MHK Lideri Lale Orta kimdir?

semaver

New member
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), MERKEZ HAKEM KONSEYİ (MHK) Başkanlığı’na Prof. Dr. Lale Orta’nın atandığını duyurdu.

Orta, Türkiye futbol tarihinde heyetin birinci bayan lideri olarak tarihe geçti.

LALE ORTA KİMDİR?

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Ailesi onu on bir yaşında spora yönlendirdi. bir süre Vefa Kulübü’nde basketbol oynadıktan daha sonra Türkiye’nin birinci bayan futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübü’nde futbola başladı.

Dostluk Spor’da 1976-1989 yılları içinde futbol oynadı.Kulüpte kalecilik ve kaptanlık yaptı. Yükseköğrenimini 1986 yılında Marmara Üniversitesi’nin İşletme Kısmı’nda tamamladı.

1985 yılında antrenörlük kurslarına devam etti, kursu birincilikle bitirerek Türkiye’deki birinci futbol antrenörü bayan oldu. Antrenörlük eğitimi sırasında futbol hakemliği eğitimi aldı. Futbol hakemliği mesleğine erkek liglerinde devam etti. birinci vakit içinderda Eyüp stadında bir maç yönetti. Türkiye profesyonel 1., 2. ve 3. liginde futbol maçı yöneten birinci bayan oldu. Birinci lig düzeyinde yardımcı olarak yönettiği birinci maç, 20 Mayıs 1990 günü oynanan Galatasaray-Sarıyer maçı idi. Hakem olarak birinci Harika Lig maçı ise 1999 yılında oynanan Sakaryaspor – Ankaragücüspor maçı idi.

Marmara Üniversitesi’nin Vücut Eğitimi Spor Yüksek Okulu’nun, spor idaresi yüksek lisans programında eğitimine devam eden Orta, “Türk Spor Teşkilatı İçinde Futbol Hakemliği Statüsü” temalı tezi ile yüksek lisans eğitimini 1993’te tamamladı.

1995 yılında, Memleketler arası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) tarafınca 27 ülkeden seçilmiş 54 bayan hakem ortasına girerek dünyadaki birinci FIFA kokartlı bayan hakemlerden birisi oldu. Hakemliği bırakana kadar 60 milletlerarası maç yönetti.

2000 yılında “Dünyada ve Türkiye’de Futbol Tertipleri üzerine Analitik Bir Yaklaşım” başlıklı tezi ile hekim unvanı aldı ve bu biçimdece Türkiye’de futbol hakkında doktora tezi yazan birinci akademisyen bayan oldu.

Akademik mesleğine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (1998-2003) ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kısmı’nda öğretim üyesi (2003-2009) olarak devam etti. 2009’da Okan Üniversitesi’nde Spor Bilimleri Kısmı başkanlığını üstlendi. 2020 yılında profesör unvanını aldı.

Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK)’nde, Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği’nde, TFF Merkez Hakem Konseyi’nde çeşitli misyonlar yaptı. UEFA’da Delege ve Hakem Gözlemciliği (2006-2009) ile UEFA Hakem Eğitimciliği (2006-2007) yaptı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafınca bayanların spora katılması konusunda öncü rol üstüne alan kişi ve kurumlara verilen “Kadın ve Spor 2002 -Avrupa Kıtası Büyük Ödülü”‘ne kıymet görüldü. 2003 yılında, UEFA tarafınca Avrupa kıtasındaki en âlâ 17 hakemden biri olarak seçildi. 21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’nın Postdam kentinde Almanya (Djugarden) ve İsveç (Alvsjö) grupları içinde oynanan UEFA Kupası Bayanlar Final Maçı’nı yönetti. İsmi, Küçükçekmece Stadı’nda hakem odasına verilmiştir.

LALE ORTA ÖDÜLLERI

1995 Ocak Ayı Renault Mais Onur Kürsüsü Ödülü

1995 Aralık Ayı Renault Mais Erdem Kürsüsü Ödülü

2002 Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Bayan ve Spor Ödülü

2002 Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) Bayan ve Spor Avrupa Kıtası Ödülü

2006 Gökçe Karataş Vakfı “Yılın Spor Adamı” Ödülü

2008 Memleketler arası İş’te Bayan Kongresi “İlk’ler Kategorisi” Ödülü

2012 Türkiye Futbol Adamları Derneği, Yılın Futbol Hakemi/Gözlemcisi Kolu Ödülü

2015 Elele & Avon Yılın Bayan Atleti Adayı