Ne ABD-NATO-AB ne Rusya, tam bağımsız Türkiye…

accur

New member
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş: Vatandaşımızın da siyasetimizin de, ne Rusya, ne ABD, ne NATO, ne AB, tam bağımsız Türkiye çizgisinde buluşması gerekiyor.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Lideri Hüseyin Baş Kadırga TV’de Gündem Özel programına konuk oldu.

Programda Ukrayna krizi üzerine soruları yanıtlandıran BTP başkanı, “Devletler satranç oynar ve bir yeri de satranç tahtası haline getirir. Satranç tahtası neresi ise yandı orası. Son 20 yılda izlediğimiz süreçte Ortadoğu bir satranç tahtasıydı. Orada piyonlar öldürüldü, şahlar çekildi, matlar yapıldı, vezirler alındı, kaleler bilmem ne yapıldı vs. lakin olan daima satranç tahtasının üstünde yaşayan saf halklara oldu. Bugün de satranç tahtası olarak Ukrayna seçilmiş durumda” dedi.

“Propagandalar savaşında Rusya sınıfta kaldı”

“12 bin kilometre ötedeki ABD’nin Irak’a demokrasi getiriyorum, barış getiriyorum diyebildiği bir dünyada Rusya da Ukrayna’ya, ‘Ben de buraya giriyorum’ diyebiliyor” tabirlerini kullanan Hüseyin Baş, Ukrayna krizinde bununla birlikte büyük bir propaganda savaşı yapıldığını ve Rusya’nın bu savaşta geri kaldığını söylemiş oldu.

Baş, “Propagandalar savaşında Rusya sınıfta kaldı. Ukrayna’da nükleer tesis var, nükleer silah üretiliyor diyerek girdi. Bu ABD’nin Irak’a girerken dediğine emsal bir telaffuz. ötürüsıyla bu cümle aslında emperyalist bir cümle. Bu kamuoyunu Rusya yönetemedi, sonuç olarak bu da, Rus severler açısından bir hayal kırıklığına sebep oldu” dedi.

“NATO ne yaptı bizim için? “

Rusya’nın Ukrayna operasyonunda, ‘İyi ki NATO’daymışız, NATO’da olmak bakın bizi nelerden korudu’ diyenler olduğunu tabir eden Hüseyin Baş, “Ben merak ediyorum NATO’da olmak bizi nelerden korudu?” sorusunu sordu ve şöyleki devam etti; “örneğin 1974’te Kıbrıs’a çıkarma yaptık. NATO ne yaptı bizim için? NATO bizi düşman ilan etti! örneğin doksanlı senelerda Kardak kayalıklarına Yunan askeri çıktı. NATO ne yaptı bizim için? Bize, ‘Sakın oraya gitme’ dedi. Biz bir gece operasyonuyla o kayalıkları geri almayı başardık. Merhum genel liderimiz Prof. Dr. Haydar Baş’ın, ‘Türkiye’nin kırmızı çizgisidir’ dediği Lozan’a bakılırsa silahsız olması gereken Ege adalarında bugün ABD silahları var. Kime karşı, Türkiye’ye karşı! Oradan Yunanistan’ı amaç almadıkları aşikâr. ötürüsıyla niçin âlâ ki NATO’dayız, niçin NATO’yu savunuyorsun, niçin NATO’yu seviyorsun? Bu da bende bir soru işareti. NATO’nun bize ne yararı oldu da ‘Biz düzgün ki NATO’dayız’ diyorsun. Biz şunu bilmiyor muyuz, Ukrayna NATO’ya yanaştığı için bu biçimde oldu ancak NATO’ya girmek istemeyen faili meçhulleri niçin acilen unutuyoruz, NATO’dan ayrılmak isteyen ülkelerde yaşanan ihtilalleri niçin acilen unutuyoruz ve NATO’nun içine almak istediği ülkelere uyguladığı ekonomik yaptırımları, ekonomik gelgelleri niçin bu kadar çabuk unutuyoruz? ötürüsıyla dünyada hiç bir biçimde kabul edilemeyen emperyalist bir zihniyet var. Bu zihniyetin önüne geçmek gerekiyor.”

“Rusya severlere de diyorum, sen niçin Rusya’yı seviyorsun?”

Ukrayna krizinde Rusya’nın yanında yer alanlara da seslenen BTP başkanı şunları söylemiş oldu; “Rusya severlere de diyorum, sen niçin Rusya’yı seviyorsun? Rusya’nın şu biçimde bir maksadı mı var sence; biz ABD’yi bitireceğiz, NATO’yu bitireceğiz daha sonra da Türkiye’yi dünyanın başkan ülkesi yapacağız… Sence o denli mi yani! bu biçimde bir şey bekliyorsak hayli bekleriz. ötürüsıyla burada Türkiye’nin kendisine ilişkin bir konum alması gerekiyor. Vatandaşımızın da, siyasetimizin de ne Rusya, ne ABD, ne NATO, ne AB, tam bağımsız Türkiye çizgisinde buluşması gerekiyor.”

