Lider Abdullah Özyiğit’e “Eşitlik Ödülü”

accur

New member
Mersin Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’e, bayan istihdamı ve bayanlara yönelik başarılı projelerinden dolayı Türk Üniversiteli Bayanlar Derneği Mersin Şubesi tarafınca “Eşitlik Ödülü” verildi. Lider Özyiğit mükafatı, belediye lider yardımcısı, bayan meclis üyeleri ve bayan müdürlerle bir arada aldı.

Türk Üniversiteli Bayanlar Derneği Mersin Şubesi tarafınca bu yıl birincisi düzenlenen “Yöresine Paha Katan Başkan Bayan Mükafatları Töreni”nde Yenişehir Belediye Lideri Abdullah Özyiğit’e “Eşitlik Ödülü” verildi. nazaranve geldiği günden bu yana bayanlara yönelik hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Lider Özyiğit, bayan istihdamında da fark yaratmıştı. Yenişehir Belediyesinde 25 müdürlüğün 15’inin bayan müdürler tarafınca yönetilmesi niçiniyle takdir toplayan Lider Özyiğit’e bu sefer “Eşitlik Ödülü” verildi.

Türk Üniversiteli Bayanlar Derneği Mersin Şubesi Lideri Şerife Arıcı Yıldız, Lider Özyiğit’e mükafatını takdim etti. Lider Özyiğit, ödül takdim merasiminde Yenişehir Belediye Lider Yardımcısı Berna Dinç, bayan Yenişehir Belediye Meclis Üyeleri ve bayan müdürleri de mükafatı birlikte almak için sahneye davet etti ve mükafatı bayanlarla bir arada aldı.

“Amasız, fakatsız hanımı yücelten bir sorumluluğu taşımamız gerekiyor.”

Türkiye’de bayanlara seçme ve seçilme hakkının birfazlaca çağdaş ülkedilk evvel verildiğini tabir eden Lider Özyiğit, fakat birilerinin Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına çekmeye çalıştığını ve bu zihniyete karşı gayret ettiklerini söylemiş oldu. “Yolumuz uzun fakat başaracağız.” diyen Lider Özyiğit, “birlikte kuvvetliyüz ve birlikte başaracağız. Bu gayeyle yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Zira fazlaca geride kaldık, bir özeleştiri yapmamız gerekiyor, fazlaca şey kaybettiğimizi, fazlaca iş yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Zira bu ülkede bayana özgürlükleri birfazlaca çağdaş ülkeden epey oldukca evvel verildi. İşte Türkiye’nin birinci bayan belediye lideri Mersin’den, 1950 yılında Mersin Belediye Lideri seçilen Müfide İlhan. Artık hayli şanslıyız ki Ulu Lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk üzere bir önderimiz var. Ve bu başkan bize aslında tüm yolu göstermiş, her şeyi tanım etmiş. Ve demiş ki ‘Eğer bir gün benim sözlerim bilimle zıt düşerse bilimi seçin’ . Atatürk’ü, Dünya’ya gelmiş en büyük başkan olarak görüyorum. Bayan hakları konusunda şuan nerde olduğumuzu nazaranrek, ne yapmaya karar vermemiz gerekiyor. Cinsiyet eşitliğinde Dünya’da 130’uncu sırada olma vahametini görmemiz gerekiyor. Hangi kademede, hangi bakılırsavde bulunuyorsak bulunalım, amasız fakatsız bayanı yücelten bir sorumluluğu taşımamız gerekiyor. Vakit kaybettiğimiz yanlışsız. İki ipin ucu üzere, birileri Türkiye’yi Ortadoğu bataklığına çekerken bizler de çağdaş medeniyetler düzeyine gerçek çekiyoruz. İnanıyoruz ki biz kazanacağız. Bu yolda gayret eden tüm bayan liderleri ve bu yolda kaybettiklerimizi hürmetle anıyorum. Yolumuz uzun fakat başaracağız.”

Lider Özyiğit, son olarak kendilerini bu mükafata layık gördükleri için Üniversiteli Bayanlar Derneği Mersin Şubesine teşekkür etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı