Mehmet Demirkol’dan Hatay için TSK’ye yardım daveti

semaver

New member
Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki zelzele sebebiyle kurtarma çalışmaları devam ederken spor yorumcusu Mehmet Demirkol, toplumsal medya hesabından yardım davetinde bulundu.

Demirkol toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda Hatay’daki yurttaşlar için TSK’den yardım istedi.

Mehmet Demirkol yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı:

“Hatay halkı zelzele konusunda tecrübeli Donanma’nın kuvvetli yardımını bekliyor. Gözünüzü seveyim göz yaşımızı dindirin. Gölcük’te sarsıntısı hayatış ve Donanma’nın gücünü bilen eski bir deniz kuvvetleri askeri olarak yalvarıyorum. Lütfen… “

CEM GÜRDENİZ DE DAVETTE BULUNMUŞTU

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz de Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada TSK bünyesindeki amfibi gemilerin İskenderun’a yönlendirilmesi davetinde bulunmuştu.

Deprem bölgesine en yakın liman bölgesinin İskenderun olduğuna dikkat çeken Gürdeniz, “Türkiye, Gölcük zelzelesinde yaptığı yanılgıyı yapmamalı ve amfibi gemilerimizin iş makineleri götürmesi ve harp hastaneleri kurması için derhal İskenderun’a yollamalı” sözlerini kullandı. Gürdeniz benzeri uygulamaların dünyanın çeşitli yerlerinde yapıldığını anımsatarak “İtalyanlar, 2010 yılının ocak ayında Haiti’de meydana gelen zelzeleye en yeni uçak gemisi ITS CAVOUR’u çabucak hemen donanmaya teslim etmedikleri biçimde göndermişlerdi” sözlerini kullanmıştı.

Cem Gürdeniz

Amfibi gemilerimizin yanı sıra Anadolu amfibi hamle gemisinin de vakit geçmeden hastane ve barınma gayesiyle gönderilmesinin düşünülebileceğini söyleyen Gürdeniz, bu gemilerin en az 2 bin kişi kapasitesini karşılayabileceğini belirtmişti

TCG Anadolu (L-400)

231 metre uzunluğa, 32 metre genişliğe ve 58 metre yüksekliğe sahip TCG Anadolu(L-400), 5440 m2 güverteye sahipken üzerinde 6 iniş alanı ve 1 uçuş rampası bulunmakta.