor olabilir. Daha sonra, belgelerden bildiğimiz gibi, köle serbest kalan Caterina, Attaccabrighe olarak bilinen Antonio Butti ile evlendi ve Vinci yakınlarında yaşadı ve dört kız ve bir erkek olmak üzere beş çocuğu daha doğurdu. Caterina, ölümünden kısa bir süre önce Milano’da oğlu Leonardo’nun yanına gidecek ve bir süre onunla yaşayacaktı.

Basın toplantısında Carlo Vecce, Caterina’nın hikayesinin bugünlerde kitabının sayfalarının ötesinde devam ettiğini açıklayarak başka bir sürpriz yaptı. Milano’da, Sant’Ambrogio’nun arkasında, Katolik Üniversitesi’nin yeni genel merkezi için yapılan çalışmalar sırasında, Lekesiz Hamilelik şapeli yeniden ortaya çıkıyor; sunak, mahzenin açıldığı zemin, Zavattari tarafından mahzene boyanmış yıldızlı gökyüzünün parçaları yeniden gün ışığına çıktı. “Olağanüstü bir keşif”, diye tanımladı Vecce: mahzende, birbiriyle karıştırılmış, ayrıca eski mezarların insan kalıntıları. Carlo Vecce, “Belki de 1494’te Milano’da oğlunun kollarında ölen ve aynı yere gömülen Caterina için de olabilir” diye girişiyor.

(Paolo Martini tarafından)