Moravia modern İtalyan romanını başlatıyor: yarından itibaren Torino’da ve ardından Roma’da onu kutlamak için zengin bir etkinlik takvimi

acidizing

New member
Torino’daki Fondazione Circolo dei Lettori tarafından tasarlanan geniş kapsamlı projenin amacı, türler ve disiplinleri aşabilecek derin karmaşıklığa sahip bir figür olan Alberto Moravia’yı yeniden keşfetmektir. Moravia pek çok hayat yaşıyor: olağanüstü bir romancı, net ve nesnel bir anlatının sesi, günümüzün edebiyatından çok uzak, yine de onun için temel bir modeli temsil ediyor. Ama aynı zamanda bir sanat ve sinema eleştirmeni, bir gezgin ve dünyanın ve insani dürtülerin dikkatli bir gözlemcisidir.

Fondazione Circolo dei Lettori, dillerin, sanatın ve düşüncenin bu kesişiminde, Civic Gallery of Modern and Contemporary Art of Turin (Gam) ve the Fondo Moravia Derneği, Bompiani ve Gallerie d’Italia ile işbirliği içinde Ulusal Sinema Müzesi. Vakıf, Primo Levi ve Carlo Levi’ye yapılan övgülerin ardından, ortaklarıyla birlikte, 20. yüzyıl İtalyan edebiyatının bu kahramanına büyük bir inceleme ayırıyor. Yarın 7 Mart’ta ‘Alberto Moravia’ sergisiyle Gam’dan başlıyoruz. Neden 4 Haziran’a kadar açık ressam olmadığımı bilmiyorum ve akşam Dacia Maraini’nin yer aldığı birçok toplantının ilki Okuyucular Kulübü’nde yapılacak. Mayıs ayında Uluslararası Kitap Fuarı’nda her şey son bulacak.

Gam sergisinin küratörlüğünü Luca Beatrice ve Elena Loewenthal üstleniyor: ‘wunderkammer’da Moravia’nın görsel sanatlar ve resim anlayışı özetleniyor, Gazzetta del Popolo, Corriere della Sera, dergiler, katalog metinleri ve önsözler için yaptığı müdahalelerde izleniyor. çeşitli sanatçılar, 1930’lar ile ölüm yılı arasındaki yıllar. Enrico Paulucci ve Carlo Levi için yazdı, Renato Guttuso ile uzun bir birlikteliği oldu, Mario Schifano, Giosetta Fioroni, Titina Maselli ve borçlu olduğumuz fotoğrafçı Elisabetta Catalano ile birlikte 60’larda uluslararası sanatın başkenti Roma’da yaşadı. daha yoğun portreler.

Akşamları Okuyucular Kulübü’nde romanlar, yazılar ve Moravya figürü üzerine düşünceler, okumalar, söyleşiler ve gösteriler döngüsünü başlatan kişi Maraini’dir. Moravia’nın editörü ve yakın arkadaşı Mario Andreose, Bompiani’nin yazı işleri müdürü Beatrice Masini ve Elena Lowenthal yazarla sohbet ediyor (video bağlantısında).

Yazar Alain Elkann, 9 Mart Çarşamba günü Gallerie d’Italia’da büyük yazarın dul eşi Carmen Llera Moravia ile konuşuyor. Okuyucular Kulübü’nde, diğer ana randevular ayın Salı akşamları için belirlenir: 14 Mart’ta Elena Stancanelli, ‘L’insucia amore’ adlı konferansta Moravia’da aşkı okur – Umberto Saba’nın aşk eylemini, ilişkileri ve ilişkiyi tanımlaması gibi. Moravya operasında seks. 17 Mart’ta Edoardo Albinati, romancının bazı kitaplarından yola çıkarak, doğası gereği kelimelere çevrilemeyen şeyin fizikselliğini, duygusallığını ve maddi tutarlılığını aktarmaya çalıştığı yolları gözden geçiriyor: beden. 21 Mart’ta sıra, Camilla Baresani’nin uzak ve ilkel yer ve dünyalarda Batı’nın çelişkilerini ve bilinmeyenin tefekkürünü aramak için yaptığı seyahatleri anlattığı ‘Moravia bizim Chatwin’de olacak.

