Marino Collacciani, ‘Frankly Franco’da Califano’nun gerçek yüzünü ortaya koyuyor

acidizing

New member
Müziği “eşlik ettiği, takip ettiği, kucakladığı” için yeni bir ışık altında yeniden önerilmeyi hak eden “unutulmuş” ve “kötü muamele görmüş” bir sanatçı. 30 Mart 2013’te ölen Franco Califano, eleştirmenler tarafından görmezden gelindi ve kötü muamele gördü. İletişim Bilimleri profesörü ve politik köşe yazarı, ama her şeyden önce Califano’nun bir arkadaşı olan Marino Collacciani, ‘Franchè Franco’ cildini ithaf eden buna inanıyor. Castelvecchi yayıncısı tarafından yayınlanan Califano’nun gerçek yüzü.

“Kör hedef tatbikatında – Collacciani kitabının ilk sayfalarında ideal olarak merhum arkadaşına hitap ettiğini hatırlıyor – sanatınız genellikle kötü muamele gördü, diğer zamanlarda göz ardı edildi, sonra kazanmak için, çünkü şampiyonun yetenekleri karşı karşıya inkar edilemez. “sürekli duygu. Benimki gibi kaliteyi kaçıramayan bir iş yapacak kadar şanslıydınız: yaptığınız şey okunabiliyor ve neyse ki sizin durumunuzda da dinlenebiliyor.” Collacciani’ye göre, çoğunlukla ‘Er Califfo’ olarak bilinen Franco Califano sık sık temsil edildiğinden, “Trasteverino’dan guitto” patinasının arkasında çok daha fazlası gizlidir. Eleştirmenlere göre “tartışmalı” bir figür, ancak kitapta onu sık sık ziyaret edenlerin ifadelerine güvenerek ve hayatının ve kariyerinin bazı bilinmeyen aşamalarının izini sürerek anlatılıyor. “Şiiriniz – Collacciani yazıyor – küçük yapraksız ağaçlara tünemiş baykuşları görmezden gelerek nasıl yükseğe uçulacağını biliyordu”. Rasyonelliği düşlerle yıkabilen, yalnızlığın hayaletlerini keşfedip onları yol arkadaşına dönüştürebilen sanatçının portresi ortaya çıkıyor.

“Edoardo Vianello’nun önsözde yazdığı eser, kendine rağmen rahatsız bir ‘karakter’in hayatını, ama her şeyden önce insanı derinlemesine inceliyor, anekdotlar anlatıyor ve kimsenin bilmediği iç profilleri anlatıyor. Onunla güçlü bağları olan yazar, Franco’nun kişisel bir arkadaşı, şarkıcı-söz yazarının kesinlikle benzeri görülmemiş bir portresini çiziyor, bazen eleştirmenler tarafından kötü muamele gören ve yanlış anlaşılan ama halk tarafından anlaşılmayan bir kişiye adalet ve haysiyet vermeye çalışıyor. “. Kitap, 27 Mart Pazartesi günü saat 18.30’da Roma’da Viale Somali 50 A adresindeki Eli kitabevinde sunulacak. Yazarla birlikte konuşmacılar: Enrica Bonaccorti, Stefano Calvagna, Mita Medici ve Edoardo Vianello. Şarkıcı-söz yazarı Giulia Anania tarafından canlı set.