Miralem Pjanic Türk futbolculara öğüt verdi

semaver

New member
Beşiktaş’ın yıldız oyuncusu Miralem Pjanic, Hürriyet’ten İsmail Er’e konuştu.

Deneyimli oyuncu, transfer süreci, Türkiye’de beğendiği oyuncular, Sergen Yalçın ve Lider Karaveli hakkında açıklamalarda bulundu.

“KİLİTLENDİK VE TOPARLANAMADIK”

Pjanic pandemi sürecindeki kadronun durumundan bahsederek “Covid-19 ve sakatlıklar yüzünden Şampiyonlar Ligi maçlarına genç oyuncularla çıkmak zorunda kaldık Burada ne teknik erkeklerin ne idarenin ne de biz futbolcuların kabahati var” dedi.

Beşiktaş’a transferi hakkında konuşan Pjanic, “Barcelona’da herkes benim İtalya’ya döneceğimi düşünüyordu. Transferin kapanmasına 12 saat vardı. Dusko Tosic aradı; Beşiktaş’ın bana muhtaçlığı olduğunu söylemiş oldu. Bana ‘İki kupa kazanan şampiyon gruba geliyorsun’ dedi. O bu biçimde deyince para pul, tazminat hususu konuşmadan geldim. Bilhassa dönem başında epeyce değerli sorunlar yaşadık, Covid-19 salgını ve sakatlıklar üzere. Şampiyonlar Ligi maçlarına bile gençlerle çıkmak zorunda kaldık. Burada ne teknik erkeklerin ne idarelerin ne de biz futbolcuların hatası var. Takımın kıymetli kısmı sakatlanınca kilitlendik ve toparlanamadık” dedi.

“TÜRK FUTBOLCULAR…”

Türkiye’de beğendiği oyunculara değinen Pjanic, “Türkiye’de fazlaca yetenekli oyuncular var. örneğin Trabzonspor’dan kaleci Uğurcan, stoper Ahmetcan, Beşiktaş’tan Rıdvan. Beşiktaş altyapısında da uygun oyuncular var lakin bunların gelişmeleri için oynamaları gerek. Sivasspor, Hatayspor ve Kayserispor’da da epeyce yetenekli futbolcular var” tabirlerini kullandı.

Türk futbolculara öğüt veren Boşnak yıldız, “Türk futbolcular teknik olarak fazlaca yetenekli fakat çalışma ritmini yükseltmeliler. Türk oyuncular bu mantaliteye sahip olurlarsa dünyanın her ekibinde oynayabilirler” dedi.

Pjanic, gelecek dönemde Beşiktaş’ta kalma ihtimalini kıymetlendirerek “Futbol rotam net değil. Barcelona ile 2 yıl daha mukavelem var. Dönem sonunda Barcelona’ya geri döneceğim. Lakin şunu söyleyeyim, Beşiktaş da benim için Juventus ve Barcelona kadar değerli bir kulüp. İstanbul’un her vakit kalbimde değerli bir yeri var” diye konuştu.

SERGEN YALÇIN VE BAŞKAN KARAVELİ

Türk Ulusal Futbol Kadrosu’nun Dünya Kupası talihini yorumlayan Pjanic, “Türk Ulusal Kadrosu’nda yer alan her oyuncu farklı bir kıymet. Son Avrupa Şampiyonası’na da katıldı. Anlamadığım şey, oradaki küme maçlarının makus geçmesi. halbuki eleme cinslerindeki performansları olağanüstü idi. Portekiz hayli kuvvetli bir takıma sahip. Sıkıntı lakin kazanmamaları için niye yok. Yetenek, deneyim, her şey var. Türkiye sürpriz yaparsa hiç şaşırmam” sözlerini kullandı.

Çalıştığı en uygun teknik yöneticisi açıklayan Pjanic, “Biroldukca isim var. Bunların başında Massimiliano Allegri gelir. Sergen Yalçın epey olgun, anlayışlı ve adaletli forma dağıtan bir teknik adamdı. nazaranvde iken büyük dertlere göğüs gerdi. Başkan Karaveli de Beşiktaş’tan yetişmiş ve kendisini hayli düzgün yetiştirmiş. bakılırsave geldiği günden bu yana disiplinli ve oyunu epey düzgün okuyor. Grup olarak fazlaca mutluyuz” dedi.