28 Salı, yine Okuyucular Kulübü’nde, Elena Loewenthal tarafından yönetilen ve aktris Viola Sartoretto’nun okumalarıyla Moravya Maratonu zamanı; buluşma üç kolda gelişir: düşünce, sanat ve beden. Fransız eleştirmen René De Ceccatty ve Profesör Giorgio Ficara, ‘Eleştirel Düşünce’ dersinde yazarın entelektüel mirasını tartışıyor; Bompiani’nin ‘Neden ressam olmadığımı bilmiyorum’ kitabının yazarı ve akademisyeni Alessandra Grandelis, Luca Beatrice ile konuşuyor. Son olarak, yazar Giacomo Papi, ‘Bedeni ve politik bedeni yazmak’ta, Moravya anlatısının gerçek merkezi olarak kabul edilen şey üzerine düşünür.

‘Born to Narrate’in Okurlar Kulübü’ndeki diğer randevuları arasında Tangram tiyatrosu Turin tarafından yaratılan, Bruno Maria Ferraro ve Patrizia Pozzi’nin oynadığı, Ivana Ferri’nin yönettiği, Tangram ile çalkantılı ve karmaşık ilişki üzerine bir gösteri olan ‘Io ed Elsa’ yer alıyor. Elsa Morante ve ardından 16 Mart Perşembe günü yapılması planlanan ‘Moravia and the Observatory on the Novel’, burada bir grup bilim insanı, ‘Kayıtsız’ dönüm noktasıyla başlayarak Moravia’nın çalışmalarının derin etkisini inceleyerek anlatı biçimine yönelik araştırmalarını sunuyor. modern İtalyan romanından.

Etkinlik daha sonra başkent Roma Alberto Moravia’dan da geçiyor: 26 Mart Pazar günü Roma’daki Oditoryum Parco della Musica’da düzenlenen bir kitap ve okuma festivali olan Libri Come’da Alessandra Grandelis, Nicola Lagioia ve Paolo Pecere ‘ye hayat veriyor. ‘Nükleer Kış’ (Bompiani) ile başlayan Alberto Moravia’ya saygı duruşu, Sala Studio 2’de randevu (15:00).

Bu arada, 1 Nisan’a kadar Okuyucular Kulübü’nün odalarında Moravia’nın kişisel kütüphanesinden kişisel ithafla alınan çağdaş yazarların kitaplarından oluşan özel bir sergi olan ‘Size Adanmış’ sergisi düzenleniyor. ‘Anlatmak için Doğdu’nun yazıları ve Moravya mirası üzerinden yolculuk 20 Mayıs’ta Lingotto’da sona eriyor: Uluslararası Kitap Fuarı’nın XXXV edisyonu için Pulitzer Ödülü sahibi Jhumpa Lahiri, ‘ Moravia is lectio’da Alberto Moravia’nın Horatian boyutunu tartışıyor. Klasik bir yazar mı?’.

Ulusal Sinema Müzesi de bu önemli etkinlikte yer alıyor ve yazarın klasiklerine dayanan filmlerden oluşan bir sergi ve retrospektifi yazara ithaf ediyor. 12 Mart’tan 31 Mayıs’a kadar Massimo Sineması’nın fuayesinde, Angelo Frontoni’nin 13 karesini, Jean-Luc Godard’ın, filmin gösterime girmesinden altmış yıl sonra, ‘Küçümseme’ setinden değerli fotoğrafları hayranlıkla izlemek mümkün olacak. Moravia’nın aynı adlı romanında. Dört film planlandı: tam olarak ‘Kibir’e ek olarak (14 Mart 20.30), Bernardo Bertolucci’nin ‘The Conformist’ (12 Mart 20.30), Vittorio De Sica’nın ‘La ciociara’ (26 Mart 16:00) ve Citto Maselli’den ‘Gli indifferenti’ (28 Mart, 21:00).