Türkiye’nin Ukrayna- Rusya krizindeki hali

Türkiye’nin Rusya- Ukrayna krizinde ortaya koyduğu hali olumlu bulduğunu belirten Hüseyin Baş, “Türkiye’nin bu noktada şu ana kadarki duruşunu olumlu buluyorum. Yani savaşa dahil olmadan, kendi kırmızı çizgilerini, kendi kanunlarını ihlal etmeden, rastgele bir taraf haline gelmeden süreci yürütmesi makul… Lakin daha evvel de söylemiş oldum, arabulucu olmak güzeldir ancak ortada kalmak epeyce yeterli olmayabilir. Avrupa ile Rusya içinde arabulucuymuş üzere senelerca kendini konumlandıran Ukrayna bugün ortada kalan ülke oldu ne yazık ki… Bu duruma düşmemek lazım” sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın kullandığı Türk SİHA’ları Rusya’yı bize karşı tahrik eder mi?

Ukrayna’nın sık sık Türkiye’den aldığı SİHA’lar ile Rus ordusuna verdirdikleri kayıplara ait açıklamalar yapması da BTP başkanının gündemindeydi.

Hüseyin Baş, “Baykar TB2’nin önemli başarısı konuşuluyor. Bunun Rusya’yı tahrik edebileceği söyleniyor. Ancak burada şu da var. Biz de senelerca terör operasyonlarıyla muhatap bir ülkeyiz. Hani o NATO müttefikimiz olan ABD’nin silahlandırdığı terör kümelerinden bahsediyorum. beraberinde o terör kümelerinin elindeki silahların büyük bir tartısı da Rusya’nın meşhur kalaşnikof denen keleş silahları yahut Moskova’da terör örgütü PKK’nın ofisi… Bize söylenebilecek bir şeyi ben kabul etmem, bana gelip de, ‘Sen oraya silah verdin, bize karşı doğrulttular’ diyen adamın ben alnını karışlarım. Sen 30 seniçin beri buradaki terör kümelerine silah veriyorsun… derim ” dedi.

“Türkiye’nin S-400’leri kurması mümkün değil”

Türkiye’nin hava savunma sistemi konusunda kendi önlemini biran evvel alması gerektiğini belirten Hüseyin Baş, Rusya’dan alınan S-400’ler yüzünde ABD ile yaşanan sıkıntılar ve bir daha bu S-400’lerin faal hale getirilememesi üzerine de dikkat alımlı bir kıymetlendirme yaptı.

BTP önderi Baş, “NATO ülkesi bir Türkiye’nin Rusya’nın hava savunma sistemini kurması mümkün bir şey değil. Bunu aldık ancak kurmadık, kurması mümkün değil. Biz S-400’ü aldık diye F-35 ve Patriot projelerinden çıkarıldık ve paramız da orada bloke edildi. Artık bunun olacağı fazlaca açıktı, bu şuurlu bir hareket miydi sanki? Aldın ancak kurmadın S-400’ü. örneğin bizim savaş uçaklarımız F-16’lar. F-16’lar ömrü dolan uçaklar. Her gün neredeyse 1-2 tanesi arıza yapıyor, hangardan eksiliyor. Türkiye’yi şuurlu olarak mı bu noktaya getirdiler?” dedi.

Akkuyu nükleer santrali için ezber bozan soru

ABD’nin Irak’ı, Rusya’nın da Ukrayna’yı işgal ederken nükleer silah tezini ortaya attığını söz eden Hüseyin Baş Mersin Akkuyu’da Rusya ile bir arada inşa edilen nükleer santral için de dikkat cazibeli tabirler kullandı.

BTP Önderi, “örneğin bizim Rusya ile yaptığımız bir nükleer tesis muahedesi var Mersin Akkuyu’da. Ben size artık öteki bir şey söyleyeyim – bunları yapmayalım diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın- yalnızca bunu yapacak kadar yüreğin var mı, bunu soruyorum. Ben de bu yürek olur, sen de var mı? niye söylüyorum? Ukrayna’ya Rusya’nın girmesinde temel argüman, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’, ABD’nin Irak’a girişinde temel argüman, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’, İran’a her saldırıldığında söylenen, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’… Türkiye’de nükleer bir tesis yok ancak oluşturulan nükleer tesisle birlikte yarın bizim etrafımızda donatılmış ABD ordularının, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’ diyerek namlularının bize çevrilmesi için mi yapılıyor bunlar. Bu cevaplanması gereken değerli bir soru” biçiminde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı